Ljubljana - Okrožno državno tožilstvo ni pritrdilo nekdanjemu predsedniku vlade Janezu Janši, ki je zaradi finske oddaje Resnica o Patrii vložil predloge za kazenski pregon Bojana Potočnika, Milana Švajgerja in Draga Kosa. Tožilstvo je ovadbe zavrglo, glede predlaganega pregona finskega novinarja Magnusa Berglunda pa dokončne odločitve še ni sprejelo.
Janez Janša je v začetku oktobra lani ljubljanskemu okrožnemu tožilstvu poslal predlog za kazenski pregon Magnusa Berglunda, novinarja finske nacionalne televizije YLE, češ da ga je v oddaji Resnica o Patrii brez predložitve dokazov omenil kot domnevnega prejemnika podkupnin v »slovenskem orožarskem poslu stoletja«. Janša je predlog vložil zaradi neresničnih obtožb oziroma kaznivega dejanja žaljive obdolžitve. Berglund je Janševo potezo komentiral, da je le opravljal svoje delo in da ima potrebno dokumentacijo ter da podrobnosti ne bo razkril, saj ščiti svoje vire.
V naslednjih dneh je Janša na tožilstvo vložil predlog za pregon Bojana Potočnika, nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije, direktorja Sistemske tehnike Milana Švajgerja in predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa. Trojica, ki je nastopala v oddaji finske televizije, je prepričana, da ni povedala nič spornega.
Tožilstvo se z Janševimi predlogi za pregon ni strinjalo, kot nam je povedala odvetnica Nina Zidar Klemenčič, ki zastopa Janšo, pa takšno odločitev obžalujejo. »Menimo, da je obrazložitev pravno neustrezna in da je tožilstvo izjave o dejstvih napačno opredelilo kot vrednostne sodbe oziroma kritike in pri teh upoštevalo večjo svobodo izražanja,« pravi Zidar Klemenčičeva. Povedala nam je, da Janša ne bo nadaljeval kazenskega pregona kot subsidiarni tožilec, vztraja pa pri vloženih civilnih tožbah zoper Berglunda in YLE, Švajgerja in Potočnika. V civilnem postopku bodo namreč tožene stranke morale dokazovati resničnost spornih navedb.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela