Ko Cerkev slovenskega državljana nažene od doma

Kdo zmaga, ko trčita kanonsko in civilno pravo?

Objavljeno
24. julij 2012 22.25
Hrvaška, Fažana, 17.September2007, Sveta Foška. Foto: Igor Zaplatil/Delo
Anže Božič, notranja politika
Anže Božič, notranja politika
Ljubljana – Če je verjeti besedam župnika Vlada Bizanta, Sveti sedež od njegovega sorodnika in nekdanjega metropolita Alojza Urana zahteva, naj zapusti Slovenijo. Pa ima Vatikan sploh tolikšna pooblastila, da od državljanov zahteva ločitev od rodne grude? Mnenja o tem so različna.

Teolog Ivan Štuhec v tem ne vidi dileme. »Dokler je nekdo v stanu škofa ali klerika, je podvržen zakoniku cerkvenega prava. Kanonska zakonodaja je zanj nad vsako državno zakonodajo,« meni profesor moralne teologije. Vatikanski volji bi se lahko uprl le, če bi prestopil med laike, o čemer pa Uran po Bizantovih besedah ne razmišlja, da »zaradi njega ne bi nastajal razdor v Cerkvi na Slovenskem«.

S tezo, da morajo božji služabniki v prvi vrsti izvrševati navodila Svetega sedeža, se strinja tudi sociolog religije Marjan Smrke. »Kanonsko pravo v zvezi s kršitvijo cerkvenih predpisov predvideva pravično kazen. Kaj to pomeni, si lahko predstavlja vsak zase, a navsezadnje se lahko klerik temu tudi ne pokori. Seveda pa bi to pomenilo stopnjevanje negativnih sankcij.« Pri tem pa profesor na ljubljanski FDV ne verjame, da je Urana tako ostra sankcija doletela zaradi domnevnega očetovstva. »Javna skrivnost je, da ima na stotine katoliških duhovnikov otroke v domovini papeža Josepha Ratzingerja. Po mojem bi bilo bolj smiselno misliti na to, da je škof po definiciji nadzornik. Tisto, kar je Uranu kot predstojniku škofovske konference v Sloveniji ušlo izpod nadzora, pa je finančna polomija mariborske nadškofije.«

Na spletu podpora Uranu

Na stran upokojenega nadškofa Urana pa se je postavila Liberalna akademija. Njen predsednik Darko Štrajn je zapisal: »Izhajamo iz prepričanja, da človekove svobode nima pravice na tako anahrono brutalen način omejevati nobena institucija. Upokojeni nadškof Uran je vendarle slovenski državljan in kot takšen ima tudi ustavno zajamčeno pravico, da si sam izbira kraj bivanja, mar ne?« V Liberalni akademiji zato ob tej priložnosti pozivajo, naj država natančneje artikulira razmerja med verskimi skupnostmi in državo, še zlasti njune ustavne ločitve. Da je postopanje Vatikana z vidika civilnega prava »več kot sporno«, se strinja tudi pravnik Lojze Ude. »Cerkveno pravo ima pač večjo logiko ubogljivosti in avtoritete,« pojasnjuje profesor prava.

Zaplet je odmeval tudi na socialnem omrežju Facebook. Uporabniki, združeni v posebni skupini, so se spraševali, zakaj je bil nadškof umaknjen, in bili začudeni nad skopim poročanjem katoliških medijev. Omenjena stran je sicer zaživela že sredi maja, ko se je moral Uran umakniti iz javnega življenja, danes pa je dobila nekaj novih podpornikov.