Kranjska Gora – Kranjska Gora ne bo postala občina brez velikih obcestnih oglasnih panojev, bodo pa medobčinski inšpektorji dobili boljša sredstva za pregon kršiteljev, saj bo občinski svet določil pravila za lažjo odstranitev nepravilno ali nelegalno postavljenih obcestnih oglasnih panojev.
Druga obravnava odloka o oglaševanju in plakatiranju na občinskem svetu prihodnji teden bo po pričakovanju zgolj formalnost, saj želijo področje bolje urediti, in kot pravi župan Janez Hrovat, »izkoreniniti oglaševanje na črno«. Doslej so obravnavali številne poskuse izigravanja ureditve, z novim odlokom pa bodo med drugim poenotili videz dvanajstih plakatnih mest, kje lahko stojijo, pa določa občinski prostorski načrt. Župan pravi, da bo oglaševanje mogoče le na izbranih zemljiščih oziroma lokacijah, za vsako postavitev oglasnega panoja bo soglasje izdala občina.
V Sloveniji področje postavljanja plakatov ni celovito urejeno v enem predpisu, ampak v različnih predpisih, pa tudi občine ga regulirajo same, ugotavlja inšpektor medobčinskega inšpektorata Jesenice Gregor Jarkovič. »Opažamo, da oglaševalska podjetja izkoriščajo dolgotrajne inšpekcijske postopke. Pri tem podjetja pretehtajo, da se jim bolj izplača plačati kazen in pri tem služiti z oglaševanjem na nelegalnih mestih,« je dejal inšpektor.
Dolgotrajni postopki
Niti vse občine nimajo sprejetih pravnih podlag, ki bi inšpektorjem omogočale ukrepanje. Jarkovič izpostavlja občino Jesenice, ki ima sprejet odlok, ne pa tudi strokovnih podlag za učinkovito ukrepanje.
V zadnjih petih letih so inšpektorji medobčinskega inšpektorata v občini Kranjska Gora odstranili 15 nelegalno postavljenih jumbo plakatov. Zdaj vodijo osem postopkov proti kršiteljem, vendar zaradi pritožb in zahtev za pravno varstvo ti trajajo eno leto in več, pravi Jarkovič, ki se strinja s predlaganim povišanjem kazni za pravne osebe – ta bi znašala trikrat več kot doslej, to je 2000 evrov, odgovorna oseba pravne osebe in fizična oseba pa bosta v primeru ugotovljenih kršitev plačala po 500 evrov globe. A še bolj kot z višino globe je Jarkovič zadovoljen, da se bo poenostavil inšpekcijski postopek. Lažje bodo odrejali odstranitve plakatov, tudi zato se oglaševalcem ne bo več izplačalo postavljati nelegalnih panojev, pričakuje Jarkovič.
Ne še brez plakatov
Predlog in pobuda nekdanjega župana Jureta Žerjava, zdaj občinskega svetnika, da v občini ne bi dovolili postavljati velikih plakatov, ni naletela na posluh. Lahko bi bili med prvimi občinami, ki bi po zgledu francoskega Grenobla namesto oglasnih panojev posadili drevesa, je dejal Žerjav. Tudi arhitekt Domen Zupančič pravi, da jumbo plakati ne spadajo v kulturno krajino, saj motijo poglede nanjo, motijo pa tudi voznike med vožnjo in s tem vplivajo na varnost v prometu.