Kršil lastna pravila

MZZ je Rupla pisno opozoril, ker je v Delu objavil kritiko dela slovenske diplomacije. Ko je Rupel še imel moč v svojih rokah, je uslužbencem MZZ prepovedal vsakršno javno nastopanje brez predhodnega dovoljenja MZZ.

Objavljeno
20. maj 2009 23.29
Zoran Potič
Zoran Potič
Ljubljana - Nekdanjemu zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu so iz službe za stike z javnostjo ministrstva za zunanje zadeve (MZZ) poslali pisno opozorilo zaradi kršitve vsaj treh pravil delovanja in obnašanja v strukturah državne uprave, še zlasti pa zunanjega ministrstva. Rupel si je črno piko prislužil z objavo mnenja v Delu, kjer se je dokaj ostro opredeljeval do slovenske diplomacije v procesu reševanja mejnega spora s Hrvaško in Rehnovega predloga.

 

Dimitrij Rupel je pred dobrima dvema tednoma zapisal, da je Slovenija še do nedavnega veljala za najboljšo med novimi članicami EU, a je čez noč postala problem. »Dopustili smo, da je v nekaj mesecih iz odlične postala slaba učenka, nerazumna, nerazumljiva in nerazumljena, kapriciozna, egocentrična država, s katero se je težko kar koli dogovoriti,« je ocenjeval Rupel v kontekstu izrečenih kritik Rehnovega predloga, ki bi ga po prepričanju nekdanjega zunanjega ministra morala Slovenija v celoti zavrniti. Nekateri člani odbora državnega zbora za zunanjo politiko so vznemirjeni zaradi Ruplovih zapisov postavili sedanjemu ministru za zunanje zadeve Samuelu Žbogarju vrsto neprijetnih vprašanj, predvsem pa jih je zanimalo, kako komentira pisanje nekdanjega ministra.

 

Žbogar je poslancem dejal, da bodo zaplet uredili v hiši, včeraj pa so na ministrstvu za zunanje zadeve pojasnili, da je Rupel prejel pisno opozorilo, ker je s svojim pisanjem kršil vsaj tri pravila. Na MZZ se sklicujejo na določila zakona o javnih uslužbencih, t. i. Virantov kodeks (kjer je opredeljena lojalnost uslužbencev) in, kar je še posebej zanimivo, pisno navodilo Dimitrija Rupla, ko je bil še minister. Takrat, ko je Rupel še imel moč v svojih rokah, je uslužbencem MZZ prepovedal vsakršno javno nastopanje ali pojavljanje v sleherni obliki brez predhodnega dovoljenja MZZ oziroma ministra za zunanje zadeve. Pisno opozorilo je prva stopnja v hierarhiji sankcij znotraj državne uprave, sankcije pa si lahko sledijo do stopnje, ko se preverja, ali je uslužbenec še sposoben opravljati zaupane mu naloge.


Iz četrtkove tiskane izdaje Dela.