Dovže - Včeraj je v Razborci nad Dovžami odprlo vrata prvo koroško zavetišče za male živali. Zgradil ga je zasebnik Miran Kovše, glede na povpraševanje ga bo moral kmalu tudi razširiti, saj bo skrbel za zavržene živali iz vseh dvanajstih koroških občin. Doslej so v občinah za potepuške pse in mačke skrbeli vsakdo po svoje, ponekod so jih vozili v azile v Maribor in Celje, drugje so se zanašali na društvo proti mučenju živali, kjer so prostovoljci oskrbovali in našli nov dom za približno tristo živali na leto.
Miran Kovše je v gradnjo zavetišča vložil približno 50.000 evrov. Zdaj ima na voljo osem boksov za pse in poseben prostor za mačke, prostore za karanteno in skupno iztekališče, sledilo bo še štirinajst boksov, nazadnje pa namerava razširiti zavetišče še z gradnjo približno dvajsetih boksov. Občine naj bi zakupile prostor glede na število registriranih psov, za najdene živali so dolžne trideset dni plačevati oskrbo, nato pa morajo zanje poskrbeti v zavetišču. Po 30 dneh žival lahko evtanazirajo, vendar Miran Kovše pravi, da bodo pri njih poskrbeli, da bodo najdenčki dobili nove lastnike, čeprav bo to pomenilo, da bodo pri njih dlje kot mesec dni. Oskrbni dan bo stal enajst evrov, mesečni najem prostora pa 150 evrov.
Občine so doslej plačevale za prevoz in enomesečno oskrbo v mariborskem ali celjskem azilu približno 450 evrov za vsako žival, nikjer niso imeli sklenjenih pogodb o oskrbi, zato so primere reševali posamično. ''Deset let smo prostovoljci delali namesto zavetišča,'' je povedala Suzana Vodnjov iz Društva proti mučenju živali, ''občine so se zanašale na nas, da bomo s skromnimi prispevki ali kar brezplačno na svojih domovih skrbeli za zapuščene živali''. Zavetišče je zato pomembna pridobitev za vso regijo, saj bo skrb za najdene živali odslej formalno urejena.
Iz tiskane izdaje Dela.