LJUBLJANA – »Borut Pahor bi se moral umakniti. To je popolnoma jasno. Poleg tega še govori: 'Grem kandidirat, pa bom verjetno izgubil.' To je nesmiselno,« pravi Sebastjan Jeretič, nekdanji Pahorjev svetovalec, ki je s stranko SD sodeloval tako na državnih kot tudi lokalnih volitvah.
»Kaj takega se v Skandinaviji ne more zgoditi: tam so stranke institucija, pri nas imamo pa ekipe leaderjev (voditeljev). Pri nas imaš voditelja, ki ima ekipo, in je nato stranka podrejena vodjitelju. Tam pa je obratno: vodja je podrejen stranki. Pa ne v napačnem, partijskem pomenu, ampak v tem, da je bistven program, delovanje; bistvena naloga je politika, ki je širša od enega samega posameznika in leaderja. In tega v naših glavah še nimamo čisto urejeno. In za SD je edina šansa, da se Pahor umakne in stranka na volitvah skuša narediti preboj z nekom drugim.«
S kom, pa se Jeretič ne želi javno opredeljevati. »Edino, kar se lahko opredelim, pa je, da bi se on moral umakniti,«je odločen Jeretič, ki smo ga poklicali, da bi preverili informacije, da naj bi sodeloval v predvolilni kampanji stranke LDS, o čemer je pisal Požareport.
Ne bo se posvetil nobeni stranki posebej
»V letošnji volilni kampanji ne bom z nikomer sodeloval, bom pa z vsakim, ki bo zainteresiran, poklepetal, povedal različne stvari in podobno. Tako nasvetno, nimam pa načrtov, da bi se aktivneje vključil v kampanjo katere koli od političnih strank,« smo dobili odgovor na naše vprašanje. Kar se tiče volilnih kampanj, je Jeretič doslej dvakrat sodeloval s stranko SD, in sicer na državnih volitvah in lokalnih volitvah v Piranu, kjer je sodeloval z zmagovalcem Petrom Bossmanom.
Pravi, da se je Kresalovi zgodila krivica
»Obakrat pa sem bil razočaran na koncu. Zakaj? Ker niso voditelji pravi. Ker niso izvajali tistega, kar so obljubljali, in zato bom v letošnji volilni kampanji raje stranski komentator,« pove Jeretič in dodaja, da se je pogovarjal že z vsemi, z vsakim po malo in tudi s stranko LDS. »Kar se tiče stranke LDS in Katarine Kresal pa je res, da z njo izjemno simpatiziram. Mislim, da je bila Kresalova dobra ministrica in da je krivica vse to, kar se ji je dogajalo. Brutalnost napadov nanjo je absoultno nerazumljiva.«
Pred volitvami: ključno je delo na terenu
In kakšne strategije bi morale politične stranke ubrati, da v relativno kratkem času prepričajo (precej razočarane in zdolgočasne) volivce v primeru zelo verjetnih predčasnih volitev? »Cilj vsake stranke v trenutni situaciji je, da se na novo okrepi in pozicionira. Ima pa LDS zagotovo zelo dobro mrežo po Sloveniji in ta je zato zelo močna v političnem prostoru.«
Odločil bo teren
Ključna naloga vseh strank je, da na volišča pripeljejo 'svoje' ljudi, volivce, pravi Jeretič. »Bistvo take kampanje je bolj kot ne organizacija in logistika.« Cilj take strategije je popoln izplen tistih, ki so ti kot stranki že naklonjeni, pravi Jeretič in dodaja, da se bo 'vojna' dobila na terenu.
»Prepričevanje zadnji moment je bolj težko: ljudje so večinoma ali že opredeljeni ali pa ne vedo, da so že opredeljeni. Glavna stvar je, da na volitve stranke res pripeljejo ljudi, ki so 'njihovi'.«
Dobra organizacijsko-logistična priprava
Stare stranke morajo organizacijsko-logistično zelo dobro zastaviti in izpeljati zgodbo, to bo namreč v dani kampanji največja dodana vrednost, pojasnjuje Jeretič. Ker vprašanje je, kam v kampanji usmerjati energijo, da se doseže dodana vrednost – in največ je je prav v terenski kampanji, ki je, kot pravi Jeretič, v Sloveniji najbolj zanemarjena (od stojnic do kampanje od vrat do vrat in podobno ...).
90 odstotkov volilnega rezultata že preddeterminiranega
»Potencial neke stranke je že določena z neko javno podobo stranke, mediji in podobno - 90 odstotkov volilnega rezultata je že preddeterminirano ne glede na to, kaj stranka počne. Zato je bistveno, da tisto, kar počneš, doseže čim več dodane vrednosti - torej, da ne izgubljaš energije v prazno. In tu je teren zagotovo tisto, kar je bistveno,«še pove Jeretič, ki prav zaradi tega, ker je tako visok delež volilnega rezultate že preddetreminiran, meni, da bi bil čas za Pahorjev umik voditelja stranke SD.