Inšpektorji odrezali ograje na dveh kopališčih

Državni organi so na dveh obmorskih kopališčih na silo (odžagali so ograje) odprli prehod ob morju in tako menda zadostili zakonskim predpisom.

Objavljeno
03. junij 2009 20.00
Posodobljeno
03. junij 2009 20.00
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Portorož, Koper - Državni organi so v sredo na dveh obmorskih kopališčih na silo (odžagali so ograje) odprli prehod ob morju in tako menda zadostili zakonskim predpisom. Upravljalci obeh kopališč (Plaže Meduze Portorož, s katero upravlja Isatrabenz Turizem Portorož in kopališča Žusterna, s katerim upravlja Javni zavod za šport MO Koper) pa so dejali, da je dejanje prelilo kapljo čez rob vsakršne razsodnosti in da na ta način ni mogoče več skrbeti za turistično ponudbo, saj so inšpektorji uničili vsa prizadevanja za kakovostno raven turističnih storitev.

Povprašali smo na Inšpektorat RS za okolje in prostor, zakaj je bil tak poseg potreben, vendar nam Saša Horvat Šimonka, tiskovna predstavnica republiškega inšpektorata ni odgovorila na vse, kar smo vprašali. Zapisala je, da je okoljska inšpekcija (pogodbeni izvršitelj) opravila dva izvršilna postopka, ker upravljalca plaž nista izvrševala inšpekcijskih ukrepov. Že avgusta lani so obema upravljalcema izdali inšpekcijski odločbi, s katerima jima je bila odrejena odstranitev ovir, ki preprečuje prost prehod ob morskem dobru obeh naravnih kopališč (Plaža Meduza v Portorožu in Žusterna pri Kopru).

»Dogodek je res prelil kapljo čez rob našega potrpljenja. Najprej zato, ker prehodov na Plaži Meduza letos sploh nismo imeli zaprtih, saj smo čakali na dokončen dogovor s predstavniki države. Ravno jutri imam že dalj časa dogovorjen sestanek z okoljskim ministrom Karlom Erjavcem. Zato razumem takšno, povsem nepotrebno in nasilno dejanje vpričo gostov za barbarsko in premišljeno uperjeno proti prizadevanjem za turistično ureditev kraja,« je bil ogorčen Marino Antolovič, glavni izvršni direktor Istrabenz Turizma Portorož. Pojasnil je, da je bilo omenjeno kopališče dolga leta neurejeno in v sramoto kraju. Zato so lani vanj investirali 2,1 milijona evrov in poskrbeli za najbolj urejeno kopališče s petimi zvezdicami v Portorožu. »Če imamo najbolj razkošen hotel v državi, ne moremo gostom ponuditi neurejenega kopališča. Skušali smo ponudbo zastaviti tako, da bi zadovoljili povpraševanja boljših gostov. Za vzdrževanje takega kopališač smo zaposlili 16 ljudi in na leto namenili 150 do 170 tisoč evrov. Od države smo dobili vodno dovoljenje, ki nas stane 14 tisoč evrov letno, skrbimo za varovanje, reševalce iz vode, čistimo plažo, morje, tu je osebje, ki skrbi za goste. Če bi prenehali skrbeti, bi bilo v nekaj dneh spet vse uničeno, umazano, ležalniki zmetani v morje, skratka tisto, proti čemur smo se borili. Kako naj se obnašamo - eno ministrstvo zahteva prost prehod (čemur pravzaprav niti ne nasprotujemo), drugo pa si želi urejene ponudbe in dobrega turističnega posla. Je bilo res potrebno uničiti ograjo, čeprav so bila vrata odprta?«

Tudi v Javnem zavodu za šport MO Koper se sprašujejo, zakaj je bilo treba porezati ograjo pri kopališču Žusterna, če so bila vrata odprta. Kako naj skrbijo za red? Kaj pa druga kopališča? Kaj pa marine, pristanišča, ladjedelnica, Delamaris, Letovišče Rdečega križa Debeli rtič, vojašnica, počitniški domovi in še kdo?