Če se ukine dopolnilno zdravstveno zavarovanje, bi bila Levica korak bliže temu, da bi se še pogovarjali o nadaljevanju sodelovanja s koalicijo, je po koncu tedna, polnega ostrih besed prek spleta in mikrofonov, ter po sestanku z ministrom za zdravje Alešem Šabedrom, ki jim je danes predstavil svoj model ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, povedal Matej Tašnar Vatovec. »Težko je pričakovati, da bi uskladili naša dva zakona, a bomo poskusili,« je še pristavil Vatovec, ki pa vladi, poleg vsega drugega, očita, da sporazuma o sodelovanju z Levico ne spoštuje niti v točki o predhodnem usklajevanju proračuna. Ta po njihovem mnenju ni dovolj socialno in razvojno naravnan. »Če ne bo tega in ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, bomo glasovali proti,« je napovedal.
Preberite tudi:
V parlamentu nov proračunski vrtiljak, reforme pa ob strani
Trenja se še kar stopnjujejo
Pravi začetek konca ali le še en vihar?
V parlamentu nov proračunski vrtiljak, reforme pa ob strani
Trenja se še kar stopnjujejo
Pravi začetek konca ali le še en vihar?
Vendar njihovi glasovi, kot kaže, ne bodo odločilnega pomena, saj namerava proračunske dokumente, kot je že rebalans, podpreti SNS. »Da bi me kdo podkupil, je navadna neumnost. To govorijo tepci in bedaki, ki so navajeni na podkupovanje. Gre za reševanje države, ki je v krču,« je na namigovanja odgovoril predsednik SNS Zmago Jelinčič.
Na napovedi Luke Mesca, da so dogajanja prejšnjega tedna začetek konca sodelovanja Levice s koalicijo, se je Šarec odzval: »mogoče bi pa jaz rekel, da je konec začetka« in dodal, da »če Levica meni, da mora biti vse po njenem, se pač motijo«. O pozivih Dejana Židana (SD) po umirjanju napetosti je pripomnil »ne vem, če je pravi človek miril«. »Ne bi umirjal in bil pokroviteljski, moj nasvet je, naj, ko se bo sestavljala naslednja vlada, vzamejo take resorje, ki bodo pokrivali strankarske prioritete, ne pa, da se pred volitvami zavzemajo za eno, potem pa prevzamejo popolnoma druge resorje,« se je obregnil ob več koalicijskih partnerjev in vsem svetoval, naj se držijo dogovorov.
Erjavec, kot smo ga poznali v prejšnjih vladah
Teh se, vsaj kar zadeva proračun, ne drži Desus, ki je vložil dopolnilo za izredno usklajevanje pokojnin. »Glavna ovira je minister za finance, ki želi spoštovati fiskalno pravilo, ampak se mi zdi neprimerno, da se ga spoštuje na plečih upokojencev,« je Karl Erjavec napovedal, da bodo pri dopolnilu, vrednem 43 milijonov evrov, vztrajali. »Potem pa se bo pokazalo, katere so tiste stranke, ki podpirajo starejše in upokojence,« je po letu dni, ko je deloval kot presenetljivo spravljiv člen vlade, spet bolj podoben Erjavcu, kakršnega se spomnimo iz vseh prejšnjih vladnih sestavov.
»Vsi bi predlagali in podprli všečne amandmaje, ampak na koncu je denar zanje treba nekje vzeti. Bomo pa pri obrambi pogledali, ali res potrebujejo toliko, kot so nekateri zahtevali,« pa je nejevoljo nad manevrom Desusa izrazil vodja poslancev SD Matjaž Han.
Premier Šarec se bo jutri sestal še z dvema skupinama nezadovoljnih s politiko vlade – s predstavniki delodajalcev in sindikatov, ki sodelujejo v ekonomsko-socialnem svetu.