Košarkarsko EP 2013: minister obljubil denar, zdaj od besed k dejanjem

Župani morajo v enem tednu poslati dokumentacijo za evropska sredstva in nato podpisati pogodbe s KZS.

Objavljeno
08. september 2012 13.08
Eduardo Brozovič, šport; Blaž Račič, Jesenice; Boris Šuligoj, Koper
Eduardo Brozovič, šport; Blaž Račič, Jesenice; Boris Šuligoj, Koper
Ljubljana – In vendar se vrti, bi znova vzkliknil Galileo Galilei, če bi spremljal včerajšnji sestanek ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žige Turka z vodilnimi možmi Košarkarske zveze Slovenije ter predstavniki štirih mest, ki bodo gostila EP 2013. Po dolgih mesecih iskanja rešitev s pokvarjenimi telefoni so na vrsti hitri ukrepi.

Ker je Mednarodna košarkarska zveza zelo resno opozorila slovenske prireditelje, naj do 21. tega meseca plačajo že 15. januarja zapadli obrok kotizacije v višini milijona evrov (15. oktobra je rok za dodatni milijon) in končno sklenejo pogodbe z lokalnimi organizatorji, časa ni veliko. Minister Turk je včeraj potrdil, da ima država v proračunu rezerviran denar za plačilo treh milijonov evrov osnovne kotizacije FIBA (očitno se lahko zaplete pri 3,5 milijona za tržno partnerstvo) in da bo razdelila 6,1 milijona evrov evropskih sredstev za posodobitev dvoran. Hkrati pa so se dogovorili, da bodo mestne oblasti v Ljubljani, Kopru in na Jesenicah v enem tednu posredovale vso potrebno dokumentacijo za razdelitev sredstev za regionalni razvoj, nato pa čim prej podpisale pogodbe s KZS.

To velja tudi za Celjane, ki se ne bodo potegovali za denar iz evropskih virov. V dvorani Zlatorog namreč niso predvideli večjih posegov. Največja posodobitvena dela bodo potrebna v dvoranah Tivoli, Bonifika in Podmežakla, ne kaže pa pozabiti niti na neurejeno okolico v Stožicah.

Izbira nadzornika del upočasnjuje Jeseničane

Obnovitvena dela na Jesenicah, v okviru katerih nameravajo med drugim zamenjati streho dvorane Podmežakla, se še niso začela. »Pritožbeni postopek za izbiro nadzornika del še ni končan, zato se izbrani izvajalci gradbenih del ne morejo lotiti dela,« je pojasnil Vitomir Pretnar, direktor občinske uprave občine Jesenice. Rok za dokončno ureditev dvorane pred EP je konec junija prihodnje leto, čeprav upajo, da bodo hokejisti mlajših selekcij lahko začeli uporabljati dvorano že novembra letos, ko naj bi bila dela na strehi končana.

Občina ima za investicijo v dvorano Podmežakla v letošnjem in v prihodnjem letu predvidenih skupaj 6,5 milijona evrov. Država jim je že lani rezervirala 550.000 evrov, toda ker v Sloveniji ne bomo gradili obljubljenih novih dvoran na Ptuju in v Novem mestu, se bodo sprostila dodatna evropska sredstva. Koliko, bo jasno, ko bodo vsa mesta predložila vso zahtevano dokumentacijo, od višine prejetih sredstev pa bo seveda odvisno, kako težko bo Jeseničanom padlo plačilo 600.000 evrov kotizacije oziroma 800.000 evrov, če bi skupaj z Ljubljančani in Koprčani nadomestili prispevek Celjanov.

Jeseničani so edini od gostiteljev EP, ki so že podpisali pogodbo s KZS, vendar za kotizacijo še niso plačali niti enega obroka. Pretnar je pojasnil, da je pogodba o sofinanciranju še vedno v postopku usklajevanja.

Za Bonifiko dva milijona

»V koprski dvorani Bonifiki bomo začeli prenovitvena dela predvidoma konec leta. Trajala naj bi štiri mesece, končana naj bi bila torej konec aprila,« so včeraj odgovorili iz službe za odnose z javnostjo MO Koper. Iz tega bi lahko sklepali, da bi morala biti Bonifika pripravljena za EP 2013. Dvorana zdaj premore 3100 sedežev, po posegih pa jih bo štela 4200, morda kakšnega več. Po prvotnih normativih bi morali objekti za uvodni del EP sprejeti najmanj 5000 obiskovalcev, toda vodstvo KZS pozna razmere v Kopru in se strinja s takšnim številom sedežev. Večjo oviro bi lahko pomenili razpisi, ker pa za vse predvidene posege ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, težav ne bi smelo biti.

