Ljubljana - Koalicijski poslanci so danes na pobudo Društva novinarjev Slovenije, Združenja novinarjev in publicistov, sindikata novinarjev in Transparency International Slovenija vložili predlog novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ). V zadnjem času se je namreč na upravnih sodiščih pojavila praksa, ki je četrti veji oblasti onemogočala hitro in brezplačno dostopanje do informacij, ki so pomembne za njihovo delo in za širšo javnost.
Ko so novinarji, denimo, želeli pridobiti podatke, ki so v javnem interesu in so pomembni za nadzor nad porabo javnega denarja, je upravno sodišče v zadnjem obdobju zahtevalo tudi obvezno udeležbo stranskih udeležencev, torej tistih, na katere so se informacije nanašale; tudi v primerih, ko je izrecno šlo za informacije javnega značaja. Pri tem se je prosilcem informacij naložilo tudi plačilo odvetniških stroškov stranskih udeležencev, ki so lahko bili tudi nesorazmerno visoki.
Ministrstvo reševanje odstopilo koaliciji
Na problematiko so novinarske organizacije opozorile ministrstvo za javno upravo in mu predlagale spremembo ZDIJZ. Ta predvideva, da bi iz postopkov, v katerih gre za dostopanje do informacij, ki so opredeljene kot javne, izključili stransko udeležbo, kar so podprle tudi koalicijske stranke.
»Gre za spremembo, ki preprečuje zlorabo instituta stranskega udeleženca v upravnih postopkih. Želimo presekati gordijski vozel, ki je v praksi nastal med varstvom osebnih pravic, informacijami javnega značaja in procesnimi pravili splošnega upravnega postopka,« je danes v prostorih državnega zbora pojasnila Anita Koleša, poslanka SMC.
Restriktivna sodna praksa in visoki stroški
Do zdaj je postavljanje pravic stranskih udeležencev v ospredje povzročilo kar nekaj škode: podaljšalo je postopke, jih podražilo in nenazadnje otežilo delo novinarjev in raziskovalnih inštitucij, je anomalije opisala poslanka, ki je zakon vložila skupaj s poslancema Desusa in SD, Urošem Priklom in Bojano Muršič.
Novinarka Dela Maja Grgič, poslanec Desusa Uroš Prikl, poslanka SD Bojana Muršič in poslanka SMC Anita Koleša. Foto: Leon Vidic/Delo
Bojana Muršič je pomembnost dostopa do informacij javnega značaja orisala s pomočjo ustave, ki s svojim 39. določa svobodo izražanja in pravico pridobivanja informacijo javnega značaja, za katere imamo utemeljen pravni interes. Stroški njihovega pridobivanja po njenem prepričanju sicer zdaj za kar nekajkrat presegajo finančne zmožnosti prosilca, s čimer se je strinjala tudi novinarka Dela in predstavnica pobudnikov zakonske spremembe Maja Grgič.
Dejala je, da si medijske hiše le stežka privoščijo plačilo visokih stroškov. Novinar RTV je, na primer, zahteval podatke o rešenih zadevah vseh sodnikov v državi, ki jih je 900. Če bi torej vsak od teh sodnikov, ki ima status stranskega udeleženca, prijavil odvetniške stroške, ki trenutno znašajo okoli 140 evrov, bi to pomenilo skoraj 100.000 evrov stroškov.
Poleg tega udeležba stranskih udeležencev zavlačuje postopke, zato se pogosto zgodi, da so podatki, preden jih novinar pridobi, že zastareli.
Zaradi teh razlogov bi se lahko zgodilo, da novinarji in druga zainteresirana javnost ne bi več vlagala pobud, kar bi pomenilo manj informacij za medije kot četrto vejo oblasti in omejen dostop do informacij, ki so v javnem interesu, je še dodala Maja Grgič, ki pričakuje, da bo predlagana novela odpravila omenjene ovire, kadar gre za javne informacije.
Spremembe bodo zaživele v začetku 2018
Novelo so poslanci vložili po skrajšanem postopku; na matičnem odboru jo bodo predvidoma obravnavali decembra, najkasneje februarja pa naj bi začela veljati. Predlagani noveli je zeleno luč, poleg ministrstva, dala tudi informacijska pooblaščenka.