Ljubljana - Za izstop iz stranke LDS in pridružitev Gibanju za pravičnost in razvoj sta se odločila tudi nekdanji izvršni direktor LDS Bogdan Biščak in nekdanji kandidat za predsednika LDS Ivo Vajgl.
Kot smo včeraj poročali v Delu, je podporo gibanju predsednika Janeza Drnovška izrazil tudi zagorski župan in poslanec LDS Matjaž Švagan, zato naj bi od vodstva svoje stranke prejel ustno obvestilo, da ni več na listi strankinih županskih kandidatov.
Švagan, ki v LDS že vse od njenih začetkov velja za Drnovškovega človeka, je “neposlušnost” je izkazal že prejšnjemu prvaku LDS Antonu Ropu. Po poraznem rezultatu na državnozborskih volitvah ga je leta 2004 pozval, naj ponudi odstop, zato je padel v nemilost. Tokratno strankino sporočilo o “izbrisu” z liste županskih kandidatov je Švagan sprejel s precejšnjim presenečenjem. Kljub vsemu pa za zdaj še ne razmišlja, da bi zaradi tega izstopil iz LDS.
Vajgl nezadovoljen s politiko LDS
Ivo Vajgl je v pismu predsedniku sveta LDS Tonetu Anderliču zapisal, da verjame, da se bodo še kdaj srečali pri kakšnem skupnem projektu v dobro njih in Slovenije. Njegov izstop naj bi bil odraz nezadovoljstva s politiko nasploh, je povedal Vajgl. Drnovškovo gibanje po njegovem mnenju vsebuje vse tiste elemente, ki jih že dolgo vsebuje tudi njegov pogled na politiko, piše današnji Dnevnik.
Bogdan Biščak pa je dejal, da ga je k izstopu iz LDS vodil osebni premislek. Poteze, ki jih predsednik države vleče zadnje mesece, izrazito podpira.
Kacina izstop ne preseneča
Predsednika LDS Jelka Kacina izstopa Iva Vajgla in Bogdana Biščaka iz LDS ne presenečata, saj sta na lanskem kongresu glasovala proti njemu. "Če pa odpremo današnje časopise, pa je očitno, da se manira, ki jo je uvedel predsednik države, da sporoči STA, kaj je storil, dva dni potem pa dobimo izstopno izjavo na sedež stranke, uveljavlja še kje drugje." Izstopa je Kacin vzel na znanje, ju pa ne obžaluje. Razume, da je Vajgl kot svetovalec predsednika republike sledil zgledu Janeza Drnovška, je pa ocenil, da se je po porazu za predsedniški stolček na kongresu oktobra lani "v presenetljivo kratkem času do te stranke ohladil". "Rekel bi, da Ivo Vajgl težko prenaša poraz, ampak to je bil vedno problem te stranke, ki se ni znala soočiti ne z volilnim porazom, nekateri tudi ne s kongresnim porazom in iz tega pač vlečejo svoje posledice."
Poslance skrbi enotnost stranke
Ideja predsednika republike Janeza Drnovška je močno razburkala politično sceno, še posebej se o njej veliko govori znotraj liberalne demokracije – ki ji je Drnovšek tudi s formalnim izstopom iz stranke obrnil hrbet. Le tri dni pred tem je skupino poslancev LDS povabil na pogovor, na katerem je v zvezi z ustanavljanjem omejenega gibanja poskušal preveriti razpoloženje v LDS. Poleg načelnega strinjanja z njegovim bojem za pravičnost pretirane privrženosti pri poslancih LDS ni doživel. Na kratek rok Drnovškovo pozivanje k ustanovitvi Gibanja za LDS ni dobro, na daljšega pa verjetno ne bo pravega učinka, je večinsko mnenje v poslanski skupini LDS.
Da izstopa iz sveta LDS (ne pa tudi iz stranke, o. p.), je pozno popoldne predsednika tega najvišjega organa stranke, Toneta Anderliča, obvestil Janez Groboljšek, Zagorjan, sicer tudi občinski svetnik. Groboljšek, kot je zapisal v pismu, namreč ne odobrava »centralističnega vodenja stranke«, prav tako pa ne podpira zadnjih Kacinovih reakcij oziroma zahtev, ki jih je postavil predsedniku zagorske LDS Švaganu. »Šlo je celo tako daleč, da je (Kacin, o. p.) poskušal doseči, naj Švagan poišče krivce za špekulacije, ki so se pojavile v medijih,« je Groboljšek pisal Anderliču in dodal, da tokratni, zagorski primer pač ni prvi in tudi ne edini poskus »centralističnega postavljanja kadrov«; tega je bila pri pripravah na zadnje državnozborske volitve že deležna LDS v sosednjih Trbovljah.
Več v sobotni tiskani izdaji Dela