Kočevsko območje še vedno oskrbujejo s cisternami

Vodo dovažajo v tri vodovodne sisteme, lani so pripeljali kar 1,7 milijona litrov.

Objavljeno
20. avgust 2012 17.58
sfa*Vodovod Livold-Štalcerji
Simona Fajfar, Kočevje
Simona Fajfar, Kočevje

Kočevje, Ribnica - Nedavni dež ni bistveno spremenil vodooskrbe na Kočevskem, saj morajo še vedno dovažati pitno vodo v tri manjše vodovodne sisteme. V regionalnem vodovodnem sistemu ni težav, čeprav Antun Gašparac direktor Hydrovoda, opozarja, da bi bil že čas, da se začnemo zavedati, kaj pomeni neoporečna voda, ki priteče iz pipe.

Na kočevsko-ribniškem območju morajo že vrsto let v sušnih obdobjih vodo dovažati v vodovodni sistem Borovec, Polom-Seč in Brezovica, kjer skupno živi 250 do 300 prebivalcev. To so območja, kjer je izdatnost vodnih virov manjša oziroma je - to se je zgodilo v Borovcu - vodni vir popolnoma presahnil.

Letos pripeljali že 192 cistern

»Prizadevamo si, da prebivalci težav z vodooskrbo ne čutijo, prosimo pa jih, da so z vodo racionalni,« pravi Antun Gašparac direktor Hydrovoda. Letos so v te vodovodne sisteme pripeljali 182 cistern oziroma okoli 910 kubičnih metrov vode. Podobno sušno obdobje je bilo že lani, ko so za te vodovode pripeljali 1,7 milijona litrov vode, kar po ceniku Gasilske zveze Slovenije presega 50.000 evrov.

»To ni majhen znesek,« pravi sogovornik. Zato imajo pripravljene rešitve, kako bi vse tri vodovodne sisteme povezali z drugimi sistemi. Drugje na območju občin Kočevje, Ribnica, Loški Potok, Sodražica in Kostel, kjer deluje Hydrovod in kjer je 24 ločenih vodovodnih sistemov, težav z zagotavljanjem pitne vode ni. Najpomembnejši sistem je regionalni vodovod, ki se vije od zajetja Podstene v občini Sodražica skozi ribniško in kočevsko dolino do Morave,ki je na meji občine Kostel, in z vodo oskrbuje skoraj 24.000 prebivalcev.

Vodni sistem z mesečno porabo dveh kubičnih metrov vode

»Območje je veliko, razgibano in redko poseljeno,« pravi Antun Gašparac, ki se zaveda, da je potrebno za vsakega prebivalca zagotoviti pitno vodo. »Države ne briga, da je na takem podeželju dražje vzpostavljanje in ohranjanje vodovodnega sistema,« razmišlja Gašparac. Primer je vodovodni sistem v Lazah, kjer v povprečju mesečno porabijo manj kot dva kubična metra vode, kar ne pokriva niti stroškov vzdrževanja.

Kljub temu je cena pitne vode na kočevsko-ribniškem območju med njižjimi. Na Hydrovodu upajo, da bo vlada te dni sprejela uredbo o spremembah cen pitne vode, ki bi začela veljati v občinah Kočevje in Loški Potok. Pravzaprav gre za spremembo strukture cen, razlaga Antun Gašparac, ki pa jo uporabniki razumemo kot dvig cene.

Če je do sedaj 65 odstotkov vseh gospodinjstev mesečno plačevalo 10 evrov za porabljeno vodo, bi po novem plačevali od 4 do 5 evrov več. Kar, meni Gašparac, glede na cene drugje in pomen, ki ga ima pitna voda, še vedno ni velik strošek.