Kam na plažo na slovenski obali?

Povejte, kje se kopate, in mi vam povemo, kdo ste. Ljudje imajo tudi glede morja zelo različne okuse. Eni bi pesek, drugi skale, tretji travico z drevjem, četrti barko; enim ustreza samota, drugim gneča, eni si želijo senco, drugi vročino ...

Objavljeno
05. julij 2009 17.41
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Povejte, kje se kopate, in mi vam povemo, kdo ste. Ljudje imajo tudi glede morja zelo različne okuse. Eni bi pesek, drugi skale, tretji travico z drevjem, četrti barko; enim ustreza samota, drugim gneča, eni si želijo senco, drugi vročino ... Slovenija ima 46,6 kilometra morske obale ali natanko en palec (2,3 centimetra) v povprečju na Slovenca. No, pa vendarle je mogoče najti tudi stotine metrov samotne obale samo zase. Potrebne je le nekaj iznajdljivosti pri iskanju in izbiri časa.

Je slovensko morje res manj privlačno, kot so druga morja? O tem bi lahko razpravljali, a predvsem je pomembno, kateri košček obale izberete. Podali smo se na nekaj bolj ali manj urejenih, znanih in manj znanih slovenskih obmorskih kopališč za različne okuse in denarnice.

Najdražje = najbolj urejeno

Gotovo najdražji in najbolje urejeni sta kopališči Meduza pred portoroškim hotelom Riviera in kopališče Grand hotela Bernardin. Obe sta namenjeni predvsem hotelskim gostom, ki imajo vstopnino vračunano v ceno hotelske sobe. Kopanje na najbolj urejenem delu Meduze stane 35 evrov (na osebo, brez kosila) na dan. V ceno so vračunani ležalnik, senčnik in sveža brisača. Poskrbljeno je tudi za varne in lepe dostope v morje, najudobnejše ležalnike, primerno število reševalcev, najbolj čiste sanitarije, dobro delujoče prhe, ležalnike na pomolih, ponujajo tudi gostinske in masažne storitve.

Na začetku poletja so na tej plaži inšpektorji porezali del ograje. S tem so hoteli javnosti sporočiti, da je obala dostopna vsem. Težava je v tem, da so upravljavci plaže dobili vodno pravico, kar pomeni, da smejo to območje izkoriščati v gospodarske namene, skrbeti za red, čistočo in varnost ... To pa stane in razumljivo je, da storitev zaračunajo. Zaradi prostega prehoda se zdaj pojavljajo nesporazumi, gostje pa so deležni nekoliko slabše ponudbe kot lani.

Podobno urejeno je tudi večinoma betonsko, deloma travnato kopališče Grand hotela Bernardin. Vstop na plažo stane 15 evrov, 10 evrov je treba doplačati za ležalnik z brisačo, še 10 evrov pa za senčnik.

Tik ob Meduzi je del plaže, ki je veliko cenejši: vstopnina je 6 evrov. Na Bernardinu je pred Vilami Park veliko bernardinsko kopališče s travico, drevjem, betonom in bazenom na prostem (v bližini lagune), za katerega zahtevajo 2,5 evra na dan.

Plavanje v krajinskem parku


Kopališče Term Krke v Strunjanu je edina uradna plaža v krajinskem parku. Tukaj občina pobira za premalo urejeno parkirišče 5 evrov na dan, je pa lepše na kopališču v neposredni bližini strunjanske Stjuže in solin; predvsem ima izjemno senco pod borovci. Vstopnina je 2,5 evra,sezonska kopalna karta je 30 evrov, uporaba prhe pol evra. Zraven je tudi restavracija Laguna. Na plaži ponujajo masaže, obloge z zdravilnim fangom (solinskim blatom). Kdor želi na divjo obalo, lahko to pove pri blagajni, kjer ga napotijo skozi plažo brezplačno proti rtu Strunjan in znamenitemu Mesečevemu zalivu med rtoma Strunjan in Ronek. (Obala od rta Ronek do Belih skal pod Belvederjem je skoraj prazna, vendar z bolj surovim naravnim okoljem.)

Ta velja za najlepši košček slovenske obale in je sestavni del krajinskega parka Strunjan ter morski rezervat. Zato tukaj velja strožji red. V Mesečevem zalivu ni dovoljeno sidranje ladij, denimo. (Za rtom pred Mesečevim zalivom pa je ob nedeljah in praznikih kot na navtičnem sejmu.) Vsaj med tednom, zlasti v jutranjih in poznih popoldanskih urah, je nekoliko manj oblegan, ker je teže dostopen. S parkirišča pred Krkinim kopališčem ob obali je pot dolga, če je plima, je treba tudi bresti po vodi. Z vrhnje strani (s strunjanskega Križa) pa je treba po strmem klifu navzdol.

Vstopnino je treba plačati tudi na plaži Simonov zaliv pred Izolo. Za prijaznost tega dela obale so vedeli že v antiki. Kdor bolje pogleda, bo pod gladino nekaj deset metrov od obale lahko opazil oris potopljenega kamnitega pomola iz rimskih časov. Nedaleč stran ležijo pol metra pod zemljo skriti mozaiki in antični tlakovci. Simonov zaliv računa za avto 5 evrov na dan, za popoldansko parkiranje 3 evre. Odrasli plačajo 2,5 evra, otroci pa 1,5. Sezonska karta stane 50 evrov, za prho, sušilnik za lase in garderobno omarico je treba odšteti po en evro. Ura igranja odbojke na mivki stane 9 evrov.

Ni treba povsod plačati


Brezplačno je kopanje pri izolskem Svetilniku, ki so ga letos nekoliko uredili. Posejali so travico, namestili lesene ležalne površine, dodali nov prod in nova držala za vstop v morje. Morje na tem delu Izole ni bilo nikoli najbolj čisto, vendar kopalci tega niso nikoli izvedeli. Če so izolske odplake zdaj res že speljali v novo, koprsko čistilno napravo, potem je letos tam morje primernejše.

Zastonj sta tudi obe koprski kopališči. Mestno kopališče je ujeto med marino in lokalom, ki ga ima v najemu županova družina. Je kar lepo urejeno, vendar preblizu pristanišču in marini. Na boljšem je kopališče Žusterna, kjer tudi zaračunavajo vstopnine, če si ne želite kopanja v bazenu. V njem je voda tudi poleti ogrevana.

Na ankaranski strani je med domačini najbolj priljubljeno kopališče pri počitniških domovih notranjega in obrambnega ministrstva na koncu Debelega rtiča. Če na njem ni prostora, se odpravijo na lepo divjo obalo pod flišnatim robom najbolj severnega slovenskega rta.

Nekoliko skrivno kopališče je pri mladinskem počitniškem domu v Pacugu, vendar je dostop težak in parkirišč malo. Najbolj privlačna na severni piranski obali je Fiesa, le da je tukaj parkirna gneča (kljub parkirnini in garažni hiši na Arzah) neznosna. Neznosno je tudi to, da že desetletja komunalci z občino vred ne znajo urediti črpališče komunalnih odplak, zaradi katerih v velikem delu Fiese grdo zaudarja.

V Portorožu je najbolj privlačna osrednja komunalna plaža z lesenimi (prenovljenimi) pomoli, ki je sinonim portoroškega turizma, vendar v zadnjih letih močno spremenjena. Zdaj je nanjo dostop prost, ograj ni več. Glavno besedo imajo tukaj restavracije in lokali. Letos so s plaže odstranili tobogan, hkrati pa tu ponujajo največ vodnih športov na obali.

Iz Nedela