Češko predsedstvo EU naj bi po navedbah nekaterih virov v Bruslju želelo pritisniti na Slovenijo, in to ne glede na to, katero odločitev bo sprejelo: če bi konferenco sklicalo brez dogovora o mediaciji ali pa če bi jo preložilo, ob čemer predsedstvo poudarja, da bi to storilo le, če bi kazalo na napredek v pogovorih o mediaciji.
Minister Žbogar sklica konference brez dogovora o mediaciji in kljub predlogu Slovenije o njeni preložitvi ne razume kot pritisk na Slovenijo. "Vselej lahko pojasnimo našo konstruktivnost pri iskanju rešitev, ki se kaže tudi v takojšnjem načelnem sprejetju predloga mediacije s strani Evropske komisije," je poudaril.
Odločitev o sklicu pogajalske konference je po ministrovih besedah v rokah predsedujoče države in Čehi se bodo odločili, ali jo je smiselno pripraviti, tudi če na njej ne bo mogoče ničesar odpreti ali zapreti. "Mi mislimo, da takšna konferenca ne more nič prinesti, če ni predhodno dogovorjeno, da se bo kaj odprlo ali zaprlo," je poudaril.
Prestavljanje ni povezano s Slovenijo
"Lahko pa sicer pride do določene izmenjave mnenj in predstavitve stališč, a mi vseeno mislimo, da bi jo bilo bolje prestaviti, sploh če bo v tem času še vedno tekel proces dogovarjanja modalitet za mediacijo," je dejal minister. "A če se bo predsedstvo zanjo odločilo, bo pač potekala," je dodal.
"Sploh pa tole prestavljanje in odlašanje niti ni toliko povezano s Slovenijo, pač pa z dejstvom, da tri stranke, ki se dogovarjajo o mediaciji, še niso uspele doseči konsenza in tudi težko rečemo, kdaj ga bomo dosegli, ker ni odvisen samo od nas," je še poudaril minister.
"Kar se tiče Slovenije in Evropske komisije, bi lahko zelo hitro uskladili te modalitete, potrebujemo pa tudi soglasje Hrvaške," je pojasnil. Že ob prihodu na zasedanje je minister danes dejal, da pričakuje v prihodnjih pogovorih prožnejše stališče Hrvaške glede končnega rezultata mediacije.
Minister je tudi ponovil, da slovenskega soglasja k odprtju novih poglavij, pri katerih ima Slovenija problem s prejudiciranjem meje, ne bo, če se okoliščine ne bodo spremenile, torej če ne bo dogovora o mediaciji. "Ni mogoče, da bi Slovenija dala soglasje k tem poglavjem," je poudaril.
Minister Žbogar je danes kolegom ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU pojasnjeval, kakšno je zadnje stanje v pogovorih o mediaciji ter kako Slovenija vidi mediacijo in njen cilj. Večina držav podpira napore Evropske komisije, noben minister se ni izrekel proti mediaciji, je današnje pogovore povzel Žbogar.
"Mislim, da je v interesu držav članic, da se zadeva reši, da se stvari premaknejo naprej, zato tudi podpirajo napore Evropske komisije," je sklenil minister. Temeljno odprto vprašanje je v tem, kako državi vidita cilj mediacije. Slovenija kot pot do rešitve vprašanja meje, Hrvaška pa kot pot na sodišče v Haagu.