Ribnica − »Poseg v Rešeto sploh ni problematičen. Gre za problem v komunikaciji,« pravi ribniški župan Jože Levstek o nedavnem umiku pisma bralke in uredničinega komentarja iz lokalnega glasila Rešeto. Toda zaradi poseganja v uredniško avtonomijo in neodvisnost časopisa je urednica Tina Mihelič odstopila, dopisniki glasila pa jo pri tem zagovarjajo.
Po odstopu urednice Tine Mihelič in prvem pismu, ki so ga pripravili dopisniki ribniškega občinskega glasila Rešeto, se razburjenje zaradi grobega kršenja avtonomije lokalnega časopisa še vedno ni poleglo. Spomnimo: Domen M. Čampa Marinč, zadolžen za odnose z javnostjo na občini Ribnica, je med tiskanjem Rešeta iz glasila odstranil dve besedili: pismo bralke, ki je kritična do župana Jožeta Levstka zaradi dolgoletne neurejenosti Opekarske ceste, in komentar urednice, ki je bralcem predstavljala vsebino glasila. Domen M. Čampa Marinč je oba teksta nadomestil z oglasom za pustovanje in trdi, da je to storil v dogovoru z urednico.
Toda Tina Mihelič že od vsega začetka to zavrača in jasno pravi: »Umik pisma in mojega komentarja ni bil dogovorjen.« Pismo bralke, ki je po nekaj letih spet pisala o neurejeni Opekarski cesti, je kljub nasprotovanju Domna M. Čampe Marinča ostalo v lokalnem časopisu in, pravi Miheličeva, »ni bila pomota«.
Da pa je grob poseg v Rešeto po dveh tednih še vedno aktualen, so poskrbeli kar na občini sami. Službe za odnose z javnostjo občine Ribnica je pripravila drugo pismo, v katerem na občinskih internetnih straneh obračunava z »neresničnimi trditvami« dopisnikov in dodaja, da gre za »skupek neosnovanih trditev in nejasnih očitkov, ki so vsebinsko prazni, omalovažujoči in neresnični«.
Domen M. Čampa Marinč, ki je edini na občini Ribnica zaposlen v službi za odnose z javnostjo, ponavlja, da je bilo sporazumno dogovorjeno, da se prostor zapolni z oglasno vsebino. Podobno je v pogovoru za Delo zatrdil župan Levstek, češ, da je občinski uslužbenec naredil le to, kar je bilo dogovorjeno. Predvsem pa takšni problemi ne bi nastajali, ponavlja župan, »če bi se ljudje pogovarjali«.
Še enkrat so se oglasili dopisniki Rešeta − Sašo Hočevar, Jurij Kožar, Primož Tanko −, ki opozarjajo na bistveno: da »član uredniškega odbora ne more in ne sme, ne glede na pooblastila župana, mnenje službe za odnose z javnostjo ali lastna prepričanja, jemati avtonomije glavne urednice v svoje roke«. Nihče »nima pravice posegati v avtonomijo odgovornega urednika. Ker je le on odgovoren in le on − kot piše v odloku o javnem glasilu Ribnica − »določa uredniško politiko, odgovarja za uresničevanje programske zasnove glasila in zagotavlja redno izhajanje glasila«.
Dopisniki še pišejo, da za njimi ne stoji nobena politična opcija, stranka ali lista. To pa, dodajajo, ni mogoče trditi za Domna Magnusa Čampa Marinča, ki sicer trdi, da že leto in pol ni član nobene politične stranke. Toda na spletu je mogoče najti podatke, da je postal leta 2013 predsednik Slovenske demokratske mladine Ribnica, član izvršnega odbora Slovenske demokratske mladine in kandidat za svetnika Občinskega sveta Ribnica na listi Slovenske demokratske stranke.













