Janša telefoniral Koštunici

Premier Janša je pri srbskem premieru Koštunici protestiral zaradi kriminaliziranja udeležencev spopada na Holmcu. Vlada pa je odgovorila tudi na pisanje britanskega časnika.

Objavljeno
13. april 2006 21.11
Vojislav Koštunica
Ljubljana – Predsednik vlade Janez Janša je zaradi izjav nekaterih visokih predstavnikov srbskih oblasti v zvezi z dogodki na mejnem prehodu Holmec med slovensko osamosvojitveno vojno po telefonu poklical srbskega premiera Vojislava Koštunico. Janša je pri Koštunici protestiral zaradi izjav nekaterih predstavnikov srbskih oblasti, ki skušajo vnovič kriminalizirati udeležence spopada na Holmcu, čeprav je bila v zvezi s tem že pred leti izvedena obsežna preiskava, ki je tovrstne sume v celoti zavrgla.

Ponavljanje starih praks, ki le netijo iskre

Tovrstne izjave in grožnje z bojkotom slovenskih izdelkov v nekaterih trgovskih verigah v Srbiji sodijo v pretekle čase, od katerih se je Slovenija že uspešno odmaknila, Srbija pa je s začetkom procesa približevanja Evropski uniji na dobri poti, da odpre novo uspešno poglavje v svoji zgodovini. Slovenija ji je pri tem pripravljena pomagati, zato je v obojestranskem interesu, da se odnosi med državama ne zastrupljajo s ponavljanjem starih praks.

Premiera sta se strinjala, da je treba okrepiti prizadevanja za okrepitev gospodarskih in političnih stikov med državama in se dogovorila, da še v letošnjem letu izmenjata obiske na vladni ravni.

Zanikajo pisanje časnika Independent

Slovenska vlada je danes zanikala trditve, da se je v Sloveniji leta 1991 zgodil prvi vojni zločin na Balkanu, ki jih je v svojem članku, objavljenem v ponedeljkovi izdaji londonskega The Independent, zapisala Vesna Perič Zimonjič. Kot so sporočili iz urada vlade za informiranje, sta slovensko notranje ministrstvo in državno tožilstvo v letih 1991 in 1999 v dveh ločenih preiskavah ovrgla sum storitve vojnega zločina s strani slovenskih oboroženih sil.

Ministrstvo za notranje zadeve in državno tožilstvo sta v preiskavah v letih 1991 in 1999 "z uporabo rekonstrukcije dogodkov, izjavami prič in izvedenci balistične stroke" ovrgla sum vojnega zločina s strani slovenskih sil.

Obenem so pojasnili, da je prispevek avstrijske televizije ORF o dogodkih na mejnem prehodu Holmec junija 1991 dejansko "montaža posnetkov vojaškega dogajanja v različnem času in z različnih lokacij bojnih spopadov", zato "ne ustreza takratnemu dejanskemu dogajanju ter razpletu dogodkov". "Nihče od vojakov, ki so se poskušali predati na posnetku, ni bil v času predajanja ubit. Pri preiskavi dogodkov so bili nekateri vojaki na posnetku prepoznani ter v nadaljevanju tudi zaslišani s strani preiskovalcev. Pričevanje teh vojakov potrjuje dejstvo, da med osebami, ki so se takrat predajale, ni bilo nobenih žrtev," so še sporočili iz vlade.

Kot poudarjajo, so se v medijih že nekajkrat pojavila tudi pričevanja vojakov, ki so bili v času omenjenega spopada na kraju bojnih dogodkov, ki so potrdili, da vojni zločin ni bil storjen. "Netočne so tudi vaše navedbe, da je bil primer dalj časa prikrivan, saj je bil od leta 1991 do 1999 že večkrat javno obravnavan, prav tako so o njem poročali tudi tuji in domači mediji," dodajajo v vladi.

Vesna Perič Zimonjič je v svojem članku z naslovom " Slovenia closes 'war crime' case despite TV evidence of killings" med drugim zapisala, da Slovenija uradno zanika kakršenkoli vojni zločin, storjen 28. junija 1991 - kljub nedavno objavljenem video posnetku, ki prikazuje usmrtitve treh vojakov nekdanje jugoslovanske vojske (JLA), ki so se predali. Kot še piše, je na posnetku jasno vidno, da so se vojaki predali, ter da so jih slovenski policisti, ki so jih obkolili, hladnokrvno postrelili.

Vojni zločin ali ne?

Dogodki na Holmcu leta 1991 so v zadnjem času razburili srbsko javnost, potem ko je predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič Predan za nekatere srbske medije izjavila, da se je med slovensko osamosvojitveno vojno med boji na mejnem prehodu Holmec junija 1991 "verjetno zgodil prvi vojni zločin na območju nekdanje Jugoslavije".

Na to je zatem postalo pozorno srbsko tožilstvo, ki je sprožilo preiskavo. V Sloveniji tovrstne navedbe kategorično zavračajo in zagotavljajo, da na Holmcu med osamosvojitveno vojno ni bilo vojnih zločinov, kar dokazujejo tudi preiskave pristojnih organov.