Ljubljana – Odložilni veto državnega sveta na azbestni zakon in novelo zakona o vojnih veteranih predsednik LDS Jelko Kacin vidi kot priložnost za vlado in poslance vladajoče koalicije, da popravijo svoje napake in ob vnovičnem glasovanju v državnem zboru skupaj z opozicijo zavrnejo slaba zakona. V pismu, ki ga je danes poslal predsedniku vlade Janezu Janši, je Kacin Janši v zvezi s takšno možnostjo predlagal oblikovanje Partnerstva proti azbestu.
Pozitivni lok preseganja razlik ter povezava koalicije in opozicije v teh dveh zelo občutljivih primerih ponovnih glasovanj v državnem zboru bi tudi pobudi predsednika vlade Partnerstvo za razvoj dal veliko več kredibilnosti in povsem drugačne razsežnosti ter odprl boljše perspektive bodočega skupnega sodelovanja v korist Slovenije in njenih državljanov, je še prepričan Kacin.
Predsednik liberalne demokracije je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal, da od premiera še ni prejel odgovora na strankina 24. februarja postavljena vprašanja in zahteve za dodatna pojasnila v zvezi s Partnerstvom za razvoj, s katerim želi predsednik vlade Janez Janša doseči široko politično soglasje za izvedbo gospodarskih in socialnih reform v državi.
Azbestni bolniki upajo na "zbistritev razuma" poslancev
Veto državnega sveta na zakon o odpravljanju posledic dela z azbestom v zvezi Sindikatov azbestnih bolnikov Slovenije vidijo kot novo upanje. Odločitev državnih svetnikov na zakon, ki so ga koalicijski poslanci, z izjemo poslancev iz DeSUS in ob nasprotovanju vseh opozicijskih poslancev, sprejeli 2. marca, so zato sprejeli z veliko hvaležnostjo in olajšanjem.
V zvezi upajo, da bodo dodatna opozorila državnega sveta in tudi predsednika države Janeza Drnovška "zbistrila razum večjega števila koalicijskih poslancev in bodo tako odločali po svoji vesti, torej v dobrobit slovenske države, kakor tudi njihovih volivk in volivcev".
Smisel novega zakona na tem področju je, da zagotovi ustrezno zdravstveno, pa tudi socialno varnost vseh državljanov, ki so bili ali pa so še izpostavljeni rakotvornim učinkom azbestnega prahu, so prepričani v zvezi. Sedanja dikcija zakona pa tega ne zagotavlja, ne zagotavlja namreč ustreznega sistema preventivne diagnostike, ki bi lahko bistveno zmanjšala posledice izpostavljenosti azbestu.
Poleg tega novi zakon bistveno posega na področje upokojevanja obolelih, saj ukinja dosedanjo pravico do predčasne upokojitve na osnovi verificirane poklicne bolezni zaradi izpostavljenosti azbestu. Krčenje te pravice je za obolele delavce nesprejemljivo, saj bi bila s tem dodatno ogrožena njihova socialna varnost, pa tudi njihova življenja, poudarjajo v zvezi.