Ljubljana - Monaški knez Albert II. je na Bledu zaključil dvodnevni uradni obisk v Sloveniji. V gorenjskem turističnem biseru se je Albert II. povzpel na Blejski grad, kjer se je srečal z blejskim županom Jožetom Antoničem in si ogledal muzej ter se vpisal v zlato knjigo Bleda. Poleg tega so knezu predstavniki zavoda za varstvo narave skupaj z direktorico Triglavskega narodnega parka Marijo Markeš predstavili tamkajšnjo razstavo o naravi, ki kneza kot okoljevarstvenika še posebej zanima.
Monaški knez, ki ga na Bledu spremlja bivši direktor Vile Bled etnolog in svetovljan Janez Fajfar, bo ogled Gorenjske zaključil na Blejskem otoku, kamor se bo pripeljal s pletno. Nato se bo v Vili Bled, nekdanji Titovi rezidenci, srečal še s člani monaške gospodarske zbornice in priredil sprejem za slovenske goste.
Protest ob knezovem ogledu Triglavskega narodnega parka
Že popoldne si je Albert II ob spoznavanju Gorenjske iz helikopterja ogledal Triglavski narodni park. Nad tem so člani društva za ohranjanje neokrnjene gorske narave Mountain Wilderness Slovenije in Združenje ekoloških gibanj Slovenije protestirali, saj veljavni zakon v edinem nacionalnem parku prepoveduje kakršne koli hrupne dejavnosti, razen pri opravljanju rednih dejavnosti v narodnem parku in pri reševanju z letali ali helikopterji in pri uporabi vojaških letal v izjemnih razmerah ter pri snemanju iz zraka v okviru geodetskih del.
"Obisk visokega dostojanstvenika tuje države ni del rednih dejavnosti narodnega parka, še manj lahko to štejemo za uporabo vojaškega letala v izrednih razmerah. Skratka, organiziranje uradnih obiskov oziroma izletov s helikopterji v narodnem parku ni skladno z zakoni, ki veljajo v Republiki Sloveniji in je nedopustno," je sporočila generalna sekretarka Mountain Wilderness Slovenije Marjeta Keršič Svetel.
Zahteva po opustitvi helikopterskih, letalskih, vojaških in drugim motoriziranih prevozov po parku, ki povzročajo hrup in motijo živali, je del pogojev, ki jih je Triglavskem narodnem parku postavil Svet Evrope, če hoče obdržati Evropsko diplomo za zavarovana območja, opozarjajo v Zvezi ekoloških gibanja Slovenije.
Okoljevarstveniki so ob tem prepričani, da bi si knez Albert II. kot zaprisežen ekolog raje ogledal del parka in užival v lepotah alpskega sveta na alternativnih prevoznih sredstvih oz. tudi peš. "Naši državi ni niti malo v čast, da spreminja svoj edini narodni park v helikopterski poligon - pa čeprav z namenom, da bi se z lepotami naših Julijcev postavljali pred tujimi državniki," menijo v Mountain Wilderness Slovenije, ki so svoj protest naslovili na ministrstvo za okolje in prostor, ministrstvo za zunanje zadeve in konzulat Kneževine Monako na Dunaju.
Monaški knez v Piranu za skrbno varovanje obale
Ob obisku v Piranu se je monaški knez Albert II. zavzel za nadaljnje tesno sodelovanje med Monakom in Slovenijo na področju varovanja morskega ekosistema. Poudaril je, da sta tako Monako kot Slovenija državi z relativno kratko obalo, zato jo morata še posebej skrbno čuvati. Kneževina Monako Sloveniji finančno pomaga pri izvedbi projektov zaščite in varovanja obalnega pasu.
Monaški knez je izrazil navdušenje nad po njegovem mnenju zelo skrbnim ravnanjem z ekosistemom piranskega oziroma dela Tržaškega zaliva, za katerega je zadolžena Slovenija. Ocenjuje, da je sodelovanje med državama lahko zgled tudi večjim državam, ki imajo daljše obale. Obisk, kjer so mu predstavili Morsko biološko postajo Piran, je ocenil kot zelo uspešen in poudaril, da si želi Slovenijo obiskati še zasebno.
Z Janšo v Goriških Brdih
Predsednik vlade Janez Janša in monaški knez Albert II. sta se danes srečala v Goriških Brdih. Pogovarjala sta se o gospodarskem razvoju Slovenije, slovenskih izvoznih možnostih, povečanju turističnega priliva in humanitarnih akcijah po svetu, še posebej na Madagaskarju.
Po tem naj bi knez Albert II. s helikopterjem poletel nad Triglavskim narodnim parkom, si nato ogledal Bled in Blejski otok, svoj obisk v Sloveniji pa s sprejemom sklenil v Vili Bled.
Odvetnik: Albert priznal očetovstvo 14-letne deklice
Knezov odvetnik Thierry Lacoste pa je za francoski časnik Le Figaro dejal, da je Albert II. priznal hčerko iz razmerja z nekdanjo kalifornijsko natakarico. "Najprej se je odločil, da bo o tem molčal, dokler Jazmin Grace ne bo odrasla. Toda v zadnjih tednih so jo začeli obkrožati paparaci in razmere so zanjo postale nevzdržne," je dejal Lacoste.
Knez je uradno priznal starševstvo, ki je bilo potrjeno pred nekaj tedni, je pojasnil Lacoste.
Kot je poročal Le Figaro, je mati danes 14-letne deklice Tamara Rotolo zanosila med kratko zvezo z Albertom poleti 1991. Jazmin Grace, ki sta jo novinarja časnika opisala kot zrelo, prijazno in inteligentno mlado dekle, se je rodila marca 1992 v Palm Springsu.
Rotolova je leta 1992 sprožila postopek za njeno priznanje, vendar je sodišče odločilo, da v zadevi ni pristojno. Albert je lani priznal, da je oče triletnega dečka Alexandra iz zveze s stevardeso Nicole Coste iz Toga.