Prvak opozicijske LDS Jelko Kacin je danes ostro napadel politiko zunanjega ministra Dimitrija Rupla, zlasti glede zadnjih potez v odnosih s "tremi od štirih slovenskih sosed, Avstrijo, Italijo in Hrvaško". "Skrajni trenutek je, da predsednik vlade prevzame odgovornost za zunanjo politiko, sicer se bo slabo končalo," je izjavil Kacin.
Kacin je bil še posebej kritičen do zadnjih potez zunanjega ministra do namer Avstrije po ureditvi dvojezične topografije, ki bi pravzaprav po njegovih trditvah pomenila spremembo Avstrijske državne pogodbe (ADP). Dogovor sta minuli četrtek sprejeli avstrijski vladni stranki, ljudska stranka (ÖVP) in Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ) v dogovoru z Zvezo slovenskih organizacij (ZSO) Marjana Sturma in Skupnostjo koroških Slovencev (SKS) Bernarda Sadovnika.
Ruplova najhujša napaka je po Kacinovih besedah "njegovo navdušenje" nad ponujeno rešitvijo. "Kar ni uspelo (koroškemu deželnemu glavarju Jörgu) Haiderju, je uspelo zunanjemu ministru, Sturmu in Sadovniku, namreč da so razbili enotnost manjšine," je bil oster Kacin.
Od Janševega odgovora odvisna morebitna interpelacija
Ob tem je izrazil pričakovanje, da se bo že v kratkem odzval premier Janez Janša in jasno povedal stališče vlade do tega vprašanja, še posebej, ker zunanji minister, ki prihaja iz SDS, govori o "koraku v pravo smer," v drugi koalicijski stranki, SLS, pa menijo nasprotno, torej da gre za "korak v napačno smer". Očitno ni bilo usklajevanja niti znotraj koalicije, je še menil Kacin in napovedal, da bo od Janševega odgovora odvisno, ali se bodo v LDS morda odločili za interpelacijo zunanjega ministra.
Kacin je izrazil tudi pričakovanje, da bi moralo o tako pomembnem vprašanju priti do posvetovanj z opozicijo. V tej luči je predsedniku vlade danes pisno predlagal nujen sklic seje odbora DZ za zunanjo politiko in tudi sklic izredne seje DZ. Kot je poudaril, gre za strateško vprašanje suverenosti Slovenije.
Čim prej nostrificirati nasledstvo SFRJ
Ob tem se je Kacin zavzel, da bi morala Slovenija pri depozitarju ADP, Rusiji, čim prej notificirati nasledstvo po SFRJ v tej pogodbi, da zaščiti svoje interese, sicer bi enostransko lahko pogodbe začela odpirati in spreminjati še kaka druga soseda. Kot je dejal, Janša glede na nedaven uspešen obisk v Rusiji ne bi smel imeti težav, da bi prepričal ruskega predsednika Vladimirja Putina, zakaj Slovenija želi naslediti podpis SFRJ v ADP, o tem vprašanju pa bi se moral po Kacinovem mnenju podrobneje pogovoriti tudi z ameriškim predsednikom Georgem Bushem na bližajočem se obisku v ZDA, ki so prav tako podpisnice ADP.
Rupel: Slovenija je naslednica ADP
Avstrijska državna pogodba (ADP) je veljavna in noben nacionalni zakon je ne more spodbiti, je povedal zunanji minister Dimitrij Rupel in poudaril, da je Slovenija naslednica ADP in zaščitnica slovenske manjšine. "Tega dejstva ne mislimo prepustiti nobenemu tveganju ali dvomu," je v današnji izjavi za javnost še dodal minister.
Kot je še dejal, je dejstvo, da ADP ni povsem uresničena. Se pa njeni uresničitvi počasi približujemo. Po njegovih besedah se je treba vprašati, zakaj je Jugoslavija sopodpisala ADP. "Vsakomur, ki jo prebere, je logično, da je bila podpisana zaradi nas. Je naša," je izpostavil.
"Zgodba s terminali bi nas morala strezniti"
Kacin je bil kritičen tudi glede načina, kako Rupel vodi politiko do Italije. Kot je dejal, so v soboto pri Trstu na srečanju z italijanskimi Levimi demokrati (DS) in LDS govorili tudi o spornih plinskih terminalih v Tržaškem zalivu. Pri tem je namignil, da je Italija zagotovo predala vso potrebno dokumentacijo slovenskemu zunanjemu ministrstvu, medtem ko na drugi strani še vedno verjame ministru za okolje in prostor, da z načrtovano gradnjo terminalov ni bil seznanjen. Zgodba s terminali "bi nas morala strezniti, da bi morali vpeljati red na področju zunanje politike," je poudaril Kacin. "Igranje z zunanjepolitičnimi, strateškimi interesi Slovenije na račun prerekanj znotraj koalicije ali pa predvolilnih potreb je nedopustno," je še menil.
"Referendum o vstopu Hrvaške v EU bi bilo neprimerno izsiljevanje"
V tej luči je zavrnil tudi pobudo SLS za sprejetje resolucije DZ o meji s Hrvaško, zlasti pa je bil kritičen do načrtov, da bi v Sloveniji izvedli referendum o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. "Izsiljevanje je neprimerno. Če bo Hrvaška izpolnila pogoje za vstop v EU, si to članstvo tudi zasluži," je poudaril Kacin in dodal, da je širitev EU na Zahodni Balkan, v prvi vrsti na Hrvaško, v strateškem interesu Slovenije.