Koalicija in gospodarski kolegij o privatizaciji

Člani gospodarskega kolegija predsednika vlade so se seznanili s predlogoma lastninjenja Zavarovalnice Triglav ter pripravo načrta za umik Kada in Soda iz lastniškega upravljanja v podjetjih.

Objavljeno
08. maj 2006 16.28
Ljubljana - Člani gospodarskega kolegija predsednika vlade so se danes seznanili s poročiloma svetovalne skupine za dokončanje lastninjenja Zavarovalnice Triglav ter svetovalne skupine za pripravo koncepta in časovnega načrta za pregleden in postopen umik Kapitalske družbe pokojninskega in invalidskega zavarovanja in Slovenske odškodninske družbe iz aktivnega lastniškega upravljanja v podjetjih ter za njuno preoblikovanje v portfeljske naložbenike.

Na sestanku gospodarskega kolegija se je premier Janez Janša vodjema obeh skupin, Rajku Pirnatu in Petru Grozniku, zahvalil za kvalitetno in pravočasno opravljeno delo. Gospodarski kolegij predsednika vlade je ocenil, da sta predloga obeh svetovalnih skupin ustrezna podlaga za začetek formalnih privatizacijskih postopkov. Le-ti bodo stekli v skladu z delovnim programom vlade oziroma časovnico, ki jo je predlagala svetovalna skupina za umik obeh paradržavnih skladov iz gospodarstva.

Popoldne sestanek koalicije

Premier Janša se bo popoldne sestal s predsedniki strank in vodji poslanskih skupin koalicijskih strank. Govorili bodo o privatizaciji gospodarskih družb, ki so v državni lasti, pred tem pa bo o poročilih skupin za lastninjenje Zavarovalnice Triglav in za umik države iz aktivnega lastniškega upravljanja v podjetjih razpravljal tudi gospodarski kolegij premiera.

Stranke vladne koalicije od srečanja pričakujejo predvsem podrobnejšo seznanitev s priporočili delovnih skupin glede privatizacijskih modelov, ki naj bi jim sledili konkretnejši, resnejši pogovori.

Umik iz gospodarstva en strateških ciljev vlade

Zavezo o preglednem in postopnem umiku države iz gospodarstva so vladne stranke zapisale v koalicijski pogodbi. Umik države iz gospodarstva vsebuje tudi okvir gospodarskih in socialnih reform, ki ga je lansko jesen sprejela vlada. Po zastoju pri sprejemanju odločitve glede nadaljnje privatizacije Nove Ljubljanske banke se zdaj zdi najbolj "realna" privatizacija Telekoma Slovenije.

SLS bi rada govorila tudi o Hrvaški

V SLS pričakujejo, da bo koalicija obravnavala tudi odprta vprašanja glede meje s Hrvaško. "Pričakujem, da bomo govorili tudi o usklajevanju posebne resolucije med Slovenijo in Hrvaško, ki smo jo predlagali koalicijskim partnericam," je dejal predsednik te stranke in okoljski minister Janez Podobnik. SLS je zahtevo na Janšo naslovil po najnovejšem incidentu z Joškom Jorasom sredi aprila.

Janša sklical prvi sestanek Partnerstva za razvoj

Premier Janša je za popoldne, po končanem vrhu koalicije, sklical še sestanek s podpisniki sporazuma Partnerstvo za razvoj. Gre za prvi sestanek partnerskega sveta, na katerem bodo spregovorili o uresničevanju ciljev partnerstva ter se dogovorili o seznamu zakonov za uresničevanje teh ciljev.

Štiri stranke vladajoče koalicije, poslanca narodnih skupnosti ter opozicijski SD in SNS so medstrankarski sporazum o razvojnem partnerstvu podpisali 18. aprila. Podpisnice sporazuma se strinjajo, da so za uspešno izvedbo reform potrebne spremembe na številnih področjih in da bo okvir predstavljal predlog gospodarskih in socialnih reform, ki jih je pripravila vlada.