Ljubljana - Koalicija se je danes soglasno odločila, da se postopek sprejemanja pokrajinske zakonodaje nadaljuje in se konča še pred parlamentarnimi volitvami, je po današnjem koalicijskem vrhu povedal predsednik vlade Janez Janša. Zakone naj bi državni obravnaval na izredni seji.
Kot je napovedal premier, bo vlada pripravila vse potrebno za oblikovanje predlogov, ki bodo omogočili nadaljevanje pokrajinske zakonodaje, dokončne odločitve pa so v rokah državnega zbora.
Vlada bo tako pripravila predlog zakona o ustanovitvi pokrajin, s katerim se določa njihova območja, sedeže in imena. Po besedah vodje poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika naj bi zakon vlada pripravila v kratkem, po njegovem predvidoma še v tem tednu.
Presečnik je podprl tudi pokrajinski zemljevid, ki bi bil takšen, kot je bil predmet referenduma, s tem, da bi se predvideno Osrednjeslovensko pokrajino razdelilo na dva dela, južni in severni. Pri čemer bi južni del preimenovali v Notranjsko-Dolenjsko pokrajino. Na Primorskem bi še naprej ostali pri dveh pokrajinah, saj je severni del na referendumu izrazil jasno voljo za samostojno pokrajino, je še dejal Presečnik.
Potem ko bo vlada zakon o ustanovitvi pokrajin posredovala v državni zbor, bodo svoje mnenje do pokrajinskega zemljevida lahko posredovale občine. Kot je pojasnil premier Janša, DZ obvezuje določilo, da je potrebno pred dokončnimi odločitvami v zvezi z oblikovanjem pokrajin pridobiti mnenje občin.
"Vlada bo eventuelno po pridobitvi mnenja občin s strani državnega zbora določene odločitve, ki jih bo sedaj predlagala, pred dokončnim sprejemom oziroma dokončnim odločanjem tudi spremenila oziroma korigirala," je dodal predsednik vlade.
Na vprašanje, kdaj bi lahko potekala izredna seja DZ, na kateri bi obravnavali pokrajinsko zakonodajo, pa je odgovoril, da o konkretnih rokih, ki so v pristojnosti državnega zbora oziroma kolegija predsednika državnega zbora, koalicija ni govorila. Procedura bo potekala v okviru zakonskih in ustavnih rokov. Po Presečnikovih pojasnilih pa je za pridobitev mnenja občin minimalni rok najmanj 30 dni.
Presečnik in poslanec NSi Martin Mikolič sta po današnjem sestanku predsednikov strank in vodij poslanskih skupin koalicije poudarila, da je pomembno, da se sprejemanje pokrajinske zakonodaje zaključi, posebej se jim zdi pomembno sprejetje t.i. tehničnega zakona o prenosu nalog na pokrajine in zakona o financiranju pokrajin. Poudarila sta, da je bilo v pripravo teh vsebinskih zakonov vloženega veliko dela in da gre za kakovostne rešitve.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je dejal, da za DeSUS pokrajine niso programska prioriteta, in spomnil, da so umaknili svojo podporo v tistem trenutku, ko ni bilo več širšega soglasja v DZ. Paketa pokrajinske zakonodaje ne bodo podprli, strinjajo pa se, da "se ta zgodba še v sklicu tega državnega zbora zaključi".
Pahor: Odločitev koalicije, da vztraja s pokrajinsko zakonodajo, je slaba
„Odločitev koalicije, da vztraja s pokrajinsko zakonodajo, je slaba odločitev," je današnji sestanek predsednikov koalicijskih strank komentiral predsednik SD Borut Pahor. „Rokohitrsko nadaljevanje tega projekta je nevarno tudi za uspešno uvajanje pokrajin v prihodnjem mandatu."
Socialni demokrati podpirajo uvedbo pokrajin, vendar menijo, da je vlada z referendumom temu projektu prinesla več škode kot koristi. Zaradi izjemno nizke udeležbe in zaradi zavrnitve dveh pokrajin bo zdaj še precej težje doseči soglasje. To bo eden osrednjih izzivov prihodnje vlade in zato je še toliko bolj pomembno, da si prihodnje leto politične sile vzamejo dovolj časa za reševanje odprtih vprašanj ter za uspešno uvedbo pokrajin v letu 2010, meni Pahor.
Zares proti sprejetju pokrajinske zakonodaje julija in avgusta
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je napovedal, da bodo poslanci Zaresa glasovali proti sprejetju pripravljene pokrajinske zakonodaje. Vlada se je namreč odločila, da pokrajinske zakone spremeni v zadevo, ki ima volilni značaj, meni Golobič.
"Gre za izrazito politično prestižno bitko, referendum pa je bil simptom tega," je Golobič povedal na današnji novinarski konferenci, nizka udeležba ljudi na referendumu pa je bila "odgovor na ta pristop".
Kljub temu je vladajoča koalicija danes sklenila, da bo v državnem zboru "forsirala" sprejetje zakonodaje, ki ni usklajena, ki je pomanjkljiva in ki ji oporekata tako stroka kot pomemben del parlamenta, je dejal Golobič in dodal, da "gre za politiko izsiljevanja - vzemite ali pustite."
"Smo za pokrajine, vendar smo proti sprejemanju pokrajinskih zakonov v juliju in avgustu," je dejal. V novem mandatu bodo predlagali celovit sveženj ustavnih sprememb, med njimi tudi spremembo zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Z njo naj bi predpisali kvorum, torej število volivk in volivcev, ki se morajo udeležiti referenduma, da ta velja.