Izjemne freske morajo v oktobru pod streho

Pod dvoriščem Pokrajinskega muzeja Celje bo urejena še ena prezentacija »in situ« v mestu, z zaščito najdb pa se mudi.

Objavljeno
06. oktober 2017 20.31
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Celje – Muzejski trg, ki je leta čakal na obnovo, ima končno nove tlake. Še vedno pa ostaja odprt del, kjer so pod zemljo našli izjemne freske, za katere predvidevajo, da so nastale konec 1. stoletja. Po odločbi kulturnega ministrstva bodo najdbe prezentirali na mestu odkritja. Pohodno streho morajo zgraditi do konca meseca, a znan ni še niti izvajalec del.

Arheologi so pod muzejskim dvoriščem najprej odkrili bogato rimsko vilo, ki je bila v uporabi od 1. in vsaj do sredine 4. stoletja. Del vile, ki so ga raziskali, je predstavljal kopalniški kompleks s hipokavstom, torej centralnim toplozračnim ogrevanjem. Sledilo pa je še večje presenečenje. Kot je pojasnila vodja celjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) Danijela Brišnik, so se »pod dobro ohranjenimi apnenimi estrihi ohranili zidovi starejše faze hiše z odlično ohranjeno barvito stensko poslikavo s figuralno motiviko«. Na freskah, ki merijo meter v višino in v skupnem obsegu okoli sedem kvadratnih metrov, tako vidimo ptiča, delfina, konja, Viktorijo ...

ZVKDS je takoj obvestil kulturno ministrstvo, ki je v začetku junija izdalo odločbo, s katero so potrdili predlog ZVKDS, da najdbe prezentirajo »in situ«, torej na mestu odkritja. Freske so na taki globini, da jih bodo na ogled postavili dejansko pod zemljo, kjer bodo zgradili enoetažni podzemni objekt in uredili povezovalni hodnik do kleti Stare grofije. Objekt pod Muzejskim trgom bo prekrit z povoznimi ploščami. Dela je še veliko, ZVKDS pa je v kulturnovarstvenih pogojih, ki jih je izdal 5. julija, zapisal, da morajo biti freske z nosilno ploščo zaščitene najkasneje do konca oktobra: »Sicer bodo ostaline, ki so bile prepoznane kot izjemne, zaradi neugodnih vremenskih okoliščin skrajno ogrožene in jim bo grozila izguba varovalnih vrednot (odstopanje in propad fresk zaradi zmrzali ipd.).«


Potem ko bodo freske zaščitili, se bo začelo restavriranje. Foto: arhiv PMC

Kdo je izvajalec?

Kdaj bodo začeli graditi, še ni znano, prav tako še ni znano, kdo bo objekt sploh postavil. Celjska občina je javno naročilo objavila 20. septembra, izvajalci so imeli čas za prijavo do 25. septembra. Eden izmed zainteresiranih je na portalu javnih naročil opozoril, da so za pripravo ponudbe za tak projekt trije delovnih dnevi, vmes sta bili namreč sobota in nedelja, premalo. Občina je odgovorila, da mora biti zaščita z nosilno ploščo izvedena v najkrajšem možnem času zaradi zaščite izjemnih najdb, zato roka ne morejo podaljšati.

Čeprav je bilo že 25. septembra tudi odpiranje ponudb, po naših informacijah sta se prijavila dva izvajalca, uradno še danes ni znano, koga so na občini izbrali. Prav tako ni znano, kdaj bo podpisana pogodba. Bo pa izvajalec moral dela končati v 30 dneh po podpisu pogodbe. To bo že novembra, tudi če bi pogodbo podpisali včeraj. Z občine so sporočili, »da bo objekt v glavnini zaključen do konca leta 2017.« Zakaj so javno naročilo objavili šele v drugi polovici septembra, če so že od julija vedeli, da se mudi, niso odgovorili.

S situacijo je ZVKDS očitno seznanjen. Brišnikova je namreč pojasnila: »Zaščito je treba izvesti pred zimo. Priprava projektne dokumentacije, izbira izvajalca in izvedba še potrebnih arheoloških raziskav zato s sodelovanjem vseh sodelujočih intenzivno poteka.« To je potrdil tudi direktor Pokrajinskega muzeja Celje Stane Rozman, ki je poudaril, da se bodo po izvedbi zaščite dela šele dobro začela: »Za ureditev prezentacije smo ves september kopali, zdaj intenzivno delamo vse za zaščito. Šele ko bo ta narejena, nas čaka preboj v lapidarij, potem sledi restavriranje. Predvidevam, da bi lahko bile freske na ogled konec prihodnjega leta.«


Pred stavbo Muzejskega trga 3 so ostali stari tlakovci. Občina se za obnovo ni uspela dogovoriti s stanovalci. Foto: Špela Kuralt/Delo

Urejeno z napako

Muzejski trg odslej ne bo več odprt tudi za avtomobile, razen za dostope za stanovalce in dostave. Prav tako tu ne bo več dovoljeno parkiranje, novo parkirišče Na okopih bo zavarovano s potopnim stebričkom, ki bo začel delovati novembra. Obnova trga, kjer domuje tudi knjižnica in ki bo zdaj območje za pešce, je občino stala okoli milijon evrov, VOC Celje je obnovil infrastrukturo in položil nove tlake, prenovljeni so vsi komunalni vodi.

Ob hiši na Muzejskem trgu 3, kjer je med letoma 1895 in 1918 delovala slovenska nižja gimnazija, v času trenj med Slovenci in Nemci priborjena v dunajskem parlamentu, pa kljub temu ostajajo stari tlakovci. Kot so sporočili z občine, »kljub številnim poskusom občina ni uspela skleniti dogovora z lastniki, zato to zemljišče zaenkrat ostaja v zasebni lasti, to pa pomeni, da ga občina ne more urejati z javnim denarjem«. Z obnovo bi se morali strinjati stanovalci, po naših informacijah so bili proti trije, ki so pred leti zaprli tudi prehod s parkirišča za Knežjim dvorcem do Muzejskega trga. Prehod je pred leti asfaltirala občina.