Kdaj sprejetje ministrske deklaracije?

Osrednja tema letošnje Ovse bodo migracije, reforme, Kosovo in kandidatura Kazahstana za predsedovanje organizaciji leta 2009.

Objavljeno
03. december 2006 22.35
Dimitrij Rupel bo kot slovenski zunanji minister v EU imel veliko dela
Bruselj - Osrednje teme letošnjega ministrskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) bodo migracije, reforme, Kosovo in kandidatura Kazahstana za predsedovanje organizaciji leta 2009, je na predvečer zasedanja v Bruslju povedal vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel. O možnostih za sprejetje ministrske deklaracije, ki se je izjalovilo na zadnjih treh zasedanjih, tudi lanskem pod predsedovanjem Slovenije, pa je minister ocenil, da bo tudi letos "težko".

"Deklaracija že nekaj let ni bila sprejeta, veliko nas je in realistično je pričakovati, da bo tudi tokrat tako," je povedal Rupel pred začetkom srečanja trojke Ovse, ki jo sestavljajo prejšnja, sedanja in prihodnja predsedujoča - torej Slovenija, Belgija in Španija - z azijskimi partnerskimi državami - Afganistanom, Japonsko, Južno Korejo, Mongolijo in Tajsko.

Trojka Ovse se z azijskimi in sredozemskimi - Alžirijo, Egiptom, Izraelom, Jordanijo, Marokom in Tunizijo - partnerskimi državami tradicionalno sestane na predvečer zasedanja ministrskega sveta Ovse. "Slovenija kot članica trojke z zanimanjem spremlja vse, kar se dogaja, in lahko si obetamo živahen sestanek," je pred srečanjem trojk povedal Rupel, ki je lani predsedoval Ovse in tudi vodil ministrski svet v Ljubljani.

"Teme bodo letos nekatere podobne kot lani, nekatere nove," je dejal. "Pripravlja se besedilo o Kosovu, v katerem bo izpostavljena potreba po dejavni navzočnosti Ovse na Kosovu skupaj z ZN," je dejal minister in izrazil upanje, da bo besedilo sprejeto. V času pričakovanja "statusnih sprememb" je še posebej pomembno, "da bi se na Kosovu razvijala mnogoetnična in strpna družba", je poudaril. "Slovenija podpira aktivnost Ovse na Kosovu, da bi se lahko Kosovo primerno pripravilo na spremembe, ki se bodo najverjetneje zgodile v začetku prihodnjega leta," je dejal.

Glede načrtovanih reform organizacije, predvsem misij za opazovanje volitev, so sodelujoče države precej razdeljene, Slovenija pa se v tej razpravi zavzema, da bi bila Ovse učinkovitejša. "Od konsenzualnega odločanja in blokad bi morali preiti na odločanje, ki bi preprečevalo blokade," je dejal minister. "A do tega, da odločanje ne bi bilo več konsenzualno, je treba priti s konsenzom, kar je neke vrste paradoks," je pojasnil.

Med temami letošnjega zasedanja je minister izpostavil tudi kandidaturo Kazahstana za predsedovanje organizaciji leta 2009. "Slovenija podpira poudarjeno vlogo Kazahstana oziroma srednjeazijskih držav v Ovse in ne bi rada videla nikakršnega izključevanja," je Rupel pojasnil slovensko stališče do kandidature Kazahstana, ki ji sicer del mednarodne skupnosti nasprotuje zaradi stanja človekovih pravic v državi.

Minister je kot pomembno temo letošnjega zasedanja ministrskega sveta Ovse izpostavil tudi migracije: probleme gostujočih delavcev, urejanja nezakonitega preseljevanja ter strpnosti in predsodkov.