Ljubljana – Davčna uprava namerava do konca junija izdati skupaj 615.390 odločb o odmeri dohodnine za leto 2005. Do 22. junija jih je oddala 439.105. Do konca junija bodo po napovedih generalnega direktorja davčne uprave Ivana Simiča odmerne odločbe dobili zavezanci, pri katerih so se podatki v napovedih ujemali s kontrolnimi podatki. Napoved za leto 2005 je oddalo 1.275.625 zavezancev. Po predhodnem preverjanju se napovedi 660.235 zavezancev ne ujemajo s kontrolnimi podatki – tem zavezancem bodo davčni uradi od 1. julija pošiljali vabila, naj se zaradi uskladitve podatkov oglasijo pri njih.
Davčni urad bo zavezancu v vabilu pojasnil, katere dokumente naj prinese na urad ali jih pošlje po pošti. »V vabilu so navedeni datum, ura in kraj, kamor naj pride zavezanec oz. datum, do katerega naj zavezanec osebno ali po pošti predloži zahtevane dokumente. Pristojni davčni urad pošlje zavezancu pisno vabilo najmanj osem dni pred iztekom roka. Pri določitvi roka upošteva čas, ki ga potrebuje Pošta Slovenije za predajo pošiljke,« je mogoče izvedeti v glavnem uradu davčne uprave. Ne bo torej odveč, da zavezanci, ki v prvih dneh julija odmerne določbe še ne bodo imeli, pripravijo dokumente, ki so jih uporabljali pri izpolnjevanju dohodnine, pa tudi tiste, ki bi jih morali uporabljati, a jih niso. Zavezancem, ki bodo na dopustu in se vabilu na pogovor ne bodo odzvali, davčna uprava predlaga, naj ji dokumente izročijo takoj, ko se vrnejo, ali pa naj pokličejo svoj davčni urad in se dogovorijo za sestanek. »Ker ne gre za odločbo, ne bodo zamudili roka za pritožbo. Zavezancu, ki bo dlje časa zdoma, na primer ves mesec ali več, predlagamo, da določi pooblaščenca, ki ga bo zastopal v postopku. Pooblastilo je mogoče izdati pisno ali ustno z zapisnikom pri pristojnem davčnem uradu,« pojasnjujejo v glavnem uradu.
Izplačevalci in zavezanci so v napovedih za leto 2005 prvič poročali o dohodkih iz obresti. Odškodninska družba je denimo vsem lastnikom svojih obveznic svetovala, naj obresti za leto 2005 vpišejo v okence, kamor bi jih morali vpisati le zavezanci s pravico do 50-odstotnega znižanja davčne osnove, torej le denacionalizacijski upravičenci. Generalni direktor davčne uprave Ivan Simič na vprašanje, ali njegovi uslužbenci že vedo, kateri zavezanci imajo pri tem davčnem viru pravico do nižje davčne osnove, odgovarja: »Slovenska odškodninska družba je davčni upravi že posredovala popravljene kontrolne podatke, ki jih bo uporabila pri odmeri dohodnine, zato zavezancem praviloma ne bo treba priti na pristojni davčni urad.«
Zavezanci se imajo pravico pritožiti na odločbo o odmeri dohodnine – to lahko naredijo v 15 dneh po prevzemu odločbe. V pritožbenem roku še lahko popravijo podatke o olajšavi za vzdrževane družinske člane, drugi popravki napovedi pa v pritožbenem roku niso mogoči. Za vročanje odločb veljajo pravila zakona o upravnem postopku: pismonoša najprej poskuša oddati odmerno odločbo naslovniku osebno ali njegovemu pooblaščencu. Če naslovnika ne najde doma, mu pusti obvestilo, naj v 15 dneh prevzame odločbo v poštni poslovalnici; če je zavezanec v tem obdobju ne prevzame, jo pismonoša odda v poštni nabiralnik in iztekati se začne 15-dnevni pritožbeni rok.
V petkovi tiskani izdaji Dela preberite še komentar.