Janševa SDS podpira Semoličev ZSSS

Pokojninska reforma, ki jo napoveduje vlada in ki naj bi - neuradno - v desetih letih dvignila starostno mejo za upokojitev na 65 let, je povzročila odpor Zveze svobodnih sindikatov, ki se jim pridružuje SDS.

Objavljeno
03. april 2009 22.28
Milan Zver in Janez Janša
Tanja Starič
Tanja Starič
Ljubljana - Pokojninska reforma, ki jo napoveduje vlada in po kateri naj bi - neuradno - v najmanj desetih letih dvignili starostno mejo za upokojitev na 65 let, je že na začetku povzročila velik odpor Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS) in od včeraj tudi največje opozicijske stranke SDS. Podpredsednik te stranke Milan Zver je napovedal, da se stranka »pridružuje sindikalnemu gibanju, ki grozi celo z referendumom, in če se bo to res zgodilo, se bo SDS pridružila tej aktivnosti«.

Dvig starostne meje za upokojitev je v času gospodarske in socialne krize »popolnoma neustrezen« ukrep, je dejal Milan Zver. Število brezposelnih se vsak dan povečuje, zato je treba skrbno pripravljati konsistentne predloge ukrepov za izhod iz krize. »Ta zagotovo ne sodi mednje,« je dejal Zver in dodal, da bi dvig starostne meje »bistveno poslabšal položaj mladih«, zlasti prvih iskalcev zaposlitve. Omenil je, da se je Slovenija še med predsedovanjem EU lahko pohvalila, da ima manjši delež brezposelnih mladih, kot je evropsko povprečje.

 

Zvišanje starostne meje bi prizadelo predvsem generacijo, ki je fizično že precej izčrpana, saj je delala med največjim industrijskim razvojem, je dejal Zver. Če se bo uresničil scenarij o štiriodstotnem zmanjšanju BDP in se bodo razmere slabšale, 100.000 brezposelnih »ne bo dno, ki ga bo doživelo slovensko gospodarstvo«.

 

Semolič: Bravo!


»Veseli nas, da ima tudi katera od političnih strank občutek za to, da so delavci izčrpani in zgarani,« je odločitev SDS pohvalil Dušan Semolič (ZSSS), ki si želi še podpore drugih strank in organizacij. Na vprašanje, ali ni nenavadno, da bosta sodelovala SDS in ZSSS, ki sta bila v mandatu Janševe vlade pogosto v sporu, Semolič odgovarja, da »nikoli ni kritiziral strank, ampak se je opredeljeval do ukrepov vlade in ministrov«. Tako so bili sindikati v sporu z Janševo vlado v času predlogov o enotni davčni stopnji, z ministrico Cotmanovo pa so, denimo, dobro sodelovali. Napaka Pahorjeve vlade je, da se o svojih predlogih ne posvetuje najprej z ekonomsko-socialnim svetom, ki je v tem mandatu - pravi Semolič - »potisnjen na rob«.


Svetlik: Prenagljeno in nepotrebno!


Minister za delo Ivan Svetlik brani namere vlade: »Razumljivo je, da opozicija izkorišča težke razmere za nabiranje političnih točk.« Toda, »vsaka konkretna rešitev, o kateri se je doslej govorilo, je prenagljena«. Predlog reforme bo namreč pripravljen šele do poletja, sledila pa bo javna razprava, v kateri bodo upoštevali vse utemeljene pripombe. »Izračuni kažejo, da sedanji sistem ni vzdržen. Te odgovornosti se ne bodo mogli rešiti ne opozicija ne sindikati!« Seveda bo veliko nasprotovanja, se strinja minister, a tako je bilo tudi pri pripravi prve reforme, zdaj pa nas tudi Evropa opozarja, da bodo - če vlada ne bo ukrepala - problemi samo še večji.

 

Golobič: Janševa vlada ni ukrepala!


Tudi minister za visoko šolstvo in znanost Gregor Golobič opozarja, da so reakcije prehitre. »Te reforme ni mogoče sprejeti čez noč in je čez noč tudi ni mogoče uveljaviti. Reforma ne pomeni, da bi se morali ljudje, ki so tik pred upokojitvijo, bati, da se jim bo zgodilo kaj hudega. To je nezaslišano poenostavljanje. In to napovedujejo tisti, ki so imeli oblast v rokah v času največje konjunkture v Sloveniji. Kaj so naredili? Ustvarili so razmere za generiranje tajkunov, za lastniško konsolidacijo podjetij, ne pa za tehnološki preboj in za strukturne reforme!« pravi Golobič.

 

Meni, da v resnici »SDS in ZSSS nista na istem bregu. Gre za parazitstvo pred evropskimi volitvami.« »Pokojninska reforma je nujna, ne samo zaradi sedanje generacije upokojencev, ampak tudi zaradi generacij, ki prihajajo.« Golobič poudarja, da je prejšnja vlada z »antireformo« še poslabšala položaj sedanjih in bodočih upokojencev, in je zato sedanja vlada prisiljena »ugrizniti v to kislo jabolko«. »Očitno v času, ko je bilo »morje mirno«, vlada ni naredila, kar je bila njena dolžnost. Mnogi smo opozarjali, da to ni prav. Očitno je to mogoče šele zdaj, ko je kriza,« še dodaja Golobič.