Julija v Sloveniji mesečne, letne in tedenske vinjete

Vlada je potrdila vse predloge prometnega ministrstva za spremembe vinjetnega sistema cestninjenja na slovenskih avtocestah, s čimer se spreminja obdobje veljavnosti avtocestnih nalepk.

Objavljeno
07. maj 2009 18.45
Aleš Stergar
Aleš Stergar
Ljubljana - Vlada je pripravila predloge in dopolnitve zakonov z več področij: o javnih cestah in železniškem prometu, o kazenskem postopku in policiji, društvih, o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja ... S posegi v zakon o javnih cestah vlada napoveduje enomesečne in tedenske vinjete, hkrati namerava odpraviti polletne za osebne avtomobile, ker so jih po njenih podatkih doslej uporabljali predvsem domači in tuji, občasni uporabniki slovenskega cestninskega omrežja.

Minister za finance Franc Križanič je v vlado prinesel predloga za dopolnitve dveh zakonov, o javnih financah in jamstveni shemi. Povedal je, da vlada zdaj le opredeljuje t. i. tajkunska posojila. Aprila se je po njegovih besedah spet poslabšala kreditna dejavnost bank, zato namerava vlada še z novimi ukrepi preprečiti kreditni krč, kakor je že naredila decembra.

Vlada je v četrtek potrdila vse predloge prometnega ministrstva za spremembe vinjetnega sistema cestninjenja na slovenskih avtocestah. Spreminja se torej obdobje veljavnosti avtocestnih nalepk: avtomobilisti naj bi po letošnjem 1. juliju na vetrobranska stekla lepili sedemdnevne, mesečne in letne nalepke, motoristi pa na predvidena mesta sedemdnevne, šestmesečne in letne nalepke.

Cene sedemdnevnih in letnih nalepk so že določene na 15 in 95 evrov za avtomobiliste, motoristi pa bodo plačevali tako kot v zadnjih desetih mesecih polovično vsoto. Cene mesečnih nalepk naj bi vlada na predlog medresorske skupine, ki bo delala še naprej, določila z odlokom; predvidoma bodo stale od 30 do 35 evrov, podoben pa bo tudi postopek pri določanju še neznane cene za šestmesečne motoristične nalepke.

Ministrstvo za promet je evropskega komisarja za transport Antonia Tajanija že obvestilo o predvidenih spremembah, slovenski minister za promet Patrick Vlačič pa je na tiskovni konferenci po seji vlade ponovno odločno zatrdil, da bo Slovenija vztrajala pri novem ceniku.

Prvi negativni odziv evropske komisije (EK) na lansko uvedbo vinjetnega sistema je dobila še prejšnja vlada in takratni premier Janez Janša je po Vlačičevih besedah takoj tudi napovedal uvedbo kratkotrajnih nalepk. Te so zdaj predlagane, cene pa so tudi sorazmerne, tako da sta izpolnjeni obe zahtevi EK.

Vlada tudi ne razmišlja o tožbi EK, saj zadržanje sredstev ni protipravno. Minister Patrick Vlačič o odgovoru iz Bruslja ni hotel ugibati. Šele če bo negativen, bodo razmišljali o nadaljnjih korakih, med katerimi ni izključena niti tožba, saj so cene v izključni pristojnosti Republike Slovenije.

Vlada je za obravnavo v državnem zboru pripravila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o jamstveni shemi, ki je začel veljati 1. maja, dan po objavi v Uradnem listu. Hkrati z dopolnitvami zakona je vlada sprejela tudi uredbo o njegovem izvajanju, saj ji zakon nalaga, da mora zanjo poskrbeti v 14 dneh po uveljavitvi zakona: tako bo zdaj mogoče jamstveno shemo uresničevati.

Po pojasnilih ministrstva za finance so zlasti pomembne dopolnitve zakona o javnih financah, s katerimi namerava vlada preprečiti posojila tako imenovanim tajkunom. Minister za finance Franc Križanič je na tiskovni konferenci povzel zakonsko opredelitev tajkunskih posojil: »To so pač krediti, ki jih jemljejo uprave za odkup podjetij, ki jih obvladujejo, in njihove povezane osebe. Tako javnost kot lastniki bodo še proučevali, kaj to pomeni.«

Iz petkovega Dela.