Labod ni poginil zaradi gripe

Veterinarska uprava je potrdila, da laboda, ki so ga v ponedeljek poginulega našli v strugi Drave, ni bil okužen s ptičjo gripo.

Objavljeno
29. oktober 2005 00.07
Jemanje vzorca krvi obolelega laboda v Romuniji
Ljubljana - Rezultati dodatnih preiskav vzorca v ponedeljek najdenega poginulega laboda, ki so jih opravili na Nacionalnem veterinarskem inštitutu, so pokazali, da vzrok pogina ni bila okužba z virusom aviarne influence oziroma ptičje gripe, so sporočili z Veterinarske uprave RS (VURS). Labod, najden v reki Dravi v bližini vasi Rošnja, je po mnenju stroke najverjetneje poginil zaradi utopitve.

Že prve preiskave so pokazale, da je vzrok pogina utopitev

Po navedbah veterinarskega higienika je poginuli labod ležal na pol v vodi, zapleten v ribiški laks in imel požrto glavo. Laboda so v torek dopoldne prepeljali na Nacionalni veterinarski inštitut, kjer so bile narejene ustrezne preiskave. Že patološko anatomska raziskava ni pokazala, da bi bil lahko vzrok smrti okužba z virusom ptičje gripe, kljub temu pa so vzorce dodatno preiskali na prisotnost virusa ptičje gripe.

Vodja laboratorija za kužne bolezni perutnine pri Nacionalnem veterinarskem inštitutu oz. veterinarski fakulteti Olga Zorman Rojs je pojasnila, da so od petka v analizo prejeli že okrog 80 ptic. Rezultati vseh analiziranih živali so bili doslej negativni, je dejala.

Pogodba za dobavo pandemske količine tamifluja za 2006 podpisana

Zavod za blagovne rezerve je danes v imenu vlade s farmacevtsko družbo Roche podpisal pogodbo o dobavi pandemske količine tamifluja za leto 2006. Švicarski farmacevt bo 500.000 enot tamifluja, vrednih 1,7 milijarde tolarjev (kar se bo zagotovilo iz postavk proračunske rezerve), Sloveniji dobavil v dveh pošiljkah. Prva, šlo bo za pošiljko praška, bo šla v celoti v državne blagovne rezerve. Konec leta pa naj bi bila dobavljena še preostala količina zdravila v obliki kapsul, je potrdil predstavnik za stike z javnostmi na ministrstvu za zdravje Luka Kočevar.

Kot je znano, je vlada na današnji seji sprejela sklep o oblikovanju državnih blagovnih rezerv tamifluja, ki predvideva, da se oblikujejo državne blagovne rezerve omenjenega zdravila v kapsulah in prahu v skupni količini 500.000 enot. To pomeni, da jih bo za preventivo ali zdravljenje lahko uporabilo 500.000 zavarovancev, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za zdravje Andrej Bručan.

Vlada sprostila enote tamifluja iz državnih zalog

Z drugim sklepom pa vlada sprošča 1999 enot državnih zalog zdravila tamiflu in pooblašča ministra za gospodarstvo Vizjaka, da v soglasju z ministrom za zdravje Bručanom odloča o uporabi tamifluja iz državnih blagovnih rezerv v primeru pojava ptičje gripe pri živalih za zaščito izpostavljenih oseb, kot so rejci in veterinarji.

Minister Bručan je spomnil, da so na sestanku ministrov za zdravje Evropske unije minuli teden blizu Londona ugotovili, da so posamezne države različno pripravljene na morebitno pandemijo ptičje gripe, vendar pa je možnost okužbe z virusom ptičje gripe pri človeku izredno majhna. Sklenili so tudi, da se države članice EU poskušajo organizirati, da bi v primeru pojava bolezni ptičje gripe pri človeku tiste države, ki so se že oskrbele z zdravilom, pomagale državi, kjer bi se bolezen pojavila med ljudmi.

Ljudje naj bodo pozorni predvsem na večje pogine ptic

Ornitolog Tomi Trilar s Prirodoslovnega muzeja Slovenije, v katerem deluje tudi center za obročkanje ptic, je že v torek povedal, da delavci tega centra vsako leto v Sloveniji rešijo pet do šest labodov, ki se zapletejo v ribiške vabe oz. ribiški laks, tako da je utopitev, vsaj po opisu, tudi v primeru tega laboda najverjetnejši vzrok smrti.

Trilar je predstavil tudi tiste vrste ptic, ki so najbolj rizične za morebitni prenos ptičje gripe v Evropi. Te so med drugim beločela gos, njivska gos, raca mlakarica, konopnica, dolgorepa raca, raca žličarica, žvižgavka, kreheljc, reglja, sivka, čopasta črnica, priba, togotnik, rečni galeb, sivi galeb, črnoglavi galeb in labod grbec.
Ornitologi ob tem izpostavljajo, naj bodo ljudje pozorni predvsem na večje pogine vodnih ptic, da se ne bi preobremenjevalo laboratorijev z množico drugih poginulih ptic, ki so poginile zaradi drugih razlogov.

Slovenija je potem, ko so na Hrvaškem v sredo potrdili navzočnost najnevarnejšega podtipa virusa ptičje gripe H5N1, razširila območja z večjim tveganjem na skoraj celotno državo. Preventivni ukrepi, med katerimi sta popolna prepoved reje perutnine na prostem in zbiranje ptic na razstavah in prireditvah, veljajo za skoraj 80 odstotkov ozemlja države, izjema so le alpski, dinarsko-kraški in sredogorski predeli.