Beograd – Nekaj več sivih, pravzaprav belih las in kilogramov – to je edina sprememba, ki so jo po 14 letih na Milanu Kučanu opazili Beograjčani. Toda med njegovim sprehodom po Knez Mihailovi in Kalemegdanu, ki ga je s primerne razdalje nadzoroval le srbski policist v civilu, je k nekdanjemu slovenskemu predsedniku pristopil le en mimoidoči in ga vprašal, kako njegovi rojaki živijo v Sloveniji in ali tudi pri nas streljamo nanje. »Ne streljamo,« je odvrnil Kučan, ki je v intervjuju za Vikend, sobotno prilogo beograjskega dnevnega lista Danas, slovensko-srbske odnose označil za dobre, predvsem zaradi gospodarskega sodelovanja, ki ni nikoli popolnoma zamrlo.
Vprašanje izbrisanih je v Sloveniji nastalo, ko je bil Kučan predsednik...
Dejal je, da si je že tedaj prizadeval za rešitev problema in da je z odločitvijo ustavnega sodišča dobil nekakšno zadoščenje. »Obstajajo velike razlike v slovenski politiki. Napako, ki jo je zagrešila oblast, bi morali priznati in poiskati rešitev na temelju odločitve ustavnega sodišča. Vse drugo je beg od odgovornosti,« ocenjuje Kučan.
Razlika med Slovenijo in Srbijo je zelo velika...
»Slovenija ima vse atribute demokratične države, ki so se potrdili z vključitvijo v Partnerstvo za mir, Nato in Evropsko unijo. Srbija pa velja za državo, ki se mora v boju za demokracijo še potrditi in opraviti mednarodne zrelostne izpite. Toda v obeh državah so nekateri procesi, ki bi jim bilo mogoče reči nedemokratični.« Milan Kučan tega ni analiziral, povedal pa je, da se po zadnjih parlamentarnih volitvah v Sloveniji napovedujejo retrogradni procesi, ki jih sedanja oblast pojmuje kot poglabljanje demokratizacije.
Hrvaško-slovenski odnosi so obremenjeni z nerešenimi obmejnimi problemi...
Za njih tako Zagreb kot Ljubljana priznavata, da niso nastali po osamosvojitvi, ampak sta jih državi podedovali od bivše SFRJ. »To je res, toda hkrati ni opravičila, da nam v skoraj petnajstih letih ni uspelo rešiti niti enega problema. Vprašanje je, ali je na obeh straneh dovolj pripravljenosti in odgovornosti, da bi zgladili spore, ki ne motijo le Hrvaške in Slovenije, ampak lahko v prihodnosti ogrozijo varnost in stabilnost Evrope,« pravi Kučan.
Beograjčane je zanimalo, ali se bo kdaj vrnil v politiko?
Kučan priznava, da predstavlja nekdanjo politiko in čas, ki se je že iztekel; zato se ne ubada s takšnim razmišljanjem. »Njegov« Forum 21 je organizacija civilne družbe, ki da ima le ambicijo proučevati aktualne probleme Slovenije, predvsem v zvezi s vključevanjem države v evropske in svetovne tokove, vse druge ocene v zvezi s forumom pa da so podtikanja. Pogovor za Danas je v zvezi s sedanjim odnosom do politike in odločitve, da se ne vrne vanjo, pojasnil z verzom hrvaškega pesnika Gustava Krkleca, ki se je zapisal na steno hiše srbskega Bore Stankovića v Vranju: »Ne lôvi ptice, ko enkrat odleti.«