Italijani si lastijo istrske umetnine

Istrske umetnine, ki jih je fašistična oblast leta 1940 in tudi pozneje odpeljala iz cerkva, muzejev in samostanov na slovenski Obali, naj bi bile italijanska last.

Objavljeno
14. september 2005 21.07
Berlusconijeva vlada je iz proračuna nakazala 120.000 evrov za postavitev razstave v tržaškem muzeju Revoltella
Ljubljana/Trst - Istrske umetnine, ki jih je fašistična oblast leta 1940 in tudi pozneje odpeljala iz cerkva, muzejev in samostanov na slovenski Obali, so italijanska last. Tako je zapisano in podpisano v uradnem dokumentu, ki ureja državno financiranje razstave restavriranih umetnin v muzeju Revoltella.

Berlusconijeva vlada je iz proračuna nakazala 120.000 evrov za postavitev razstave v tržaškem muzeju Revoltella. V spremnem dokumentu je med drugim kar dvakrat zaporedoma istrske umetnine opredelila kot državno nerazpoložljivo lastnino.

Odvetnik Peter Močnik iz Trsta takšne trditve opredeljuje za neresnične, "ker v sporočilu piše, da so te umetnine bile po cerkvah, cerkev je privatna ustanova, torej ni državna institucija, zato te umetnine ne morejo biti javna last, če so bile odnesene iz cerkve".

V koprski škofiji dokumenta niso poznali, je povedal predstavnik Božo Rustja. "Do takih dokumentov nikakor ne moremo biti ravnodušni, ampak si bomo prizadevali skupaj s stroko in slovensko državo za rešitev teh umetnin, pa tudi, da se pove jasen protest, da se tako z lastnino ne dela," meni Rustja.

Cerkev lahko svojo lastnino zahteva nazaj, je ocenil odvetnik Močnik. Vrnitev je mogoča z dogovorom med slovensko in italijansko vlado - Italija je po mednarodni pogodbi namreč dolžna vrniti vse, kar je odpeljala z zasedenih ozemelj - ali s tožbo na sodišču.

Z razkritjem tega dokumenta se postavlja vprašanje nadaljnjega obstoja mešane komisije pri slovenskem zunanjem ministrstvu. Močnik je še povedal, da se komisijo lahko tudi razpusti, saj ne bo, v kolikor je Italija zapisala, da so umetnine njena last, dosegla ničesar.