Ljubljana - Parlamentarna mandatno-volilna komisija je na današnji seji izbrala sedem članov sveta za radiofuzijo. Izbrane člane direktorja Festivala Ljubljana Darka Brleka, prodekana Visoke šole za podjetništvo Gea College Dejana Jelovca, razvojnega inženirja Valerija Grašiča, informatika Mitja Kataviča, pravnika Sebastjana Strmška in Miha Šlambergerja ter magistra elektrotehniških znanosti Boruta Dolanca mora sicer potrditi še DZ. Komisija se je še seznanila z odstopom poslanca SDS Pavla Ruparja.
Mandatno-volilna komisija je na današnji seji opravila že drugo glasovanje o članih sveta za radiofuzijo. Komisija bi namreč morala člane sveta izbrati že na septembrski seji. Na razpis je tedaj prispelo deset prijav, ki so vse izpolnjevale razpisne pogoje, a so ob glasovanju vsi koalicijski poslanci oddali prazne glasovnice.
Sedemčlanski seznam je bil nato oblikovan na podlagi veljavnih glasovnic opozicijskih poslancev, a v nadaljevanju zavrnjen. Poslanci vladajoče koalicije so namreč brez argumentacije zavrnili odlok, s katerim bi komisija DZ predlagala, da teh sedem kandidatov imenuje za člane sveta. Namesto tega so se odločili za nov razpis.
Izmed 31 kandidatov, ki so se prijavili na tokratni razpis, je največ, 13 glasov, dobil Grašič, Brlek in Katavič sta dobila po 12 glasov, Strmšek in Šlamberger po 11 glasov, Jelovac 10 glasov in Dolanc osem glasov.
Prvi na seznamu Homan
Kot že omenjeno, se je komisija seznanila z odstopno izjavo Pavla Ruparja z mesta poslanca. Ob tem je komisija sprejela tudi sklep, da Državna volilna komisija (DVK) določi poslanca, ki bo nadomestil Ruparja. Slednjemu bo poslanska funkcija prenehala, ko bo državni zbor na oktobrski seji o tem sprejel ugotovitveni sklep. Na podlagi podatkov DVK ima prvi možnost prevzeti mandat Bojan Homan, ki je predsednik gorenjske regijske koordinacije SDS.
Kljub temu, da bi se morala mandatno-volilna komisija na današnji seji le seznaniti z odstopom Ruparja, pa se je ob tem razvila razprava o vzrokih za njegov odstop, o Ruparjevih udeležbah na sejah državnega zbora ter o sodnih postopkih zoper njega.
Školč: Že s samo odstopno izjavo je nekaj hudo narobe
Poslanec LDS Jožef Školč je ocenil, da je že s samo odstopno izjavo "nekaj hudo narobe". V obrazložitvi je namreč Rupar zapisal, da želi raziskavo o domnevnih nepravilnostih razbremeniti političnega prizvoka. "Nisem zasledil, da bi organi pregona sprožili kakršnikoli kazenski postopek zoper Ruparja. Ali obstaja možnost, da izvemo, kakšni postopki se trenutno vodijo zoper Ruparja. Ali gre mogoče le za interne pritiske v stranki", je dejal Školč.
Na drugi strani pa je poslanec SDS Jože Tanko ocenil, da je razprava o tem, kakšen je bil Rupar "popolnoma deplasirana", saj Rupar ni bil obsojen. Tanko je Školču predlagal, naj se spomni kakšne zgodbe tudi iz "dvorov" LDS. Vaš predsednik stranke je fizično napadel poslanca DZ, za kar se mu ni opravičil, niti ni odstopil, je dodal Tanko.
Josip Bajc (SLS) je ob tem opozoril, da je to seja MVK in ne seja preiskovalne komisije. Komisija se bi morala po njegovih besedah le seznaniti z odstopom. Če se je zgodil karkoli nezakonitega, pa bodo to preiskali pristojni organi, je še dodal Bajc.
Do Ruparjevega odstopa je sicer pripeljal škandal z njegovo podnajemnico, 25-letno sodelavko tabloida Direkt, s katero se je minuli ponedeljek zapletel v spor in prerivanje, nato pa fizično obračunal še z Direktovim fotoreporterjem. Kot je tedaj pojasnil Rupar, naj bi šlo za Direktov poskus podtikanja, da naj bi bila s podnajemnico ljubimca. Je pa zanikal, da naj bi fizično obračunal s fotoreporterjem. Afera pa je nato pokazala še, da Rupar protikorupcijski komisiji ni posredoval podatkov o lastništvu dveh stanovanj. Zatem se je Rupar odločil ponuditi odstop z mesta poslanca.
Leta 2007 za delovanje DZ 6,5 milijarde tolarjev
Komisija se je danes kot zainteresirano delovno telo tudi seznanila in podprla predlog rebalansa proračuna za prihodnje leto ter predlog proračuna za leto 2008 v tistem delu, ki se nanaša na proračunskega uporabnika državni zbor. Sredstva zadoščajo za izvedbo vseh nalog, je povedal generalni sekretar DZ Lovro Lončar. Leta 2007 bo imel državni zbor v skladu s predlogom za svoje delovanje na razpolago skoraj 6,5 milijarde tolarjev.