Kam so izginile fotokopije tajnih dokumentov

Generalni sekretar vlade Milan Cvikl je potrdil informacije, da so od poletja leta 2007 do novembra 2008 v vladnem arhivu fotokopirali dokumente.

Objavljeno
04. februar 2009 21.21
T. S.
T. S.
Ljubljana - Generalni sekretar vlade Milan Cvikl je potrdil informacije, da so od poletja leta 2007 do novembra 2008 v vladnem arhivu fotokopirali dokumente. Števec na fotokopirnem stroju kaže, da so naredili več kot 30.000 kopij. »V skladu z zakonom sem obvestil inšpektorat na ministrstvu za notranje zadeve, informacijsko pooblaščenko in inšpektorat na ministrstvu za kulturo, da je verjetno prišlo do kršitve zakona o tajnih podatkov in zakona o ravnanju z dokumentarnim arhivskim gradivom,« je povedal Cvikl.

Komisija prejšnje vlade se je ukvarjala s prenosom dokumentov iz prostorov ministrstva na Župančičevi v Arhiv RS. Pri tem pa je »posegla tudi v arhiv vlade«, kjer so tudi »personalne mape zaposlenih v vladah od leta 1945 in od 1990 dalje«, torej tudi kadrovske mape politikov. »Ali so bili posamezni dokumenti fotokopirani, pa bomo videli, če se bodo pojavili v javnosti. Kot razumem, se je lani to že zgodilo,« je dejal Cvikl.

Nekdanji generalni sekretar vlade Božo Predalič je sume o nezakonitem fotokopiranju dokumentov že zanikal.

Osebni podatki politikov »ušli« iz vlade?

Milan Cvikl je o tem že obvestil kriminaliste, inšpektorat na ministrstvu za kulturo in informacijsko pooblaščenko. Ob tem je povedal, da je poročilo interno in da bo več znanega prihodnji četrtek, če bo vlada umaknila oznako zaupnosti. Potrdil je, da je ob prevzemu in predaji od svojega predhodnika Boža Predaliča izvedel, da je bila leta 2007 ustanovljena »komisija za odbiranje gradiva, ki naj bi bil prenešen v Arhiv Republike Slovenije«. Toda delo te komisije se je »pomembno razširilo« na arhiv vlade, kamor so prinesli tudi fotokopirni stroj. Zadnji dogodek je zapisan 17. novembra, torej štiri dni pred imenovanjem Pahorjeve vlade.

»Nobenega razloga ni, da pri delu v arhivu uporabljamo fotokopirni stroj. Arhivi so zato, da se v njih hranijo originali,« pravi generalni sekretar in dodaja, da je najbolj sporna kršitev predpisov: »Če se popolnoma spoštuje zakon o varstvu tajnih podatkov, potem mora imeti vsak, ki ima dostop do takšnih podatkov, za to ustrezno dokazilo. Tega ni bilo.« Dostop do dokumentov so imeli »posamezniki s študentskimi napotnicami«. Na vprašanje, ali vedo, kdo so te osebe, pa Cvikl odgovarja, da »se v skladu s postopki natančno ve, kdo vstopa v prostore vlade«. Domneve, da se je kopiranje pospešilo po septembrskih volitvah, ni ne potrdil ne zanikal.

Kadrovske mape

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar nam je povedala, da je poročilo iz vlade dobila in da je primer že dodelila dvema inšpektorjema. Po prvem pregledu meni, da se večji del poročila nanaša na tajne dokumente, ki ne sodijo v pristojnost pooblaščenke, zagotovo pa bodo pregledali primere, ko gre za kadrovske mape zaposlenih v prejšnjih vladah.

V vladnem arhivu so kadrovske mape »številnih posameznikov od leta 1945 in od leta 1990,« je povedal Cvikl. Na vprašanje, ali je preveril, ali je kdo posegal v njegovo mapo, je dejal: »Ne vem, nisem šel gledat in do nje tudi nimam dostopa. Slišim pa, da že obstaja neka mapa na nekem novem udba.net.«

Podatke o premoženju funkcionarjev, ki bi po nekaterih indicih lahko izvirali samo iz vladnih arhivov, so menda mediji lani že objavili.

Predalič zanika obtožbe

Nekdanji generalni sekretar Božo Predalič je medijem povedal, da vse sume nezakonitega ravnanja zavrača. Zgodbo primerja z afero Patria, pri kateri, kot meni, se bo moral na koncu nekdo za obtožbe opravičiti. Trdi, da je arhiviranje potekalo v skladu z zakonom, šlo pa je za dokumente izpred leta 1990. Pri tem pa so celo našli več kot 700 potnih listov, zaplenjenih tujim državljanom v 70. letih.


Iz četrtkove tiskane izdaje Dela