Trbovlje/Zagorje - Premier Janez Janša je na novinarski konferenci ob obisku Zasavja dejal, da je ta regija v zadnjih letih "nekoliko dohitela povprečje razvitosti tako Slovenije kot EU". Poudaril je, da zasavski trg dela od zadnjega obiska vlade leta 2006 beleži bistven upad brezposelnosti, ki pa je še vedno nad slovenskim povprečjem.
Janša je dejal, da Zasavje leta 2006 po ekonomski moči dosegalo okoli na 90,5 odstotne točke slovenskega povprečja. "Zaostanek glede na prejšnje obdobje je manjši za 1,3 odstotne točke," je pojasnil in dodal, da Zasavje spada na osmo mesto po razvitosti med 12 slovenskimi statističnimi regiji.
Po Janševih besedah se je brezposelnost v Zasavju v primerjavi z letom 2006 zmanjšala za več kot 30 odstotkov oziroma padla z 12 odstotkov na 8,1 odstotka. Na drugi strani, tako premier, pa v regiji vodilni v podjetjih vse bolj opozarjajo na pomanjkanje delavcev kovinarske stroke in tehničnih poklicev. Prav zaradi tega je bilo v prvi polovici leta izdanih trikrat več dovoljenj za delo tujcev kot v enakem obdobju lani, je pojasnil.
"Gospodarske družbe v regiji v povprečju poslujejo pozitivno," je poudaril. Dodal je, da so lansko leto zaključili z neto čistim dobičkom. Število zaposlenih v Zasavju v gospodarskih družbah se je lani glede na slovensko povprečje povečalo za pet odstotkov, je povedal premier.
Premier je zatrdil, da se je v zadnjem letu vse bolj izboljšuje tudi črpanje evropskih sredstev, saj je na voljo bistveno več sredstev. Do leta 2013 bo po njegovih besedah za Zasavje na iz evropskih sredstev na voljo približno 19 milijonov evrov. "Pri čemer je odobrenih že sedem milijonov kohezijskih sredstev in milijon evrov za razvoj človeških virov," je še dejal in dodal, da so spremembe zakona o financiranju občin zasavskim občinam prinesle dodatnih 18 milijonov evrov.
Po besedah predsednika vlade so glede konkretnih obljub, ki so jih dali pred dvema letoma, uresničili obljube glede gradnje infrastrukture in premestitve inšpektorata za energetiko in rudarstvo v Zagorje ob Savi. Dodal je, da so v regiji tudi premiki pri varstvu okolja, saj se je, tako Janša, v letu 2007 zmanjšala koncentracija žveplovega dioksida v zraku. Prav tako se je tudi bistveno zmanjšala emisija trdnih delcev v zraku, je še dejal.
Žagar v Zasavju tudi o pokrajinah
Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar se je danes ob obisku občine Trbovlje s predstavniki občin Hrastnik, Trbovlje in Zagorje ob Savi pogovarjal tudi o projektu ustanavljanja pokrajin. Zasavje je po njegovih besedah eno od območij, ki bi mu pokrajine prinesle bistveno korist.
Kot je znova poudaril minister, je ustanovitev pokrajin v Sloveniji nujna predvsem za hitrejši razvoj območij, ki imajo največje razvojne probleme.
Celotna pokrajinska zakonodaja je sedaj v državnem zboru, od katerega je odvisna nadaljnja procedura, zato minister tega, kako se bodo stvari v nadaljevanju razvijale, ni želel napovedovati. A nesprejetje zakonodaje po njegovem prepričanju lahko pomeni, da do pokrajin še zelo dolgo ne bomo prišli. Boji pa se tudi, da bi se lahko predvidena stopnja decentralizacije zelo okrnila.
Zasavje je po zadnjem predlogu vključeno v predvideno Kamniško-zasavsko pokrajino. Po Žagarjevih besedah je bila namreč sprejeta odločitev, da je Zasavje v okviru, kot je sedaj statistična regija, premajhno, zato so tudi na podlagi izraženih mnenj občin celotno Zasavje vključili v Kamniško-zasavsko pokrajino.
Vendar, je dodal minister, to ne pomeni, da gre za končno rešitev; skozi proceduro v DZ je možno najti drugačno. A je morda nekoliko težava tudi v tem, da enotnega stališča znotraj Zasavja ni. Tudi dve občini, ki se s predlagano rešitvijo ne strinjata, pa je treba umestiti v eno od pokrajin.
Jarc vesel stabilnosti zasavskega kmetovanja
V okviru vladnega obiska se je v Zasavju mudil kmetijski minister Iztok Jarc, ki si je ogledal tamkajšnje specifično kmetovanje na predvsem strmih področjih. "Zasavje ima zaradi naravnih omejenosti razmeroma slabo razvito kmetijstvo, dobro pa je, da ni zaraščanja kmetijskih površin in opuščanja kmetij," je povedal Jarc.
Minister se je skupaj s predsednikom Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cirilom Smrkoljem, direktorjem Zavoda za gozdove Slovenije Joštom Jakšo ter ostalimi predstavniki delegacije srečal z nekaterimi zasavskimi kmeti in gozdarji. Ob tem so se po ministrovih besedah pogovarjali predvsem o specifičnem položaju kmetov in gozdarjev, ki se spopadajo predvsem s strmimi področji.
Jarc je izpostavil pogovore o mlečni proizvodnji na bolj hribovitih območjih. "Tu vidimo možnost, da bi predvsem na lokalni ravni financirali prevoz mleka, kajti ta trenutno ni financiran," je povedal minister.
Tudi področje gozdarstva je v Zasavju specifično, saj je območje v 65 odstotkih poraščeno z gozdom, ki je v strmem naklonu. "Praktično ena tretjina gozda služi kot varovalni sistem tako zaradi erozije kot v splošnem zaradi onesnaženosti," je pojasnil Jarc.
Kmetijski minister je sogovornike tudi obvestil, da ministrstvo predvideva v naslednjem kratkoročnem obdobju pristopiti k izdelavi neke strategije, ki bo zajela tudi območja v težjih pogojih kmetovanja.