Ljubljana- Jesensko poročilo o primanjkljaju in dolgu države, ki ga je Slovenija do 1. septembra posredovala Evropski komisiji, navaja, da dolg Slovenije znaša 29,5 odstotka bruto domačega proizvoda, je na novinarski konferenci povedal finančni minister Dušan Mramor.
Številka je nekoliko višja od spomladi posredovanih podatkov, saj so v izračune dodatno vključili tudi zadolžitev Stanovanjskega sklada RS, Slovenske odškodninske družbe ter Kapitalske družbe. Vendar pa podatek še ni uraden, ker se finančno ministrstvo z evropskim statističnim uradom Eurostat še usklajuje, ali dolgovi stanovanjskega sklada sodijo v izračun dolga države.
Celotni javni dolg znaša 38,5 odstotka BDP
Slovenija je dolžna o dolgu države poročati Mednarodnemu denarnemu skladu (IMF) in kot članica Evropske unije dvakrat na leto tudi Evropski komisiji ter evropskemu statističnemu uradu Eurostat. Ti dve instituciji pa ne zanima celoten javni dolg, ki po izračunih finančnega ministrstva znaša 38,5 odstotka BDP, temveč le dolg sektorja država. V njem so zajeti podatki o dolgovih centralne države, lokalnih ravni in skladov socialnega zavarovanja. Ker pa se metodologija obeh inštitucij za izračunavanje dolga razlikuje, so različni tudi podatki, ki jih poročamo, je pojasnil Mramor.
Slovenija je tako spomladi IMF poročala, da dolg države na dan 31. december 2003 znaša 1585 milijard tolarjev oz. 27,7 odstotka BDP, medtem ko je prav tako spomladi po metodologiji ESA 95, po kateri dolg izračunavajo članice EU, izračunala znesek v višini 1543 milijarde tolarjev, kar je 27,1 odstotka BDP. Do razlike pride zato, ker so v izračune dolga za IMF vključene tiste ustanove, katerih pretežna lastnica je država, v izračune dolga za EU pa tiste, katerih vir pretežnega dela prihodka je državni proračun.
V jesenskem poročilu Evropski komisiji je torej zadolžitev Slovenije zvišana s 27,1 odstotka BDP na 29,5 odstotka BDP. Ne glede na to pa javni dolg ostaja nespremenjen na 38,5 odstotka BDP, je poudaril Mramor. V primerjavi z ostalimi članicami EU je Slovenija po njegovih besedah nizko zadolžena. Manj od nje so zadolžene le Luksemburg (4,9 odstotka BDP), Estonija (5,8 odstotka BDP), Latvija (15,6 odstotka BDP) in Litva (21,9 odstotka BDP).