»Izbrisani« študenti iščejo rešitve

Ministrstvo želi omejiti fiktivne vpise – Levica za hitro spremembo zakona.

Objavljeno
13. oktober 2017 19.23
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič

Ljubljana – Konec prvega študijskega tedna je 2133 študentov prejelo obvestilo, da niso več zdravstveno zavarovani. Prikrajšanje je večini povzročila lani sprejeta novela zakona o visokem šolstvu, najbolj pa je prizadela tiste, ki so se med študijem prepisali ali študirali vzporedno.

Kot strela z jasnega je na začetku tedna odjeknila novica, da so številni študenti ostali brez zdravstvenega zavarovanja. Na ministrstvu za izobraževanje potrjujejo, da jih je 2133, vendar je od tega »le« 954 takšnih, ki so mlajši od 27 let in jih določbe novele neposredno prizadevajo. »Med njimi je 471 študentov vpisanih na izredni študij, kar predpostavlja, da so svoje pravice večinoma porabili že prej, in 483 študentov, ki so redno vpisani, vendar so se najverjetneje prepisali na drug program ter svoje socialne pravice torej že izkoristili prek študijskega programa in dodatnega leta na prejšnjem programu.«

Dodajajo še, da je pri pripravi sprememb sodelovala najširša javnost (univerze, sindikati, študentska organizacija, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, gospodarska zbornica) saj so želeli doseči širok konsenz. Z njimi so želeli omejiti fiktivne vpise in skrajšati čas študija. Tisti študenti, ki so študirali v roku, niso ostali brez zdravstvenega zavarovanja, poleg tega je namen študija pridobitev izobrazbe in ne koriščenje socialnih pravic, še sporočajo s pristojnega ministrstva.

Zavajajoča interpretacija

Ministrstvo načrtno in napačno reinterpretira določbe zakona, pravijo v študentski organizaciji. »Interpretacija je zavajajoča, spreminja namen zakonodajalca in je škodljiva za študente,« zato jih pozivajo, naj ustavijo napačno izvajanje ter najdejo način povračila že povzročeno škodo. V nasprotnem primeru se bodo na poslance obrnili s prošnjo, da sprejemejo avtentično razlago zakona ali ga v problematičnem delu spremenijo.

Novela zakona o visokem šolstvu je uvedla omejitev pri koriščenju pravic, med katere spadajo pravica do zdravstvenega zavarovanja, štipendije ter subvencionirane prehrane, prevoza in bivanja. Foto: Roman Šipić/Delo

V opozicijski Levici so opozarjali, da se je koalicija zaradi odvzema zavarovanja znašla v neprijetnem položaju, a so nato ugotovili, da gre za namerno omejevanje pravic, s katerim poskušajo omejiti fiktivne vpise. »Če se oblast res želi lotiti problematike fiktivnih vpisov, naj poskrbi za delovna mesta mladih, pa bodo fiktivni vpisi izginil sam od sebe,« so kritični. Obregnili so se predvsem ob to, da so se v socialnem vakuumu brez zavarovanja znašli študenti, ki imajo pravico do podaljšanja statusa, v roku opravljajo svoje obveznosti in so se letos pravilno vpisali v višji letnik. V torek so zato vložili spremembo zakona in zahtevali, da se obravnava že prihodnji teden na seji državnega zbora, kar je kolegij državnega zbora zavrnil. Poslanske skupine so zato včeraj povabili, naj podprejo sklic izredne seje, na kateri bi študentom »omogočili vrnitev krivično odvzetih pravic«. Po njihovem mnenju je treba hitro ukrepati, saj je ogrožena njihova zdravstvena in socialna varnost.

Oglasili so se tudi v visokošolskem sindikatu, v katerem enako kot v Levici ugotavljajo, da je za nastali položaj krivo dopolnilo koalicijskih strank, ki je prvotni namen vseh deležnikov, da se socialne pravice študentov ohranijo, spremenilo. »Za omejitev pravic študentov so odgovorni vladajoči, predvsem ministrica Maja Makovec Brenčič,« so sporočili včeraj.

Pravice leto dlje, kot traja študij

Novela zakona o visokem šolstvu je uvedla omejitev pri koriščenju pravic, med katere spadajo pravica do zdravstvenega zavarovanja, štipendije ter subvencionirane prehrane, prevoza in bivanja. Čas koriščenja je od takrat omejen s trajanjem študijskega programa oziroma se podaljša za eno leto v primeru dodatnega leta (ponavljanja letnika, koriščenja absolventskega staža), zdravstvenih ali socialnih razlogov in rojstva otroka.

Študenti so zdaj v precepu – čeprav imajo status študenta, do vseh pravic, ki iz njega izhajajo, niso upravičeni. Ker so po zakonu dolžni urediti obvezno zavarovanje, se jim bo denarnica stanjšala za 26 evrov na mesec. Še vedno pa lahko delajo prek študentske napotnice. Na družbenem omrežju facebook so ustanovili skupino Izbrisani – ukradene socialne pravice študentom!, v kateri si okoli 300 uporabnikov izmenjuje nasvete, kaj storiti.

Nekateri predlagajo, naj se študenti poskušajo vpisati na izobraževanje odraslih, s čimer bodo upravičeni vsaj do zavarovanja in subvencioniranega prevoza. Vse bo zdaj odvisno od poslancev.