Dela naj bi stala približno dva milijona evrov. Od Fundacije za šport so doslej prejeli 162.000 evrov in ni jasno, ali jih bodo še kaj. V evropskem skladu za regionalni razvoj pa je predvidenih 6,1 milijona evrov za tri dvorane. »Župani se zavzemajo za enakopravno razdelitev teh sredstev,« pravijo v Kopru, kjer torej pričakujejo ves denar za posodobitev dvorane od države. Poleg večje zmogljivosti – tudi z novimi teleskopskimi in demontažnimi tribunami, dodatnimi stoli, sedeži za VIP-goste in fotoreporterje – bo prenovljena Bonifika ponudila druge novosti. Poskrbeli bodo za premične koše, mize za novinarje, sodobnejše semaforje, opremo za slačilnice, prenovili bodo parket, dogradili sistem prezračevanja, gretja in hlajenja, preuredili ozvočenje, poskrbeli za avdio-vizualno napeljavo, manjše olepšanje pročelja, dogradili razsvetljavo in poskrbeli za hitrejše polnjenje in praznjenje dvorane.

Koprski mestni svet je julija sprejel rebalans proračuna, v katerem so potrdili sklep, da bodo za kotizacijo prispevali 600.000 evrov. S pripravo pogodbe za kotizacijo so (neuradno) čakali na včerajšnji usklajevalni sestanek. »Plačilo kotizacije ni povezano s sredstvi, ki bi jih občina dobila za uresničitev naložbe v dvorano,« pa so nam uradno odgovorili na občini.

V Celju in Ljubljani na potezi mestni svet

Celje in Ljubljana sta šele pred dvema tednoma uradno nadomestila Ptuj in Novo mesto na seznamu gostiteljev uvodnega dela EP, zato se morata pospešeno lotiti zahtevanih nalog. Ljubljanski mestni svet, denimo, sploh še ni razpravljal o plačilu kotizacije KZS in morebitnem rebalansu proračuna za prenovo objektov, naslednjič pa se bo sestal 24. tega meseca, torej po izteku Fibinega roka. In ker kljub obljubam in zagotovilom mestni oddelek za šport ni posredoval podatkov o predvideni naložbi v veliko dvorano Tivoli in Stožice, lahko le ugibamo, kako zajetni bodo posegi.

Dogovor s KZS mora potrditi tudi celjski mestni svet, ki načrtuje naslednji sestanek 25. tega meseca, zato bo v obeh primerih – kljub dominantni vlogi županov Zorana Jankovića in Bojana Šrota – očitno potrebno korespondenčno usklajevanje mnenj. Celjski župan je minuli dve leti zavračal vključitev v projekt evropskega prvenstva 2013 z argumentom, da ne namerava plačati 600.000 evrov kotizacije, s katero bo KZS centralizirano plačala namestitev reprezentanc, varovanje in druge stroške na posameznih prizoriščih, saj ima za letno podporo celotnega športa v mestu na voljo le za odtenek višji znesek. Včeraj pa je Bojan Šrot podprl razplet sestanka na ministrstvu: »Vesel sem, da smo se s KZS in drugimi občinami uspešno dogovorili. Celje bo ponosni gostitelj ene od skupin EP. Na področju športne infrastrukture smo med vodilnimi občinami v Sloveniji in veseli smo, da lahko ponudimo dvorano. Seveda je tako velik mednarodni športni dogodek izjemna priložnost za promocijo našega mesta in zato ga nameravamo dobro izkoristiti.«

Uvodni del EP se bo končal 9. septembra 2013, zato se časovno ne bo prekrival s tradicionalnim obrtnim sejmom, ki zapolni hotelske zmogljivosti v Celju in okolici. Ker Celjani ne bodo plačali kotizacije, pa verjetno ostaja nerešeno vprašanje uskladitve delitve stroškov s KZS. Pred vključitvijo v projekt so, denimo, pristojni v mestu izračunali, da bi za nabavo nove opreme za dvorano Zlatorog z ustreznimi certifikati FIBA potrebovali 150.00 evrov, za subvencijo stroškov obratovanja dvorane 72.700 evrov, za prilagoditev parkirne ureditve 33.000 evrov, rešiti pa bi morali tudi poglavji klimatske naprave in rezervacije vadbene dvorane.