Janez Janša pisal EPP: Če bomo glasovali, bo nastal neizogiben razdor

Janša v pismu Josepha Daula pozval k odpovedi ali preložitvi glasovanja o Fideszu.

Objavljeno
20. marec 2019 13.50
Posodobljeno
20. marec 2019 13.50
Janša v pismu s ponedeljkovim datumom izraža trdno prepričanje, da se mora EPP izogniti razdoru v svojih vrstah. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Poleg telefonskih klicev, ki si jih je prvak SDS Janez Janša v dneh pred glasovanjem izmenjal z predsednikom vlade Viktorjem Orbánom in vodilnim kandidatom Manfredom Webrom, je na sestrske stranke politične grupacije in predsednika Josepha Daula v ponedeljek naslovil tudi pismo, v katerem svari pred razkolom tik pred evropskimi volitvami. Da se Janša zavzema za preložitev glasovanja, smo že pisali: Janša upa, da bo Weber dal Orbánu dodaten čas.
 
Janez Janša v štiristranskem pismu, ki smo ga pridobili tudi na Delu, poudarja, da je prav Viktor Orbán s svojo stranko tisti, ki se je boril za svobodo, človekove pravice in politične svoboščine, ko so pred tridesetimi leti totalitaristični komunistični režimi dojemali te vrednote, dojete kot kontrarevolucionarne. Prvak SDS se pri tem retorično sprašuje, ali so morda na Madžarskem zasledili političnega zapornika v zadnjih desetih letih, pretepenega ali umorjenega novinarja ali da je madžarski parlament glasoval proti skupni resoluciji o evropski zavesti in totalitarizmu. Vse to pa se je po Janševih navedbah zgodilo v Sloveniji, a reakcije ni bilo. Ko gre za presojo EU pri vladavini prava na Madžarskem ali Poljskem v primerjavi s Slovenijo – podoben situacijo Janša vidi tudi pri levih oziroma liberalnih vladah na Malti, Romuniji in na Slovaškem –, so dvojna merila, ki se pojavljajo vse od leta 2014, jasna. »Ni močnejšega orožja za uničenje skupnosti kot nenehna uporaba dvojnih standardov.«
 
Janez Janša navaja tudi, da so se pred zadnjim kongresom v Helsinkih dogovorili, da o članstvu Fidesza v EPP ne bodo razpravljali pred volitvami EU. Vendar pa je Jean-Claude Juncker, čeprav bi se moral kot predsednik evropske komisije načeloma oddaljiti od čiste strankarske politike, javno pozval, naj se Fidesz izključi iz EPP.

»Če bomo glasovali, bo, ne glede na izid, to privedlo do neizogibnega razdora v EPP,« še piše Janša, ki napoveduje, da bi tako razdor nastal sredi volilne kampanje za volitve v evropski parlament. Glasovanje v tem času pa ne bi moglo biti bolj samodestruktivno, saj po njegovih besedah z razdorom v EPP – kot neizogiben rezultat glasovanja – ogrožajo zmago na volitvah in zmanjšujejo možnosti, da bi njihov kandidat Manfred Weber postal naslednji predsednik evropske komisije, in se tako poslavljajo od ere Wilfrieda Martensa, ko je bila EPP glavna evropska politična sila. Janša predlaga odložitev glasovanja in nadaljevanje razprave o vrednotah, ki so jo začeli že pred kongresom v Helsinkih.

»Z izključitvijo Fidesza iz EPP bo naša politična družina izgubila podporo v Srednji in Vzhodni Evropi. Enako, kot se je že zgodilo socialistom – z izjemo, da so se v Sloveniji socialisti spremenili v liberalce in ostali na oblasti s pomočjo državnih institucij, ne da bi pri tem evropska komisija reagirala,« piše Janša v pismu in pri tem dodaja, da se v EPP še vedno lahko izognjeno usodi, ki jo je opisal tudi Ivan Cankar z besedami: »Stranka ni videla naroda, narod ni videl stranke.«