Ljubljana - Četrtkova proslava ob dnevu upora proti okupatorju in še govor predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija sta "povsem zgrešila svoj namen ter na žaljiv način obeležila enega največjih in najpomembnejših slovenskih praznikov", menijo v Aktivni Sloveniji. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so ogorčeni nad Cukjatijevim govorom, ki je "praktično izenačil narodnoosvobodilni boj proti okupatorju s početjem kvizlinških enot, ki so se borile na strani okupatorja".
Po mnenju Aktivne Slovenije je "več kot očitno, da je Cukjati s tem govorom ukinil še edini praznik, ki ga imajo borci NOB, saj po njegovih besedah sploh ni pomembno, kaj se je zgodilo 27. aprila 1941 v Vidmarjevi vili pod Rožnikom v Ljubljani".
Skrbi povzdigovanje fašističnih sodelavcev
Cukjatijeve besede so po oceni AS neumestne, "saj poleg tega, da žalijo čustva in svetlo tradicijo NOB, ki je Slovence iz naroda hlapcev povzdignil v narod junakov, vsebujejo številne neresnice". Kot je zapisal podpredsednik AS Vanja Alič, Cukjatijev govor razumejo – potem, ko je Cukjati v DZ že prebiral domobransko zaprisego – kot "še enega v nizu poskusov rehabilitacije fašističnih sodelavcev ter njihovo povzdigovanje v nekakšne rodoljube in mučenike".
Za vrednote antifašizma gre
Dan upora proti okupatorju bi po mnenju AS moral združevati in poenotiti vse državljanke in državljane, vendar poenotenje ne more biti vsiljeno in izvedeno na podlagi "samopašnih zgodovinskih argumentov, kakršne podaja Cukjati". Opozarjajo tudi, da pri tovrstni tematiki ne gre za vprašanje demokratičnosti in pravice do drugačnega mišljenja, ampak za vrednote antifašizma, na katerih sloni sodobna povojna Evropa.
Kacin: Cukjati poskušal revidirati zgodovino
Predsednik LDS Jelko Kacin pa je v današnjem odzivu na Cukjatijev govor na četrtkovi proslavi ob dnevu upora proti okupatorja zapisal, da je Republika Slovenija s Cukjatijevim govorom "znova in z najvišjega mesta poskusila revidirati našo zgodovino in relativizirati potek 2. svetovne vojne" (več preberite v razdelku 'Dokumenti'). Namesto, da bi predsednik DZ prepoznal praznik v njegovem pravem pomenu, je nastop na Nanosu izkoristil, da "vsem nam in še slovenski državi vsilil svoje osebne poglede na zgodovino", meni Kacin.
V zadnji svetovni vojni smo bili na pravi, na zmagoviti in za današnjo Evropo tako usodni in pozitivni strani, je prepričan Kacin, ki med drugim ugotavlja, da v Sloveniji sedanja generacija vladajočih politikov izenačuje povzročitelje in žrtve. Zato ne bo privolil v poskus spreminjanja zgodovine, saj se mu zdi tak poskus nedopusten, moralno dvoličen in neevropski.
Ne glede na sedanje poimenovanje državnega praznika v dan upora po mnenju Kacina namreč z njim tudi še najprej slavimo in ohranjamo najprej spomin na zgodovinsko odločitev in nastanek Osvobodilne fronte (OF) in odločitev za upor proti okupatorju.
"Potem, ko se je partizanstvo uspešno razvilo in razširilo, pa so se drugi v sodelovanju z okupatorjem, v kolaboraciji z njim, v njegovih uniformah, z okupatorjevim orožjem, za okupatorjev denar in za okupatorjevo plačilo menda upirali na drugačen način. Komu? Okupatorjem?," piše Kacin in dodaja, da je že res, da so bili posamezniki ali skupine lahko zavedene, toda organizatorji kolaboracije niso bili zavedeni. " Nasprotno, vodili, zavajali, hujskali in manipulirali so. Tudi izdajali, mučili in ubijali so!"
Po njegovih besedah je lastno soočenje z realnostjo in dejstvi vedno najbolj boleče. " Pa tako malo bi bilo potrebno. Samo priznati bi bilo treba, da so bili nekateri na napačni strani in so objektivno delovali proti narodni koaliciji. Samo to in nič več. In veliko bi jim bilo odpuščeno in sprava bi bila tako rekoč že tu," je prepričan predsednik LDS.
Protokol se je opravičil zaradi "neljubega dogodka" na proslavi na Nanosu
Protokol RS se je danes opravičil predsedniku države, predsedniku državnega zbora in predsedniku vlade za neljubi dogodek, ki se je zgodil ob četrtkovi osrednji proslavi ob dnevu upora proti okupatorju na Nanosu, so sporočili iz protokola. Prireditev se je namreč začela preden je na Nanos prispel predsednik države Janez Drnovšek, nato pa je protokol proslavo prekinil do prihoda predsednika, so povedali na protokolu.
Iz kabineta predsednika države so naknadno sporočili, da je Drnovšek na Nanos prišel pravočasno, vendar ga je protokol namesto neposredno na prizorišče proslave odpeljal v kočo, kjer sta čakala že predsednik državnega zbora in predsednik vlade. Zamuda je nastala zaradi tega, je še sporočil urad.
Šefinja protokola Ksenija Benedetti je potrdila navedbe predsednikovega kabineta, in zanikala informacije, ki so jih prvotno potrdili v protokolu, češ da je Drnovšek na Nanos prispel prepozno.
Iz protokola so sicer še sporočili, da se zaradi neljubega dogodka na Nanosu opravičujejo tudi gledalcem Televizije Slovenija in drugim udeležencem slovesnosti.