V predstavitvi stališč poslanskih skupin je Branko Grims (SDS) ocenil, da bo šlo pri današnjem odločanju za absurdno zmešnjavo vrednot. "Za leto trpljenja v koncentracijskem taborišču je odškodnina v Sloveniji omejena na okoli 1000 evrov, za smrt otroka, ubitega po drugi svetovni vojni, na 800 evrov, za padlega v vojni za Slovenijo 3200 evrov. Tisti, ki je kalkuliral s slovenskim državljanstvom pa dobi 55.000 evrov na roko," je dejal.
Pri predlogu gre za zahtevo za razpravo, "ki je bila v tem mandatu opravljena že dvakrat. Prvič ob interpelaciji zoper notranjo ministrico Katarino Kresal, drugič pa ob ustanovitvi preiskovalne komisije o štetju izbrisanih. Danes bomo tako že tretjič skoraj ves dan razpravljali o vprašanju, o katerem so vse dileme že rešene in o katerih si nimamo več ničesar povedati", je v imenu poslanske skupine SD dejal Miran Potrč.
V SLS ocenjujejo, da je ustavni zakon primerna podlaga za rešitev problematike izbrisanih, zato ga v poslanski skupini podpirajo, je povedal Gvido Kres.
Cveta Zalokar Oražem je v imenu poslanske skupine Zaresa ocenila, da SDS s predlogom nadaljuje svojo že znano in videno politiko reševanja problema izbrisanih.
Zmago Jelinčič (SNS) je opozoril, da bo treba izbrisanim izplačati visoke odškodnine, če predlog zakona ne bo sprejet, denar za to bo pa po njegovem treba vzeti upokojencem. "Ti bodo morali plačati za nenasitne pogoltneže, ki niso želeli slovenskega državljanstva," je dejal.
Franc Žnidaršič je napovedal, da v DeSUSu začetka postopka za spremembo ustave ne bodo podprli. Tudi po njihovem je namreč edini namen zakona ta, da se zaobide odločba ustavnega sodišča.
V poslanski skupini LDS po besedah Boruta Sajovica ocenjujejo, da je Slovenija pravna država, zato po njegovem omenjenega zakona DZ ne sme sprejeti.