Ljubljana - Komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih služb pod vodstvom Davorina Terčona (LDS) je danes na nujni seji začela z obravnavo "zadeve iz knjige Ane Jud", vendar pa do ugotovitev še niso prišli in bodo razpravo nadaljevali na prihodnji seji. Kot je v izjavi za javnost povedal Terčon, je zadevo - domnevno nezakonito prisluškovanje predsedniku uprave Vzajemne in članu SNS Marku Jakliču - vodil tožilec, za zdaj pa ne more trditi, da je bilo ravnanje policije v nasprotju z zakonom.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič, predlagatelj sklica današnje nujne seje komisije, je sicer povsem nasprotnega mnenja in trdi, da je šlo pri tajnem nadzoru Jakliča za zlorabo sredstev in metod tajnega opazovanja v politične namene. Poleg tega je še poudaril, da so bili ti ukrepi začeti "na podlagi nekega zelo marginalnega suma kaznivega dejanja, dajanja daril. Tega še ni bilo v zgodovini," je poudaril.
Kot pa je pojasnil Terčon, si je pooblaščena skupina komisije celotno zadevo ogledala na Generalni policijski upravi v Ljubljani, kjer so ugotovili pravno podlago za izvajanje nadzora Jakliča. " Očitno je, da je celotno zadevo usmerjal tožilec in da se je zadeva odvijala po njegovih usmeritvah. Na žalost komisija nima pravne podlage, da bi opravljala pogovor tudi s tožilcem, zato bomo morali sklepe sprejeti na osnovi dokumentacije, ki je na voljo," je pojasnil in napovedal, da bo zadeva verjetno dobila tudi sodni epilog.
Jelinčič izrazil dvom v učinkovitost sodišč
Da se bo zadeva razpletla na sodišču, je prepričan tudi Jelinčič, čeprav je tudi ob tem izrazil dvom v učinkovitost sodišč. Kljub temu je zadovoljen, ker se je zadeva začela odvijati.
Dodal je sicer, da se njegovi podatki ne skladajo s podatki, ki so jih dobili njegovi kolegi iz komisije na Generalni policijski upravi. "Mislim da bo treba še marsikaj raziskati. Po mojem mnenju gre za političen konstrukt, za poskus politične diskreditacije in pravzaprav za zelo čudno ravnanje tako policije kot tudi tožilca," je poudaril Jelinčič.
Pri tem pa je še dodal, da "morda ni bilo prav, da smo danes že poklicali kompletno policijsko ekipo, kajti najprej bi se morali v okviru komisije pripraviti konkretna in neposredna vprašanja. Zdaj pa smo v bistvu povedali vse kar vemo in bojim se, da bodo marsikakšni dokumenti ponovno prirejeni. Po mojem mnenju so bili marsikateri dokumenti prirejeni že zdaj," je še obtožil Jelinčič.
Jelinčič zahteva notranji nadzor PU Ljubljana
Jelinčič je danes tudi pozval notranjega ministra Dragutina Mateja, naj zaradi tajnega policijskega prisluškovanjaJakliču in drugim članom SNS uvede notranji nadzor na Policijski upravi Ljubljana. Obtožil je tudi policijo, da je ponaredila datume na določenih zapisih in izvajala nadzor brez dovoljenja sodišča.
Jelinčič je ob tem na današnji novinarski konferenci izpostavil, da se je prisluškovanje po njegovih podatkih začelo že dan pred tem, ko je policija dobila odobritev sodišča in sicer 4. septembra, sodišče pa je prisluškovanje odobrilo 5. septembra. Zapisi na policiji sicer govorijo drugače, vendar Jelinčič meni, da so ponarejeni.
Prav tako je izpostavil, da je omenjena afera, ki je prišla na dan po objavi knjige Ane Jud, poskus diskreditacije ne le njega in Jakliča, ampak tudi ministra Mateja in generalnega direktorja policije Jožeta Romška. V ozadju naj bi bili "stari kadri" na ministrstvu za notranje zadeve, je prepričan Jelinčič.