Kaj pravijo o vsebini koalicijskega sporazuma

Novi osnutek je na mizi. Koalicijski partnerji imajo nanj še nekaj pripomb. NSi izstopila iz pogajanj.

Objavljeno
13. avgust 2014 10.27
Posodobljeno
13. avgust 2014 10.27
Mo. H. An. B., Z. P., notranja politika, M. Č., Ni. Č., Delo.si
Mo. H. An. B., Z. P., notranja politika, M. Č., Ni. Č., Delo.si

Ali bo besedilo dopolnjene koalicijske pogodbe stranke zadovoljivo, bo jasno danes.

Kateri so njegovi osrednji poudarki, preberite v prispevku.

Ljudmila Novak (NSi) je po soglasni odločitvi izvršnega odbora NSi, da se umaknejo iz koalicijskih pogajanj, sporočila, da »ni resnih pogojev za vstop v koalicijo Mira Cerarja«. Od petih reform, ki so jih predlagali, so s SMC uskladili zgolj dve - trg dela in pokojninsko. »Bistvo socialne politike vsekakor ne more biti tekmovanje v tem, kdo bo ponudil višje regrese ali boljše socialne pomoči,« je dejala Novakova.

Poslanec NSi Jernej Vrtovec pa je dejal, da »NSi kot glas gospodarstva v slovenski politiki v koalicijo ne gre, saj niso upoštevane nujne reforme, ki jih gospodarstvo potrebuje«.

Matej Tonin (NSi) je za Planet TV povedal, da je koalicijski program zanje premalo reformen, zato bo vodstvu stranke predlagal, da se NSi umakne iz pogajanj.

Karl Erjavec (Desus):

»Koalicijski sporazum je v tej fazi za Desus sprejemljiv, vendar ga je potrebno v določenih delih še izpiliti, zlasti na področju regresa za upokojence. Naši pogajalci so stopili v stik s pogajalci v SMC in so se že dogovorili za jasnejše definicije. Zagotovili so nam, da bo sporazum ustrezno popravljen,« je za Delo pojasnil prvak Desusa Karl Erjavec v odzivu na nov koalicijski sporazum.

Matjaž Han (SD):

Zjutraj je pregledal nov osnutek koalicijske pogodbe in o njem pravi, da so se približali programskim izhodiščem SD, o nekaterih delih pa se morajo še malo pogovoriti: denimo v socialnem, gospodarskem delu in informacijskih družbi. To bo odvisno od ekspertnih in strokovnih komisij, ki se bodo pogovarjale v prihodnjem tednu. S SMC pogovori tečejo naprej in Han upa, da bodo do prihodnjega četrtka prišli blizu.

Pravi, da v osnutku ni videl delne socialne kapice. Na vprašanje, kaj meni o predvidenih spremembah pri dohodninskih razredih, pa odgovarja, da so se bili pripravljeni pogovarjati o dohodninskih razredih in da to ni ovira, da ne bi mogli sodelovati z NSi.

Resorji jih trenutno še ne zanimajo, odvisno pa je, koliko strank bo v koaliciji.

O podpori Mira Cerarja (SMC) za mandatarja pravi, da mu v SD verjetno ne bodo nasprotovali.

Zavezništvo Alenke Bratušek:

S popravki osnutka koalicijske pogodbe so načeloma zadovoljni.

Kot pravijo, je najverjetnejši mandatar Miro Cerar upošteval večino njihovih pripomb in bolj podrobno razdelal
javnofinančno politiko prihodnje vlade.

Zanje ovir za nadaljnje pogovore o sestavi vlade ni.

Matej Tonin (NSi):

Tonin se je zgodaj popoldne sestal s predsednikom države, kjer sta se pogovarjala o novem mandatarju, po sestanku pa je komentiral tudi vsebino koalicijskega sporazuma.

Od petih reform, ki jih je predlagala NSi kot pogoj za vstop v vladno koalicijo, so usklajeni v dveh, v eni so popolnoma neusklajeni, v dveh pa le delno.

Strokovni odbor NSi že preučuje novo pogodbo, do sestanka izvršilnega odbora pa morajo oceniti ukrepe.

Tonin ocenjuje, da so se jim v SMC poskušali približati, vendar zgolj deklarativno − se pravi z besedami, niso si pa upali zapisati konkretnih rešitev in ukrepov. V NSi zagovarjajo koncept sestavljanja avstrijsko-nemške koalicijske pogodbe, kjer so natančno zapisani konkretni ukrepi, da se izognejo različnim interpretacijam.

Recimo v novi koalicijski pogodbi je socialna kapica še kar vključena, ni pa zapisana konkretno z besedama »socialna kapica«. Napisano je, da si bo koalicija prizadevala razbremeniti najbolj kvalificirano delovno silo, da bodo razbremenili plačila na prispevke, da se bodo prispevki zmanjšali, skratka z besedami je v vsebinskem smislu zapisano točno to, kar socialna kapica predstavlja.

Usklajeni so pri pokojninski reformi in reformi trga dela, popolnoma na različnih bregovih pa stojijo pri reformi zdravstva, pri davčni in sodni reformi pa so delno usklajeni.

Pri davčni reformi SMC ni upoštevala zahteve NSi po znižanju DDV in zahteve po znižanju trošarin, upoštevali pa so zahteve pri spremembi dohodninske lestvice in po opisanih besedah so upoštevali tudi socialno kapico. Pri reformi sodstva so nakazali, da bi veljalo razmisliti o dodatni poskusni dobi za sodnike, niso se pa jasno opredelili, da so za poskusni mandat, tako kot so v NSi zahtevali.

Pri reformi zdravstva NSi zagovarjajo, da imajo ljudje izbiro, SMC pa zagovarja še večji monopol in še večjo državno blagajno in še večjo vlogo države pri zdravstvu. V NSi sicer podpirajo in se zavzemajo za javno zdravstvo, vendar zagovarjajo drugačen način financiranja javnega zdravstva − ne prek državnega monopola, ampak prek različnih zavarovalnic.

Končno odločitev NSi bodo najverjetneje oblikovali danes. Če bodo njihovi strokovni odbori ocenili, da so se jim tako zelo približali, bodo pogovore nadaljevali, sicer pa ne.

Dodal je še: »Ne moremo več mižati, da je 120.000 ljudi brezposelnih, da jih vsako leto 8000 odide v tujino.« Ko so iskali rešitve, je nastal njihov program. »Žal pa je v SLO vsak, ki razmišlja o novih delovnih mestih, označen za neoliberalca in gnilega kapitalista. Če pogledate zadnje dogajanje, potem lahko vidite, da so se nas v sindikatih lotili z vsem topništvom. Meni se zdi to škoda, ker je ne nazadnje tudi Miro Cerar ugotovil, da bo naš program pač potrebno izvajati, takrat, ko bo prvič šel v Bruselj in ko se bo iz njega vrnil.«

Če bodo pogovore nadaljevali, je svet stranke tisti, ki bo odločil, ali bodo v koaliciji ali opoziciji.