Otiški Vrh – Avstrijska lesnopredelovalna skupina Kronospan se je pritožila na sklep sodišča, ki je izdalo soglasje k prodaji tovarne ivernih plošč iz Otiškega Vrha turškemu koncernu Yildizlar Yatirim Holding. Pritožba bo za najmanj dva meseca odmaknila zagon proizvodnje, lahko pa se zgodi, da se bo zaradi zapletov turški kupec celo umaknil.
Stečajni upravitelj tovarne ivernih plošč v stečaju Marko Drobež je podjetje konec novembra prodal turškemu koncernu, ki je ponudilo najvišjo ceno, to je 7,5 milijona evrov. Drugi ponudnik, avstrijski Kronospan, je za nakup ponudil manj, in sicer 6,2 milijona evrov. »Ne vem, kakšno igro se grejo. V času prodaje sem bil v stiku s precej kupci, a Kronospana ni bilo med njimi,« pravi Drobež. Če bi Kronospan, ki je eden največjih proizvajalcev ivernih plošč v Evropi, v resnici želel postati lastnik tovarne v Sloveniji, se bi moral že septembra tako kot turški kupec potegovati za nakup linije za izdelavo ivernih plošč, ki ni bila predmet stečajne mase, temveč v lasti avstrijske lizinške hiše Heta Asset Resolution.
Ker tega niso storili, so v javnosti zakrožile informacije, da naj bi se Kronospan za nakup potegoval le zato, da bi iz svoje neposredne bližine odstranil konkurenco. Novi lastniki, ki so za tovarno plačali kupnino, so z inženirskimi ekipami na Koroškem že delali načrte za najnujnejša popravila pred zagonom proizvodnje in pripravljali vse potrebno za nastanitev številčnejše, skoraj 100-članske ekipe, a so se zaradi zapleta morali umakniti. Menda jim ni čisto jasno, zakaj nimajo več vstopa v tovarno, čeprav so zanjo že poravnali račune.
Pritožba je (pre)poceni
O pritožbi Kronospana, ki za tovarno ne ponuja nove, višje cene, pritožuje pa se na postopke prodaje, bo odločalo Višje sodišče v Ljubljani, a šele, ko bo pritožnik vplačal sodno takso. »To najbrž ne bo problem, ker je izjemno nizka. Niti šestdeset evrov ne. Če bi bila višja, bi pritožnik najbrž dobro premislil, ali se bo pritožil,« pove Drobež. Turški koncern Yildizlar Yatirim Holding, družinsko podjetje s 3000 zaposlenimi v 50 državah, je ob nakupu tovarne napovedal, da bo v njej v prvi fazi dobilo delo 170 ljudi, kasneje pa bodo njihovo število povečevali na petsto. Za zagon proizvodnje, ki je obstala pred letom in pol, potrebujejo 2,5 milijona evrov, v obnovo in širitev tovarne pa so pripravljeni vložiti 40 milijonov evrov. Linija za izdelavo ivernih plošč lahko na leto proizvede 300.000 kubičnih metrov ivernih plošč, v koncernu pa so že napovedali, da njihov interes ni samo proizvodnja iveric, temveč tudi pohištva.
Ministrstvo ne komentira, a miri Turke
Turki, ki so se dva meseca o dobavi surovin pogajali z družbo Slovenski državni gozdovi, so z njo podpisali pismo o nameri, s katerim se je državno gozdarsko podjetje obvezalo, da jim bo zagotavljalo 35 odstotkov potrebne surovine za zagon proizvodnje. Naj spomnimo, da gre manj kakovosten les, ki ga je po zadnjem vetrolomu ne le na Koroškem, ampak tudi drugod v izobilju, njegovo spravilo pa je nujno, če se želimo ubraniti novega napada podlubnikov. Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer so vložili veliko napora pri iskanju kupca za propadajočo tovarno na Koroškem in dogovarjanju z njim, so sporočili, da sodnih postopkov ne morejo komentirati, minister Dejan Židan pa je dejal, da je za državo zelo pomembno, da se na Otiškem Vrhu ponovno začne proizvodnja in da z vstopom turškega kupca vidi možnost razvoja lokacije v pomembno evropsko lesnoproizvodno lokacijo.
Po neuradnih, a zanesljivih informacijah poskušajo turškega kupca prepričati, da gre za vihar v kozarcu vode, ki bo hitro minil, zato naj nikar ne spreminjajo svojih poslovnih načrtov v Sloveniji. Nad lokacijo so menda izjemno navdušeni, saj jim predstavlja dobro izhodišče za sklepanje poslov v sosednjih državah.