Ljubljana - Vlada si je pri pripravi državnega proračuna za prihodnji dve leti kot enega glavnih ciljev postavila dokončno zagotovitev vseh makroekonomskih pogojev za prevzem evra, je danes v državnem zboru ob predstavitvi proračunskih dokumentov povedal predsednik vlade Janez Janša. "Naš namen je, da zagotovimo vse potrebne pogoje za prevzem evra v letu 2007," je poudaril.
Med ključnimi zalogaji, ki nas v finančnem smislu čakajo v prihodnje, je Janša izpostavil posodobitev železniškega omrežja, dograditev in obnovo elektroenergetskih zmogljivosti in prenosnega omrežja, dokončanje avtocestnega programa, dograditev in posodobitev mreže državnih cest ter vzpostavitev svetovno konkurenčnega šolskega sistema. Tudi večina drugih ciljev iz strategije razvoja Slovenije je finančno zahtevnih, vendar jih je možno v večji meri sofinancirati v obstoječih okvirih in tudi s kombinacijo zasebnih vlaganj, je ocenil.
Vlada je sicer razmišljala, da bi zaradi nekaterih neznank letos izjemoma predlagala samo proračun za leto 2006, vendar bi to zahtevalo spremembe številnih zakonov in predpisov. Že danes pa je Janša napovedal, da bo treba proračun za leto 2007 spreminjati in prilagajati novim okoliščinam. "Pravzaprav bo vlada naredila vse, kar je v njeni moči, da bo proračunsko leto 2007 praktično prvo leto mikroproračunskega planiranja, ki bo že umeščeno v širši, preglednejši in stabilnejši okvir dolgoročnega razvoja Slovenije," je zagotovil Janša.
Ta proces se je začel s pripravo strategije razvoja Slovenije že v prejšnjem mandatu. Nadaljeval se je s sprejemom tega, po Janševih besedah strateško izredno pomembnega dokumenta ter priprave paketa reform za izboljšanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in povečanje blaginje.
Po končani razpravi in določitvi intenzivnosti reform ter po sprejetem proračunu EU za naslednje obdobje bo vlada v DZ poslala resolucijo o javnofinančnih okvirjih nacionalnih programov. V njej bodo finančno ovrednotili prioritete razvoja ter vsaj do leta 2013 izračunali javnofinančni okvir. "To bo velik trenutek resnice za vse nas," je opomnil Janša. Takrat se bomo namreč dokončno soočili z našo prihodnostjo, bolje rečeno z realnim okvirjem, v katerega lahko umeščamo naše napore za povečanje blaginje Slovenije.
Janša je poudaril, da se javnofinančni prihodki in odhodki v prihodnjih dveh letih zmanjšujejo. Proračunski primanjkljaj ostaja v letu 2006 na 1,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), v letu 2007 pa se znižuje na 1,2 odstotka BDP. Prav tako se zmanjšuje delež odhodkov v BDP, in sicer na 26,2 odstotka v letu 2006 in na 26 odstotkov v letu 2007.
Postopno zmanjševanje javnofinančnega primanjkljaja ter vzdržna plačna in cenovna politika so ključni za izpolnitev pogojev za prevzem evra in s tem za zagotovitev stabilnega in predvidljivega makroekonomskega okolja za slovenska podjetja, je strnil Janša.
Premier je navedel, da se v prihodnjih dveh letih povečujejo sredstva za spodbujanje gospodarstva in naložb, za sofinanciranje raziskav, usmerjenih v gospodarski razvoj in inovativnost, za izobraževanje, za spodbujanje skladnega regionalnega razvoja, za prebivalstveno politiko, za naložbe v zdravstvo, okolje ter pravosodni sistem. Še vedno se povečujejo tudi sredstva za projekte, povezane s prevzemanjem mednarodnih obveznosti v okviru EU in zveze NATO. Hkrati pa država ustvarja tudi potrebne prihranke z varčevanjem pri lastnih izdatkih za blago in storitve ter zaposlovanje in plače, je povedal Janša.
Cilj javnofinančne politike vlade je doseganje vzdržnega proračunskega primanjkljaja in zniževanje strukturnega primanjkljaja širšega sektorja države vse do leta 2010, je poudaril Janša. Kot najpomembnejši ukrep na področju javnofinančne politike že v letu 2006 pa je izpostavil postopno ukinitev davka na izplačane plače. To bo zniževalo stroške dela in tako povečalo konkurenčnost slovenskega gospodarstva, je poudaril.
Za predsednikom vlade je predlog proračuna za prihodnji dve leti poslancem in poslankam predstavil še finančni minister Andrej Bajuk.