Kramar naj vrne milijon evrov

Marjan Kramar, bivši direktor Nove Ljubljanske banke, naj vrne milijon evrov nagrade, meni slovenska javnost. Delova anketa tudi kaže, da se ji protesti sindikatov, ki smo jim bili priča minuli teden, zdijo upravičeni.

Objavljeno
19. april 2009 23.42
Marko Pečauer
Marko Pečauer
Ljubljana - Marjan Kramar, bivši direktor Nove Ljubljanske banke, naj vrne milijon evrov nagrade, meni slovenska javnost. Delova anketa tudi kaže, da se ji protesti sindikatov, ki smo jim bili priča minuli teden, zdijo upravičeni. Za prvomajske praznike pa bo večina anketirancev ostala kar doma.

Marjan Kramar si je pred odhodom z vrha največje slovenske banke NLB dal izplačati milijon evrov nagrade. Predsednik vlade Borut Pahor ga je pozval, naj denar vrne. Ali naj Kramar nagrado obdrži ali naj jo vrne, so anketarji vprašali sodelujoče v anketi. Velika večina, 83 odstotkov, jih je odgovorila, da naj jo vrne. Nasprotnega mnenja, naj jo obdrži, jih je bilo 9,6 odstotka.

Vprašali so jih tudi o primernosti Pahorjevega poziva Kramarju, naj vrne nagrado. Za večino, 66,9 odstotka, je Pahorjeva poteza primerna, neprimerna pa se zdi 22,4 odstotka vprašanim.

Demonstracije zaradi gospodarske krize

Druga tema, ki je burila duhove minuli teden, so bile sindikalne demonstracije zaradi gospodarske krize in vladnega odziva nanjo. Vlada poskuša na krizo reagirati z novim paketom varčevalnih ukrepov, ki ga je tudi uskladila z vsemi socialnimi partnerji, a so sindikati ta teden demonstrirali na ulicah. So ti protesti sindikatov upravičeni, so vprašali anketirane. Večina odgovarja pritrdilno. Da so popolnoma upravičeni, je menilo 23,9 odstotka vprašanih, da so upravičeni, pa 48,1 odstotka, kar je skupaj 72 odstotkov. Da niso niti upravičeni niti neupravičeni, jih je odgovorilo 13,7 odstotka, da so neupravičeni, 7 odstotkov, in da so povsem neupravičeni, 1,7 odstotka.

Dvig starostne meje

Veliko razburjenja je v minulih dneh povzročila tudi napoved, da se bo starostna meja za upokojevanje dvignila na 65 let. Vlada je sicer ta predlog za zdaj izločila iz paketa ukrepov. In kaj o dvigu starostne meje menijo anketirani? Da bi jo morali povišati na 65 let, jih meni 6,9 odstotka, velika večina, 89,2 odstotka, pa temu nasprotuje.

Kakšni bodo prvomajski prazniki

Bližajo se prvomajski prazniki, zato so sodelujoče vprašali, ali si bodo med prazniki vzeli kakšen dan dopusta. Večina si ga ne bo; tako je odgovorilo 58,6 odstotka anketiranih. Od tistih, ki si ga bodo - takih je 38,5 odstotka -, pa je pričakovano največ takih, ki si bodo vzeli tri dneve dopusta (med 27. aprilom in 1. majem so namreč ravno trije delovni dnevi). Ker je bilo enako vprašanje zastavljeno že pred enim in dvema letoma, lahko ugotovimo, da delež teh, ki gredo na prvomajski dopust, letos ni izstopajoč. Lani je bilo takih več, 43,1 odstotka, predlani pa nekoliko manj, 37,2 odstotka.

Na koncu so sodelujoče v anketi vprašali še, kako bodo preživeli prvomajske praznike. Vsak anketirani je lahko navedel več odgovorov. Največ, 53,1 odstotka, jih je odgovorilo, da bodo počivali doma, četrtina, 25 odstotkov, jih bo šla na izlete po bližnji okolici. Vsi odgovori so natančneje predstavljeni v priloženem grafu. Ker pa je tudi to vprašanje že bilo zastavljeno pred dvema letoma, lahko ugotovimo, da je letos opazno več takih, ki bodo počivali doma. Leta 2007 jih je bilo 41,9 odstotka.

Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela