Jutranja megla vzela katalpe in župana

Na ptujski tržnici so podrli drevored, čeprav  je petina občanov zahtevala, da ga pustijo.

Objavljeno
09. januar 2018 22.01
Franc Milošič
Franc Milošič

Ptuj - Po naročilu ptujskega župana Mirana Senčarja so gozdarji Gozdarske zadruge Ormož v gosti jutranji megli včeraj v manj kot pol ure podrli vseh sedem cigarovcev na ptujski tržnici. Za več kot 4600 podpisnikov peticije proti podiranju dreves je bilo to popolno presenečenje, saj o sečnji z občinske uprave niso nikogar obvestili.

Župan se je odločil vztrajati pri odstranitvi cigarovcev, čeprav se je za drevesa s podpisovanjem peticije zavzelo več Ptujčanov, kot je v prvem krogu lokalnih volitev leta 2014 Miran Senčar dobil glasov. Zanj je glasovalo 3121 volivcev, kar je zadostovalo, da je za en glas premagal dotedanjega župana Štefana Čelana, s podiranjem cigarovcev pa si je najverjetneje zaprl vse možnosti za ponovno izvolitev za župana.

Lastnik zemljišč tudi župan

Nasprotovanje podiranju cigarovcev je bilo na Ptuju le ena od oblik organiziranega odpora proti vsem samovoljnim potezam ptujskega občinskega vodstva. Občinski svet je sredi julija lani potrdil projekt obnove tržnice, ki pa v resnici pomeni spreminjanje tržnega prostora v velikanski prireditveni prostor na območju dosedanje tržnice ter bližnjega dela Slomškove in Miklošičeve. Načrtovana ureditev vključuje tudi majhen trg pred srednjeveško bastijo, katere lastnik je Senčarjevo podjetje Tenzor. Čeprav so na občini najprej napovedali, da bo preurejanje stalo 2,5 milijona evrov, je cena zdaj narasla na 4.802.932 evrov, kar je skoraj dvakrat toliko, kot naj bi stal ptujski urgentni center.


Ptujski župan Miran Senčar. Foto: Tadej Regent/Delo

Sredi decembra lani so z glasom več v občinskem svetu potrdili občinski financerski delež; iz evropskega sklada za regionalni razvoj občina pričakuje 3.037.876 evrov, na razpisu ministrstva za okolje pa še 768.469 evrov. Občinski svetniki so potrdili projekt, za katerega bo v prihodnjih dveh desetletjih iz občinskega proračuna treba zagotoviti še skoraj šest milijonov evrov, kolikor bo predvidoma razlika med zaslužkom in stroški vzdrževanja.

Sekače varovali varnostniki

Župana Senčarja včeraj ni bilo mogoče dobiti, udeležil se ni niti pogovora županov o hitri cesti čez Ptujsko polje. »Na sestankih v Ljubljani je,« je pojasnila Barbara Ferčič z občinske uprave, ki nam ni mogla priskrbeti niti njegove izjave, »ker imamo ogromno aktivnosti«. A Senčar je vse povedal že v svoji decembrski izjavi: »Odločil sem se za razvoj Ptuja, in ne za sedem dreves. Kot župan prevzemam to odgovornost. Občani so izvolili mene. Izvolili so me zato, da odločam.« Za zaščito podiranja je iz proračuna plačal še varnostnike.


Cigarovci na ptujski tržnici. Foto: Fran Milošič/Delo

Za cigarovce se niso zavzeli le številni občani, temveč tudi evropska poslanca Milan Zver in Ivo Vajgl, ki pa ju je župan poučil, da se v ptujske zadeve nimata kaj vtikati in da bi morala delati kaj bolj pametnega v evropskem parlamentu. Krajinska arhitektka Tanja Simonič Korošak je ves čas trdila, da bi bilo drevored treba ohraniti in mu prilagoditi projekt, podobno tudi arboristka Tanja Germovšek, Matjaž Mastnak iz Arboretuma Volčji potok pa je v kratkem mnenju nasprotno trdil, da so drevesa nevarna. Podjetje Arboretum Volčji potok odstranjuje tudi drevesa in grmovnice na starem ptujskem pokopališču, zaradi česar si je Senčar nakopal nasprotovanje še ene civilne iniciative.

Po včerajšnjem poseku so na štorih, ki so razen enega dokazovali, da bi 70-letna drevesa lahko še dolgo rasla, Ptujčani prižigali sveče, nekaj pa jih je zagorelo tudi na stopnišču mestne hiše. Romana Ercegović je kot predstavnica skupine Ptujčanov, ki so poskušali obvarovati drevesa, poudarila, da je z njihovim podiranjem na Ptuju umrla tudi demokracija. Samo M. Strelec pa je skrušeno povedal le: »Preprosto nimam besed. Oprostite, prosim, nimam kaj reči!«