Ljubljana - Medtem ko predlog komisije za poimenovanje ulic in naselij, ki deluje v okviru mestnega sveta Me o poimenovanju ene izmed bodočih glavnih ljubljanskih vpadnic po Josipu Brozu - Titu dviguje veliko prahustne občine Ljubljana (MOL),, na MOL prihajajo nove pobude za poimenovanje ali preimenovanje ulic. Ena takih je poziv generalnega sekretarja Rdečega križa Slovenije (RKS) slovenskim občinam, naj po tej humanitarni organizaciji poimenujejo ulice ali trge. Predlog je bil v Ljubljani dobro sprejet.
Kot so sporočili iz RK, so od ljubljanskega župana že prejeli pozitiven odziv. Zamisel podpira tudi predsednik komisije za poimenovanje ulic in naselij Peter Božič. »Verjamem, da so zgodovina in prihodnost RKS ter osebne izkušnje vaših občanov tako tesno povezani, da bi si RK v vaši občini ob naslednjem poimenovanju cest, ulic in trgov zaslužil primerno mesto v procesu odločanja mestnega sveta in županje oziroma župana,« je v javnem pozivu zapisal Janez Pezelj in nadaljeval, da bi se s tako gesto občina poklonila delu številnih prostovoljcev.
V organizaciji poudarjajo, da je že več evropskih mest tako RK izkazalo čast. Kot primere navajajo Zagreb, Cetinje, London, Ženevo, Eisenstadt, Bitburg, Brittany, Beograd in Ankaro. V Sloveniji se po RK zdaj imenuje le en trg, in sicer Trg Rdečega križa v Gradcu v Beli krajini.
»V času, ko se majejo temelji gospodarstva, bo vsaka organizacija, ki bo skrbela za človeško solidarnost, daleč najpomembnejša. In Rdeči križ je ob velikih nesrečah, ki so zmeraj najbolj prizadele tiste ljudi, ki nimajo 20-kratnih plač, ampak samo eno ali nobene, že dokazal, da zna za tiste, ki so v nesreči, prvi poskrbeti. Tako dela zdaj in vsi bi najprej morali gledati na to, ali ima Rdeči križ dovolj zalog hrane za vse, ki so lačni v Sloveniji. Kakšna država pa smo, če nam to ni mar,« meni Peter Božič in dodaja, da zato »ni niti najmanjšega dvoma, da tega predloga ne bi posredoval komisiji za imenovanje ulic in da ga ta ne bi najresneje obravnavala«.
Sicer bodo mestni svetniki na seji 20. aprila obravnavali osnutek odloka o določitvi imen in potekov ulic na območju MOL, ki predvideva preimenovanje dela Tivolske ceste v Bleiweisovo. Ta bo potekala od križišča Aškrčeve in Tržaške do križišča Celovške in Gosposvetske ceste. Tako bo Tivolska odslej potekala le od križišča Celovške in Gosposvetske ceste do križišča Slovenske in Dunajske ceste. Osnutek predvideva preimenovanje Industrijske ceste v Ambrožiča Novljana ulico.
Burno razpravo svetnikov lahko pričakujemo ob predlogu o poimenovanju Titove ceste. Tako naj bi se preimenoval del Štajerske ceste, to ime bo dobila tudi novo načrtovana severna vpadnica. Nova Titova cesta bo tako potekala po načrtovanem delu od krožišča pri ljubljanskih Žalah do tomačevskega krožišča in od tam (po zdajšnji Štajerski cesti) do križišča Dunajske in Zasavske ceste. Štajerska cesta bo potekala le še od tega križišča do meje z občino Trzin. »Zgodovinske resnice so zapisane v različnih zgodbah, vendar se zgodovinska imena in poimenovanja po taki osebnosti ne bi smeli izogibati,« so zapisali v obrazložitvi. Odločitev utemeljujejo z javnomnenjsko anketo, ki jo je po naročilu svetniškega kluba Liste Zorana Jankovića izvedla Ninamedia in v kateri je sodelovalo 700 vprašanih. Kar 59 odstotkov se jih je strinjalo, da bi v Ljubljani po Titu poimenovali ulico ali trg. Pri anketiranih bode v oči, da je bila več kot polovica (53 odstotkov) med njimi upokojencev, 47 odstotkov pa starejših od 60 let.
Svetniki bodo obravnavali osnutek odloka o določitvi imen in potekov ulic v MOL, ki obravnava območje ljubljanskega BTC. Novo poimenovane ulice v njem naj bi bile Ameriška, Francoska, Italijanska, Hrvaška, Moskovska in Španska ulica ter Latinski trg in Aleja mladih.
Iz petkove tiskane izdaje Dela