Ljubljana – Zdravniška zbornica je v času volitev novega predsednika. Vseh 10.078 aktivnih in upokojenih slovenskih zdravnikov lahko do 13. decembra glasuje za enega od petih prijavljenih kandidatov. Glasovati jih mora več kot polovica, sicer bodo volitve (ponovno) neveljavne.
Zdravniška zbornica je že poskušala izvoliti novega predsednika spomladi, ko se je Andreju Možini iztekel mandat, a ker ni glasovalo dovolj članov, volitve niso uspele. Tako je Možina ostal predsednik, saj statut ne predvideva druge možnosti. Po statutu so volitve veljavne, če glasuje več kot polovica članov. Predsednik je izvoljen, če zanj glasuje več kot polovica tistih, ki so glasovali. To bo tokrat težko, saj je prijavljenih kar pet kandidatov in se bodo glasovi po vsej verjetnosti razpršili. Če v prvem krogu ne bo izvoljen nihče, bosta v drugi krog prišla tista dva, ki bosta dobila največ glasov. Pravila za drugi krog volitev so enaka kot za prvega.
Kandidati za predsednika – šestega po vrsti – so zelo različni. Vsi prijavljeni so zdravniki iz prakse. Vprašali smo jih, kaj načrtujejo za prihodnje štiriletno obdobje. Za zdravniško zbornico, organizacijo z javnimi pooblastili držav, je pomembno, da ima regularno izvoljenega predsednika.
Izjave kandidatov in kandidatk
Boštjan Kersnič, nefrolog v bolnišnici Novo mesto
»Če bom izvoljen za predsednika zdravniške zbornice, bo prva naloga povrnitev in skrb za dobro ime zdravnikov. Spodbujal bom svobodo zdravniškega poklica in se zavzemal za ureditev normativov na vseh ravneh zdravstva. Zavzemam se za znižanje članarine ter vključitev dodatnega odškodninskega zavarovanja in pravne pomoči. Polni program je na voljo na moji spletni strani www.bostjankersnic.si. Stran je še v delu, saj za mano ne stoji noben lobi ali skupina, tako večino svari postorim kar sam s pomočjo moje ekipe.«
Miro Lasbaher, družinski zdravnik v Juršincih
»Primarna naloga že za prvo leto mandata je, da uskladimo našo zakonodajo z evropsko in s tem omogočimo popolno svobodo zdravnikov v njihovem poklicu. Prav tako je treba čim prej urediti področje zdravniških napak - dekriminalizacija in kritje nekrivdne odgovornosti. Tako bosta omogočeni sledenje in odpravljanje zdravniških napak. Ureditev odnosov z zobozdravniki. Prenova specializacij in zagotavljanje takojšnjih zaposlitev diplomantov obeh medicinskih fakultet.«
Zdenka Čebašek Travnik, psihiatrinja v UKC, prej varuhinja človekovih pravic
»Zbornico bom vodila tako, da bo postala »naš skupni dom«, kjer bomo dobrodošli vsi zdravniki, ne glede na starost, spol, poklicno pripadnost, specializacijo, akademski ali delovnopravni status. S svojo ekipo bom zbornico preuredila v sodobno, pregledno in učinkovito stanovsko organizacijo, kjer bodo tudi razkritja žvižgačev deležna resne obravnave. V najkrajšem času bomo ustvarili razmere za avtonomijo zobozdravnikov in znižali članarino. Vodstvo zbornice si bo - brez političnih in ali lobističnih povezav - prizadevalo, da bodo odgovorni politiki razumeli, da je zagotavljanje razmer za dobro delo zdravnikov tudi v javnem interesu.«
Gordana Živčec Kalan, družinska zdravnica v ZD Postojna, prej predsednica zdravniške zbornice
»Zavzela se bom za delo 40 ur na teden, imeti vsaj 20 minut za bolnike in pri tem ne izgorevati. Za promocijo slovenske klinične in raziskovalne medicine in njenih dosežkov. Za prenovo odborov, da bomo v stanovski organizaciji imeli dialog med primarno, sekundarno in terciarno dejavnostjo in se bodo sprejete rešitve tudi izvajale v zdravstvenem sistemu, z načrtovanjem specializacij vred. Za takojšnjo ureditev pripravništva zobozdravnikov in dostopnega izobraževanja, za zobozdravnika - predsednika odbora za socialno-ekonomska vprašanja, za znižanje članarine, zdaj ko imamo naš Domus Medica!«
Andrej Možina, ginekolog v UKC, predsednik zdravniške zbornice
»Znižanje članarine za 10-15 odstotkov in razvoj neprofitnega sklada za izobraževanje zdravnikov, fundacije za štipendiranje mladih v tujini, pravna zaščita zdravnikov z večjimi nadomestili, več sredstev za skrbstveni sklad in pomoč zdravnikom v stiski, prenos pristojnosti RSK z ministrstva na Domus Medica. Vzpostaviti korekten partnerski odnos med zdravstveno politiko in ZZS skladno z zakonom o zdravniški službi, ki za zdravništvo nima alternative. Referendum o prostovoljnem članstvu ZZS. Intenzivirati delo za reformo slovenskega zdravstva. Varovati ugled zdravništva v javnosti, povezovanje zdravniških organizacij v Domus Medica z enotno članarino.













