Janša: Slovenija nima denarja za izbrisane

Slovenija doslej še vedno ni podpisala pomembnih dokumentov o nacionalnosti in ljudeh brez državljanstva.

Objavljeno
28. junij 2012 17.50
Klara Škrinjar, notranja politika , Branko Soban, Sobotna priloga
Klara Škrinjar, notranja politika , Branko Soban, Sobotna priloga
Strasbourg, Ljubljana – »Slovenija nima denarja za odškodnine za izbrisane, saj nima niti denarja za nujne potrebe,« je danes v Bruslju dejal premier Janez Janša v odzivu na sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice glede izbrisanih.

»Pristojne institucije sodbo še proučujejo. Lahko samo rečem, da Slovenija tega denarja nima, nimamo niti denarja za nujne potrebe. Ne vemo, kako bomo sestavili proračunsko politiko za prihodnji dve leti, tako da odgovora na to vprašanje preprosto nimam,« se je Janez Janša odzval na sodbo glede izbrisanih.

Predsednik državnega zbora Gregor Virant pa je dejal, da bo v primerih, v katerih so bile pravice kršene, ljudem treba izplačati odškodnine. Sicer pa meni, da bo vlada morala pripraviti sistematično rešitev za izbrisane, primere pa proučiti individualno.

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je namreč v torek šestim od desetih pritožnikov (enajsti je leta 2008 umrl) priznalo po 20.000 evrov odškodnine za nematerialno škodo. Slovenija bo morala denar izplačati v treh mesecih, vsem tožnikom skupaj pa mora povrniti še 30.000 evrov stroškov.

Da mora vlada zdaj dosledno in v celoti izpolniti in spoštovati razsodbo sodišča, je danes opozoril novi komisar Sveta Evrope za človekove pravice Nils Muižnieks. Za Delo je dejal, da je odločitev velikega senata Evropskega sodišča za človekove pravice v prid izbrisanim zelo pomembno priznanje in zadoščenje za trpljenje, ki so ga izbrisani preživljali v zadnjih letih. »Oblast v Sloveniji jim predolgo ni priznavala človekovih pravic, vključno s pravico do spoštovanja družinskega življenja ter pravico do njihovih ekonomskih in socialnih pravic. Vlada mora zdaj dosledno in v celoti izpolniti ter spoštovati razsodbo sodišča. Pa ne samo to. Ne gre namreč le za posameznike, ki jih omenja sodišče. Vlada mora sprejeti ukrepe, ki bodo celovito rešili problematiko vseh izbrisanih, še posebno tistih, ki so zaradi izbrisa še vedno brez urejenega statusa. Slovenija doslej še vedno ni podpisala dveh pomembnih dokumentov Sveta Evrope, ki govori o nacionalnosti in ljudeh brez državljanstva,« je opozoril Muižnieks. »Oblasti svetujem, da to stori čim prej, brez nadaljnjega obotavljanja.«