Ljubljana - Slovensko katoliško zdravstveno združenje je danes na Medicinski fakulteti pripravilo okroglo mizo o ugovoru vesti v medicini, katere se udeležuje okoli 90 katoliških zdravnikov. Ker jim predpisi in zakonodaja, praktično delo in tudi pravice bolnikov nalagajo storitve, ki so v nasprotju z vestjo, so se odločili, da o tem spregovorijo.
Predsednica združenja Majda Klinar, sicer upokojena specialistka šolske medicine, je pojasnila, da je danes veliko novosti v medicini, ki postavlja pred človeka vprašanje, ali ima ugovor vesti res samo pozitivno usmerjenost ali tudi kako negativno.
"Zagotavljamo lahko, da so nekatere stvari, zlasti povezane z začetkom in koncem človekovega življenja, nastavljene tako, da jih lahko obrnemo tudi v smer, ki deluje proti človeku, če razmišljamo o splavu, ali evtanaziji," je dejala.
Ker katoliškim zdravnikom zakonodaja nalaga storitve, ki so v nasprotju z njihovo vestjo, so se po besedah Klinarjeve odločili, da se dobijo, pogovorijo, najprej pa teoretično razmislijo, katere so tiste prednosti oziroma zagate, v katere zapadejo zdravniki. Kot praktiki bodo poskusili to vprašanje rešiti v dobro njih in tudi bolnika, je o namenu srečanja dejala Majda Klinar.
Okrogle mize so se s svojimi prispevki udeležili največji slovenski strokovnjaki na moralno-etičnem področju. Tako je akademik Jože Trontelj govoril o ugovoru vesti v evropskem prostoru, Jože Balažic o ugovoru vesti v slovenskem prostoru, Matjaž Zwitter na temo učitelj etike in ugovor vesti, teolog Tadej Strehovec pa je osvetlil teološki vidik ugovora vesti v zdravstvu.
Po odmoru pa je Blaž Ivanc spregovoril o pravnih vidikih ugovora vesti v Sloveniji, Milena Igličar in Andrej Kravos pa sta predstavila ugovor vesti v praksi.
" Zdravnik brez morale je le orodje v rokah politike"
Junija 2004 je bilo pri Zdravniški zbornici registriranih nekaj deset zdravnikov, ki pri svojem delu želijo uveljavljati ugovor vesti. Temeljna naloga zdravnika še vedno ostaja ukvarjanje z življenjem, zdravjem in smrtjo ljudi, zato mora biti njegova vest po mnenju združenja še bolj občutljiva in odgovorna. Zdravnik brez morale je le orodje v rokah politike, medijev, pa tudi zavarovalnic in farmacevtskih podjetij.
Vprašanja kontracepcije, abortivne kontracepcije, splava, sterilizacije, raziskav na zarodnih izvornih celicah, presejalnih testov, umetne oploditve, dekriminacije evtanazije, sva ta vprašanja so le vrh ledene gore, ko imamo v mislih aktualne etične probleme v medicini, so si enotni v združenju, ki je bilo ustanovljeno leta 1990 in danes šteje 100 članov.