Izplačilo plač omogočil upnik bolnišnice

Okoli 240 zaposlenih v Bolnišnici Topolšica je do popoldneva čakalo na plače, ki so jih dobili brez plačanih prispevkov.

Objavljeno
10. april 2017 13.27
piano/bolnisnica topolscica
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Topolšica - Zaradi več izvršb izvajalcev energetske obnove bolnišnice in dobaviteljev materiala ter zdravil imajo že dober teden blokiran račun, izplačilo neto plač pa je omogočil odlog izvršbe njihovega največjega upnika, družbe Esotech.

Ministrstvo za zdravje je ponovno sporočilo, da se je Bolnišnica Topolšica znašla v težkem finančnem položaju zaradi »slabega vodenja in napačnih poslovnih odločitev za investicije, ki niso imele finančnega kritja«. Ministrstvo bo predlagalo državni zakladnici, da bolnišnici odobri še en kredit, na vrsti bodo tudi sanacijski ukrepi, kot sta odprodaja nepremičnin in načrt pripojitve k drugi bolnišnici. Bolnišnica ima šest milijonov evrov dolga, od tega 2,2 milijona evrov zapadlih obveznosti, 2,3 milijona evrov posojil pri državni zakladnici in 1,7 milijona evrov dolgoročnega posojila komercialne banke.

Ministrstvo je že decembra napovedalo, da bodo do konca marca pripravili elaborat o možnostih reševanja finančnih težav Bolnišnice Topolšica. V. d. direktorja Jurij Šorli je povedal, da je ministrstvo obvestil, da imajo blokiran račun in da ne bodo mogli izplačati plač: »Z ministrstva ni bilo nobenega signala za rešitev finančnega položaja. Za zdaj je bilo rečeno le, da se bo finančno stanje reševalo v paketu z morebitno združitvijo z drugimi bolnišnicami.«

Gre za pripojitev k Splošni bolnišnici Celje ali h Kliniki Golnik. Kako se bo ministrstvo odločilo, še ni znano. Šorli pa je dejal, da je veliko vprašanj, kot je, ali bi dejavnost ostala v Topolšici. Po naših informacijah celjska bolnišnica svoje analize združitve še ni poslala na ministrstvo, verjetno pa bi bil pogoj, da bi privolili v združitev, da ne bi dobili finančnih bremen.

(Pre)draga obnova

Ključni problem finančnih težav bolnišnice je njena energetska obnova, uradno so obnovljene prostore odprli maja lani. Dolgo časa sploh ni bilo znano, koliko je obnova stala, Šorli pa je zdaj povedal, da dobrih osem milijonov evrov. Nekdanji direktor Leopold Rezar je večkrat poudaril, da je imelo ministrstvo, ki ima tudi predstavnike v svetu zavoda, ves čas vse podatke in da je bila narejena tudi revizija, ki ni pokazala nepravilnosti.

Prav nasprotno je predsednica sveta zavoda Hedvika Stanič Igličar že lani povedala, da je zaupna revizija iz leta 2013 pokazala nepravilnosti, da svet zavoda nikoli ni dobil dokumentacije, za katero je prosil, in da obnova ni bila vodena skladno z zakonodajo. Zato je svet lani naročil novo revizijo. Šorli je povedal, da je ta potrdila navedbe predstavnice ministrstva, da so torej nepravilnosti bile. Dodaja, da je bilo ministrstvo s potekom obnove seznanjeno, pa očitno ni ukrepalo. Poleg tega vse ugotovitve ne bodo spremenile finančnega položaja, prav tako je dejstvo, da je bila obnova nujna, je dejal Šorli: »Če obnove ne bi bilo, ne bi bilo več bolnišnice.«

Lahko ostanejo brez zdravil?

Dosedanjih milijonskih posojil pri državni zakladnici je bilo premalo, je povedal Šorli: »Bolnišnica iz lastnih virov ne more poplačati dolgov. Sprotno poslovanje je sicer ugodno.« Skrbijo ga tudi drugi izvajalci in dobavitelji, ki jim bolnišnica še dolguje: »Ne vem, kako se bodo odzvali tisti, s katerimi se še dogovarjamo, če jim ne moremo povedati, kdaj bomo plačali?« Ne skrbi ga morebiten odklop elektrike: »Večji problem bi bil, če bi nam zaradi neplačil nehali dobavljati zdravila.«

Šorli ne pričakuje, da bodo zdravstveni delavci zaradi neizplačila prispevkov stavkali: »Tu imamo 115 bolnikov in mislim, da jih ne bodo kar pustili.« Sindikat delavcev zdravstvene nege in sindikat Fides bosta več povedala danes.