Postojna – Samostojna podjetnica Neira Rekić je svojo storitev »varstvo otrok« opravljala v več slovenskih krajih, dokončno se ji je zalomilo v Postojni. Inšpektorat za šolstvo ni ukrepal, ker da za nadzor »varstva otrok« ni pristojen.
Starše približno 60 otrok iz Postojne je včeraj zjutraj na vratih vrtca Sončki pričakalo obvestilo, da se z današnjim dnem vrtec zapira. Presenečenje staršev je bilo veliko, saj jih je ustanoviteljica in lastnica »varstva otrok« 4. septembra obvestila, da bo vrtec zaprla čez mesec dni. V njeno delo sta tokrat posegla tržni in zdravstveni inšpektor in vrtec mora zapreti vrata.
Neira Rekić je storitev dnevno otroško varstvo izvajala kot dejavnost s področja zdravstvenega in socialnega varstva oziroma kot dejavnost dnevnega varstva otrok, ki so ogroženi zaradi socialnih stisk, ne pa po zakonih o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja ter o vrtcih. Podjetnica se včeraj, za razliko od spomladi, ko je v Postojni pripravljala odprtje svojega vrtca, na telefonske klice ni odzivala.
Dolgove staršem in zaposlenim podjetnica zapušča tudi v Postojni
Za nekaterimi starši, ki so svoje otroke v varstvo zaupali Neiri Rekić v Ljubljani in Brezovici, in za to plačali tudi akontacijo, ki je večina še ni dobila povrnjene, so si prste torej opekli tudi starši v Postojni, ki so bili z delom vzgojiteljic sicer zadovoljni. Sončke v Postojni je namreč ustanovila potem, ko je zaprla Liin gaj v Ljubljani in verjetno z akontacijami staršev iz Postojne pokrila dolgove svojega ljubljanskega vrtca. Dolgove staršem in zaposlenim, domnevno pa tudi dobavitelju hrane, zapušča tudi v Postojni. Rekićeva pa je, kot so nam pojasnili na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ), svojo dejavnost nameravala širiti še na Kočevskem in na Obali.
Kako je mogoče, da je podjetnica varstvo otrok na opisan način izvajala tako rekoč pred očmi tudi strokovne javnosti še celo prve dni novega šolskega leta? Na MIZKŠ so za Delo pojasnili, da je sestanek predstavnikov inšpektorata za šolstvo in službe vlade za zakonodajo potekal (šele) včeraj, sklep sestanka pa je, da bodo k izdelavi skupne strategije za izvedbo nadzora pozvali še tržni in socialni inšpektorat.
Pojasnili so še, da je župan ene izmed občin, ki se srečuje s pomanjkanjem prostih mest v vrtcih, ministrstvo skupaj z Rekićevo obiskal 17. julija. Uredili naj bi registracijo njene dejavnosti v skladu z veljavno zakonodajo. Rekićevo so nato še pisno pozvali k ureditvi statusa ter predložitvi dokumentov, s katerimi bi dokazala prejem evropskega denarja, domnevno namenjenega varovanju otrok, vendar ne vloge ne dokumentov niso prejeli.
Šolski inšpektorat preložil odgovornost na tržnega
Na Tržnem inšpektoratu republike Slovenije (TIRS) pa so prepričani, da bi moral nadzor varstva otrok izvajati šolski inšpektorat (IRSŠŠ), za takšno ureditev pa se trudijo že dve leti. IRSŠŠ se tovrstnega nadzora ves čas otepa, nadzor v Postojni pa je 18. julija naložil tržnemu. Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić je za Delo povedala, da je inšpekcijski svet že julija 2010 sprejel sklep, naj MIZKŠ zakonodajo dopolni tako, da se za vse gospodarske subjekte, ki opravljajo dejavnosti varstva in vzgoje zahteva vpis v razvid, javnost pa naj se obvesti o tistih varuhih oziroma vrtcih, ki so vpisani v razvid. »Žal do realizacije teh sklepov še do danes ni prišlo!« je za povedala Grlićeva. Kljub mnenju TIRS, da nadzor vrtcev oziroma varstva ni v njihovi pristojnosti, je tržna inšpektorica 25. julija opravil nadzor iz svoje pristojnosti. Ugotovila je, da Rekićeva ne dela na črno. Zahteval je tudi izdane račune za leto 2012, a jih ni dobil, kar pomeni oviranje inšpektorjevega dela. Po še enem sestanku odbora inšpekcijskega sveta konec avgusta pa je stališče MIZKŠ, da mora nadzor »dnevnega varstva otrok« prevzeti šolski inšpektorat.
Občina Postojna je staršem, ki so čez noč ostali brez varstva za otroke, včeraj obljubila pomoč pri iskanju prostorov za zasebno varstvo. Za varstvo 40 malčkov bo zagotovila prostore v Studenem do 1. oktobra, 1. januarja 2013 pa še v osnovni šoli Miroslava Vilharja. V vmesnem času bodo verjetno objavili tudi razpis za podelitev koncesije. Starši izjave včeraj niso hoteli dati, češ da bodo sklicali novinarsko konferenco, napovedali pa so tudi skupinsko ovadbo organom pregona zaradi suma goljufije.