Janša: Odziv vrhovnega sodišča vzbuja neugodne občutke

Odziv vrhovnega sodišča na njegovo kritiko povečanja sodniških plač v času gospodarske krize predsedniku SDS Janezu Janši, kot je zapisal v sporočilu za javnost, "vzbuja nekoliko neugodne občutke".

Objavljeno
28. junij 2009 20.25
Posodobljeno
28. junij 2009 20.25
Mo.Z./STA
Mo.Z./STA
Ljubljana - Odziv vrhovnega sodišča na njegovo kritiko povečanja sodniških plač v času gospodarske krize predsedniku SDS Janezu Janši, kot je zapisal v sporočilu za javnost, "vzbuja nekoliko neugodne občutke". "Podobnega besednjaka od sodne veje oblasti v Sloveniji namreč nismo slišali že vse od sredine sedemdesetih let prejšnjega stoletja," je poudaril.

Janšo tako moti trditev vrhovnega sodišča, da njegova izjava predstavlja nedopusten napad na neodvisnost sodstva kot tretje veje oblasti in da kot taka ruši zaupanje in vero državljanov v pravno državo. "Če sodna veja oblasti označi kritiko svojega položaja ali ravnanja za nedopusten napad, potem se lahko državljani le še vprašamo, kaj bo temu sledilo. Kazenski pregon drugače mislečih? Ponovno uvajanje verbalnega delikta," vrhovnemu sodišču odgovarja Janša.

 

Predsednik SDS še opozarja, da je v Sloveniji sodstvo že dolga leta na repu zaupanja. "In to ne zaradi kritike politikov ali novinarjev, temveč zaradi svoje neučinkovitosti," poudarja. "Takoj, ko bomo davkoplačevalci razbremenjeni stroškov, ki jih plačujemo zaradi sodnih zaostankov in posledično dosojenih zamudnih odškodnin na evropskem sodišču, bo zaupanje v sodstvo začelo naraščati."


Še posebej pa se bo ugled sodne veje oblasti po njegovem mnenju dvignil, "če bo po 18 letih stranpoti slovenske tranzicije kako slovensko sodišče uspelo pravnomočno zaključiti vsaj en samcat primer velikega gospodarskega kriminala".